Напередодні Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкти, якими передбачено продовження воєнного стану та мобілізації ще на 90 діб – до 20 травня. Водночас на початку року, з 5 січня було оновлено правила ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. З огляду на продовження мобілізації, ці правила будуть актуальні протягом зазначеного часу, зокрема і для підприємств, на яких задіяні військовозобов’язані працівники. На що варто звернути увагу роботодавцям щодо виконання останніх, розповіла юристка Juscutum Юлія Ляшко.

Через запроваджені нові правила військового обліку спостерігається занепокоєння бізнесу. Проєкти ставляться на паузу, з’являється хвилювання щодо працівників компаній, їх майбутнього тощо.

Але хочемо заспокоїти. Більшість норм, які регулюють питання ведення обліку, існували і в попередній редакції. Новий порядок ухвалили, щоб внести зміни до категорій осіб, які підлягають військовому обліку, з врахуванням поточної диджиталізації суспільних процесів та з усвідомленням нагального досвіду проведення мобілізаційних заходів в умовах повномасштабної військової агресії проти України.

Роботодавець має перевірити наявність військово-облікового документа

Ці зміни, зокрема, викликали значну кількість суспільної уваги, адже питання взяття на військовий облік тісно пов’язане з питанням працевлаштування.

Як передбачено Порядком приймання на роботу, взяття на персональний військовий облік (процедура, яка проводиться на підприємстві) призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік.

Під час приймання на роботу роботодавець повинен перевірити наявність військово-облікового документа.

Таким документом є:

 • для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
 • для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
 • для резервістів – військовий квиток.


Як уже було зазначено вище, ця норма не є новою. Обов’язок надавати підтвердження щодо військового обліку під час офіційного працевлаштування існував і раніше.

Положення ж оновленого Порядку покликані уточнити та конкретизувати процедуру, встановити відповідальність за невиконання.

Ведення військового обліку обов'язкове для підприємств

Порядок деталізує процедуру ведення обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, яка також існувала раніше, але в дещо нечіткій формі.

Обов’язок здійснювати військовий облік на підприємстві покладається на керівника, який, своєю чергою, призначає відповідальну за це особу (осіб).

Технічно ведення обліку здійснюється шляхом заповнення списків персонального військового обліку в паперовій або електронній формі. Відомості вносяться на підставі даних із паспорта громадянина України і військово-облікового документа.

Списки ведуться за групами:

 • перша – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
 • друга – список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
 • третя – список персонального військового обліку військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
 • четверта – список персонального військового обліку призовників.


До кожної групи формується справа, у якій зберігаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Підприємства передають дані про працівників раз на рік до силових структур

При цьому у разі прийняття на роботу або звільнення, інформація про це у п’ятиденний строк вноситься до списків персонального військового обліку, а у семиденний строк повідомляється районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки.

Облікові дані працівників мають передаватися до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки один раз на рік до 25 січня.

Крім того, підприємство повинно виготовити друкарським способом правила військового обліку і розмістити їх на видному місці в загальнодоступних приміщеннях. На роботодавця покладається обов’язок доводити такі правила під час приймання на роботу та проводити роз’яснювальну роботу серед працівників щодо їх виконання.

Серед інших обовʼязків, які покладаються на підприємство, з метою дотримання правил ведення військового обліку, виділимо наступні:

 • оповіщення на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик і забезпечення їх своєчасного прибуття;
 • подання на вимогу районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів, персональний військовий облік яких вони ведуть;
 • повідомлення про жінок, які працюють на підприємстві, та які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку;
 • взаємодія з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, підрозділами Служби зовнішньої розвідки щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов’язаних і резервістів;
 • періодичне звіряння списків не рідше одного разу на рік;
 • складення і подання щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць;
 • приймання від працівників під розписку їх військово-облікових документів для подання до відповідних Центрів з метою їх звіряння, а також оформлення бронювання;
 • постійне інформування Центрів про посадових осіб підприємства, працівників, які порушують правила військового обліку.

Оновлено і Порядок військового обліку жінок

Оновлення порядку встановлює більш суворі умови для взяття на військовий облік жінок з медичною або фармацевтичною спеціальністю.

Відтак зобов’язання стати на військовий облік стосується жінок – медиків та фармацевтів. Проте у випадку, якщо вони не перебували на військовому обліку до затвердження нових правих ведення військового обліку, вони можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Ті, хто мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

Дипломатичні установи України за кордоном здійснюють обов'язки щодо військового обліку українців

Тема діяльності дипломатичних установ за кордоном гучно розлетілася засобами масової інформації. Зокрема, питання повернення військовозобов’язаних громадян України з метою їх вступу до лав Збройних сил.

Нижче надаємо цитату із Положення, яка розставляє всі крапки над і: «Дипломатичні установи сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час». Більш детального роз’яснення до цього пункту немає, але ми розуміємо, що про примусові заходи не йдеться.

Сприяння може відбуватись шляхом інформування населення і підвищення обізнаності.

Порушення військового обліку на підприємствах передбачають штрафи

За порушення правил ведення військового обліку на підприємстві передбачається адміністративна відповідальність для посадових осіб у вигляді штрафу розміром:

 • від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400–5100 грн) за перше правопорушення,
 • за повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, – від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100–8500 грн).


Отже, новий Порядок ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів значно конкретизує процедуру його здійснення, яка існувала і раніше. Проте не варто надмірно хвилюватись, адже розуміння деталей дає можливість правильно діяти і розуміти ймовірні наслідки.Джерело: Mind

Автор: Юлія Ляшко, юристка практики Супроводу бізнесу Juscutum


8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини