Поради, як захиститися від плагіату

Згідно з прогнозами, до кінця 2020 року очікуваний дохід у сфері мобільних додатків становитиме близько 582 мільярдів доларів. Це на 48% більше, ніж за останні кілька років.

Зважаючи на популярність мобільних додатків та високу конкуренцію в цій галузі, у розробників з’явилась необхідність захищати свій бізнес на законодавчому рівні. Це потрібно для того, щоб не допустити порушень прав інтелектуальної власності.


Захист мобільного додатку за допомогою авторського права

Мобільний додаток, у залежності від його функціоналу, містить різні об’єкти інтелектуальної власності. Основним об’єктом авторського права в мобільних додатках, безумовно, є програмний код. Окрім цього, мобільний додаток також містить зображення, дизайн, відеоролики, музичні композиції і це ще не повний перелік об’єктів інтелектуальної власності, «захованих» всередині додатку.

Додатки – це комп’ютерні програми, що працюють на мобільному пристрої. Відповідно, кожна з них розроблена з унікальним вихідним кодом, який дозволяє їй працювати на відповідній платформі. Вихідний код – це набір інструкцій для комп’ютерів і мобільних пристроїв, написаних зручною для читання мовою програмування, що полегшує дії комп’ютера чи мобільного пристрою. Вихідний код захищається авторським правом, оскільки це оригінальний авторський твір, створений розробником програми та закріплений на матеріальному носії.

Попри те, що захист авторських прав здійснюється автоматично, варто пам’ятати про два прості кроки, які зможуть дати вам, як розробнику мобільного додатку, максимальний захист:

  • Розміщення на сторінці маркетплейсу, де представлений ваш додаток, або в самому додатку повідомлення про авторські права. Повідомлення про авторське право – це символ ©, ім’я власника авторських прав і рік першої публікації твору (додатку). Наприклад, для додатку, вперше опублікованого у 2020 році, у повідомленні буде зазначено: «© App Developer 2020».
  • Зареєстроване авторське право. Реєстрація авторських прав – це відносно простий процес, з яким ви можете впоратися самостійно, проте краще звернутись за допомогою до юристів. Хоча виникнення авторських прав не потребує ніяких додаткових дій і виникає одразу ж після створення самого твору, все ж наявність свідоцтва про реєстрацію авторських прав є важливим при порушенні авторських прав.

Потребу реєструвати авторське право на мобільний додаток підтверджує кейс Ticketmaster – американської компанії з продажу і розповсюдження квитків. Судовий позов щодо використання автоматичних ботів для оптової закупівлі квитків потягнув за собою розгляд питання щодо порушення авторських прав на мобільний додаток Ticketmaster. Розглядаючи перше клопотання, окружний суд визнав твердження Ticketmaster про те, що відповідач переглядав (і, отже, автоматично копіював) дані з мобільного додатку, а отже порушував авторське право на мобільний додаток. Ця суперечка висвітлює унікальні проблеми, що виникають під час захисту мобільних додатків та вебконтенту загалом.

Захист мобільного додатку за допомогою торговельної марки

Суть реєстрації торговельних марок у тому, щоб заборонити вашим конкурентам користуватися словами, символами, позначеннями, зображеннями чи слоганами, які пов’язані з вашим додатком. Згадайте ті додатки, які з нами кожного дня. Приміром, Instagram, його популярність та кількість користувачів вражають!

Кожен з нас може досить легко ідентифікувати свій улюблений додаток за допомогою логотипа, шрифтів і навіть кольорів. Усе це правильна робота бренд-менеджера та патентного повіреного. Окрім упізнаваності ще одна з переваг, які може дати вам реєстрація торговельної марки, – це захист від конкурентів. Зареєстрована торговельна марка – це автоматична заборона вашим конкурентам створювати технологічні продукти, які будуть занадто схожими з вашим додатком у частині назви, логотипа чи інших аспектів.

Будь-який технологічний продукт, у тому числі мобільний додаток, має певні характеристики, до яких відносяться зокрема:

  • назва додатку;
  • слоган;
  • ім’я/назва компанії-розробника;
  • логотип (зображення), яке асоціюється із продуктом.


Саме ці (і не тільки) позначення відрізняють товари або послуги однієї компанії від іншої і саме їх можна реєструвати як торговельні марки. На мою думку, саме з цього починається захист мобільного додатку. Захищена торговельна марка дає розробникам ексклюзивне право використовувати знак на товари або послуги, що надаються додатком. Однак розробникам важливо переконатися, що вибране для мобільного додатку ім’я, логотип або слоган не порушує права іншого власника додатку, тому розробник повинен дотримуватися належних процедур оформлення, перш ніж вибирати, як саме назвати свій продукт.

Моя порада: придумайте дійсно оригінальну назву для вашого додатку. Варто згадати ті цифри, які я наводила на початку цього матеріалу, та зрозуміти, що досить багато назв уже «зайняті» кимось іншим.


Захист мобільного додатку за допомогою патенту

Важливо одразу ж зазначити, що в Україні комп’ютерні програми належать до тих об’єктів, на які не поширюється правова охорона у рамках Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі», тобто вам не видадуть патент на комп’ютерну програму чи мобільний додаток.

Тому внаслідок цього для комп’ютерних програм розробники застосовують патентування самих функцій або алгоритмів, які лежать в основі мобільного додатку/комп’ютерної програми, описуючи їх за допомогою, наприклад, елементів пристроїв, у яких застосовуються ці функції або алгоритми. Таким чином, об’єктом патентування стає пристрій або спосіб. Щоправда, патентуванню буде підлягати тільки той об’єкт, що відповідає таким критеріям:

  • має винахідницький рівень;
  • відрізняється новизною;
  • може застосовуватися у промисловості.


Дизайн інтерфейсу може бути зареєстрований як промисловий зразок, якщо він відповідає вимогам оригінальності (має індивідуальний характер) і новизни.

Проте, перш ніж задумуватись над отриманням патенту для свого мобільного додатку, можна провести так званий «патентний пошук» самостійно: порівняйте те, як виглядає і працює ваш додаток, з іншими, які виконують аналогічні функції і пропонують схожий продукт. Якщо ваш додаток пропонує щось нове, патентна охорона може уберегти функціональність вашого додатку від копіювання, а вас – від зайвих проблем з нечесними конкурентами. Заповнення заявки на отримання патенту є досить тривалим і складним процесом, проте патентний захист активно застосовується для захисту інтелектуальної власності в деяких країнах, наприклад США. Проте це не завжди практично, адже ви, по суті, подаєте заяву на отримання патенту, а видача самого охоронного документа на програмне забезпечення займає 2–3 роки після подачі заяви.


До того ж, отримавши патент, ви захищаєте не лише функціональні можливості свого додатку, а й уберігаєте себе від розробки конкурентом такого ж. Майте на увазі, що патентуються лише унікальні та не очевидні функціональні можливості.

Загалом в українських реаліях я б рекомендувала використовувати захист авторським правом функціональної частини додатку, адже це досить швидко, дешево і зручно. Важливо отримати Свідоцтво про реєстрацію авторського права, щоб у випадку порушення прав інтелектуальної власності мати вагомі докази.


Звичайно, авторське право у значній мірі програє патентуванню в глобальному розумінні, проте, якщо мова йде про сферу мобільних додатків і бізнес, головною ціллю якого є отримання прибутку та лояльної аудиторії, потрібно діяти швидко, однак раціонально та в рамках закону.


Джерело: MC.today


8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини