Ірина Біляєва

Партнер і CEO Juscutum

Тема звільнення працівників під час повномасштабного вторгнення очима СЕО юридичної компанії

У період повномасштабного вторгнення, коли бізнес як ніколи відчуває кадровий голод, тема звільнення сприймається особливо гостро — викликає страх, спричиняє фінансову нестабільність і знижує самооцінку. Невпевненість у майбутньому зрештою погано впливає на життєдіяльність будь-кого.

Однак варто пам’ятати, що в такі моменти страждають не тільки співробітники, а й компанії.

Я партнерка і СЕО адвокатського об’єднання. І цю сферу сміливо можна вважати закритою та консервативною. Відплив кадрів з юридичної компанії автоматично накладає на неї чорну мітку. Це стає красномовною ознакою того, що в підприємства справи йдуть кепсько. Плітки посідають центральне місце навколо вашого бізнесу, що призводить до серйозних репутаційних втрат.

Саме через це багато компаній баластом тримають у штаті неефективних працівників, які вже давно припинили розвиватися та приносити користь. У момент невизначеності та слабкості починається ланцюгова реакція, яка прямопропорційно призводить до зниження результатів і показників.

Компанія на етапі свого зростання може змінювати критерії підбору команди. Ці трансформації однозначно можна назвати маркером прогресу, адже це свідчить про те, що організація активно вдосконалюється та рухається вперед. Зміна кадрової політики необхідна, якщо бізнес хоче масштабуватися та ставати успішнішим. Оновлення ключових гравців може стати рушійною силою, яка виведе вас на новий рівень.

Головна цінність будь-якої справи – люди. За кожним здобутком компанії стоїть продуктивна праця її співробітників. І головна задача керівництва – забезпечити їхню ефективність.

Але як розпізнати працівників, які припинили бути цінними для вашого бізнесу? Про це можуть свідчити такі аспекти:

 1. Зниження продуктивності. Якщо ви помітили, що ваш співробітник відчутно сповільнює темп роботи, не дотримується дедлайнів, виконує менше завдань або системно не досягає поставлених цілей, – це може бути ознакою його низької ефективності. Причини можуть бути різноманітними – від особистих проблем до несумісності з колективом. Вирішення цієї проблеми потребує якісної комунікації та детального аналізу. Варто звернути увагу на його робочі умови, навички, здібності, а також ступінь мотивації та задоволеності від роботи.
 2. Якість роботи. Про втрату результативності можуть свідчити регулярні помилки, похибки, повторні виправлення або загальне зниження стандартів. Тут важливо розрізняти тимчасові недоліки, пов’язані з періодами адаптації до нових завдань або робочих умов, від системного падіння якості виконаних задач, що може призвести до незадоволеності клієнтів, втрати репутації та загальної конкурентоспроможності на ринку.
 3. Відсутність ініціативи. Коли працівник припиняє генерувати нові ідеї, бути активним і проявляти ініціативу у розв’язанні проблем – це також може сигналізувати про певні проблеми, які треба вирішувати. На це може впливати процес роботи та структура самої компанії. Якщо люди почуваються перевантаженими або не мають чіткого розподілу обов’язків, це може заважати їхній зосередженості на творчості та інноваціях. Важливо забезпечити оптимальні умови для роботи, де співробітники зможуть проявляти свої здібності та розкривати свій потенціал.  Насамперед необхідно створити сприятливу атмосферу для розвитку креативності. Це може бути проведення конкурсів інноваційних проєктів, майстер-класів, тренінгів і лекцій. Також варто винагороджувати працівників за цікаві пропозиції та сприяти їхній взаємодії між різними відділами компанії для взаємного обміну досвідом та ідеями.
 4. Комунікація та співпраця. Ваш співробітник став відстороненим від команди, припинив брати участь у колективних проєктах або почав проявляти ознаки токсичної поведінки? У такому випадку треба замислитися і поспілкуватися з цією людиною особисто. Така поводінка може загрожувати співпраці між колегами, негативно впливати на динаміку робочого процесу та психологічний клімат у колективі, а також позначатися на загальній результативності компанії.
 5. Відсутність самомотивації. Негативною ознакою, на яку треба звертати увагу, може бути й те, що робітник не проявляє бажання розвиватися, не демонструє інтересу до своїх обов’язків або не знаходить мотивації для досягнення мети. Щоб цьому запобігти, необхідно підтримувати позитивний дух всередині колективу та створювати сприятливі умови для самореалізації кожного члена команди. Приємне робоче середовище постійно стимулюватиме ваших працівників до нових звершень. Пам’ятайте, що очі ваших людей мають світитися.

Але не поспішайте одразу переходити до етапу звільнення, якщо виявили у своєму колективі тих, у кого прослідковується зниження ефективності.

Подивіться на цю ситуацію під іншим кутом. І запитайте себе: "Чи принесе звільнення такого гравця бажані результати?"

Я пропускаю співробітників через умовне "сито". Перевіряю, чи відповідає член команди таким критеріям:

 • Внесок співробітника. Необхідно оцінити, наскільки корисною для компанії була ця людина. Якщо її внесок у діяльність бізнесу є значним, не поспішайте прощатися.
 • Потенціал співробітника. Рекомендую завжди оцінювати майбутній потенціал працівника. Можливо, через певні фактори зараз він не є максимально ефективним. Його результативність може зрости, якщо він, наприклад, закінчить ВНЗ або спеціалізовані курси.
 • Майбутні потреби. Проаналізуйте потреби вашої компанії в перспективі. Можливо, співробітник цієї кваліфікації вам знадобиться у проєкті, який ви будете реалізовувати в майбутньому.

Якщо ви перевірили працівника за вищезгаданими критеріями і у вас з’явилося розуміння, що він вам потрібен, тоді настав час дій. Наступні кроки допоможуть вам повернути його із сутінок неефективності до світанку можливостей:

 • Зворотний зв’язок. Регулярний обмін зворотним зв’язком дозволяє співробітникам розуміти, на якому рівні вони виконують свої обов’язки та як можуть поліпшити свої результати. Приділіть людині свою увагу, надайте їй конструктивну критику та похваліть за досягнення, які вже є за її плечима. Створіть відкриту атмосферу, де кожен зможе ділитися своїми думками та пропозиціями.
 • Зміна обов’язків. Монотонність може призвести до зниження мотивації та продуктивності. Розгляньте можливість розширення обов’язків своєї команди, дайте працівникам можливість виконувати нові завдання та пробувати для себе незвичні ролі. Це розвиватиме мультизадачність і зберігатиме інтерес до роботи.
 • Мотивація. Для збільшення ефективності своїх співробітників, використовуйте різноманітні методи мотивації. Це можуть бути можливості для кар’єрного зростання, фінансові заохочення, нагороди та приємні слова у вигляді похвали.

Якщо ви скористаєтеся цими порадами та вдосконалите управлінську стратегію, це сприятиме створенню мотиваційного середовища, в якому співробітники будуть ефективно працювати та розвиватися. Та пам’ятайте, якщо ви запровадили зміни, спробували вплинути на стан справ, а ефективність працівника не підвищилась – час звільнення настав. Можливо, цей крок для вас обох відкриє нові горизонти.

Джерело: LIGA.Бізнес
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати