Штучний інтелект (або ШІ) і чат-боти, такі як ChatGPT, стають все більш популярними в юридичній галузі, хоча досі їх використовує лише 1% юристів. Юристи та юридичні фірми визнають потенціал штучного інтелекту змінити спосіб своєї роботи, зробивши юридичні послуги доступнішими, ефективнішими та рентабельними. Я розповім вам, як вже зараз в юриспруденції використовуються інструменти на базі ШІ і чого очікувати в майбутньому.

Всюдисущий ChatGPT: як його використовують юристи

ШІ кардинально змінив спосіб роботи деяких юристів і надав їм доступ до нових інструментів і методів, які можуть оптимізувати їхні процеси, розширити їхні дослідницькі можливості та підвищити загальну продуктивність. Якщо раніше декільком юристам треба було робити довге дослідження протягом кількох днів, зараз при правильному запиті ChatGPT може швидко зробити базовий аналіз з посиланнями на певні нормативні акти.

ChatGPT можна навчити розуміти юридичний жаргон і давати точні відповіді на запитання юристів. Це може заощадити багато робочого часу, оскільки їм більше не потрібно витрачати години чи дні на перегляд прецедентного права та правових норм. Натомість вони можуть просто запитати у ChatGPT потрібну їм інформацію, і модель ШІ надасть релевантні результати з посиланням на нормативні акти.

Інший спосіб використання юристами ШІ та ChatGPT — це автоматизація рутинних завдань, таких як перегляд документів і аналіз контрактів. Його можна навчити формулювати певні ключові елементи контрактів і позначати потенційні ризики або проблеми, які можуть потребувати додаткової уваги з боку юриста-людини. Це може звільнити час юристів, щоб зосередитися на більш важливих та творчих завданнях, таких як переговори та консультування клієнтів.

Не ChatGPT єдиним: які ще є юридичні інструменти на базі ШІ

ChatGPT створив революцію і відкрив технологію ШІ для юристів без досвіду програмування. Проте штучний інтелект в юридичній сфері використовується вже давно. І це дало перевагу деяким юридичним фірмам.

Одним із способів застосувань ШІ в юридичній галузі є пошук інформації в великих масивах даних, наприклад під час Due Diligence, яке використовує алгоритми машинного навчання для аналізу великих обсягів юридичних документів, заощаджуючи час і ресурси юристів у процесі перевірки документів.

Такі LegalTech компанії, як Relativity Trace, Kira Systems і Brainspace, пропонують рішення для Due Diligence, а такі юридичні фірми, як Baker McKenzie, Skadden Arps і DLA Piper, застосували ці інструменти, щоб покращити свою роботу.

Аналіз контрактів є ще однією сферою використання ШІ для юристів. Він автоматизує процес аналізу контрактів, визначення ключових положень і потенційних ризиків, допомагаючи вирішувати будь-які проблеми, перш ніж вони стануть критичними.

Такі міжнародні LegalTech компанії, як Kira Systems, Ironclad, Luminance пропонують рішення для аналізу контрактів, а такі юридичні фірми, як Orrick, Herrington & Sutcliffe і Baker McKenzie, впровадили ці рішення, щоб спростити процес перегляду контрактів.

Проте не тільки міжнародні компанії використовують ШІ-інструменти. В Україні, наприклад, є Contractum від «Ліга:Закон», який дозволяє аналізувати договори на українській мові за допомогою штучного інтелекту і який ми використовуємо в «Юскутум». Також доволі популярними є системи Lynn та Klaritylaw, які за допомогою ШІ дозволяють швидко проаналізувати NDA та DPA, що значно економить час.

Юридичні чат-боти також впливають на юридичну галузь, надаючи клієнтам миттєві відповіді на прості юридичні запитання та спрямовуючи їх до відповідних ресурсів. LawBot, Casetext і Legal Navigator є прикладами компаній LegalTech, які пропонують юридичні чат-боти, а такі фірми, як Baker McKenzie, Latham & Watkins і White & Case, інтегрували ці чат-боти на свої веб-сайти та онлайн-платформи, щоб покращити взаємодію з клієнтами.

Donotpay є ще одним чудовим прикладом використання ШІ в юридичній галузі. Цей юридичний чатбот на основі штучного інтелекту надає користувачам безкоштовні юридичні послуги, направляючи їх через низку запитань і створюючи юридичні документи та поради.

Маючи мільйони користувачів, він є яскравим прикладом того, як штучний інтелект може зробити юридичні послуги більш доступними та економічно ефективними для широкого кола людей. Проте юридична галузь залишається десь консервативною, так в США судді та адвокати заборонили використання Donotpay під час судових засідань, пригрозивши великими позовами.

Ще одним чудовим прикладом використання ШІ та GPT3 став український проект AxDraft, який використовував штучний інтелект для спрощення розуміння контрактів і пояснення їх умов.

Прогнозування судових рішень — це ще одне застосування штучного інтелекту в юридичній галузі. Він може аналізувати минулі судові рішення та результати справ, щоб надати юристам уявлення та прогнози щодо майбутніх справ.

Legal Evolution, Premonition і Ravel Law, LexMachina — це деякі компанії LegalTech, які пропонують рішення для прогнозування судових рішень, а такі юридичні фірми, як Skadden Arps, Sullivan & Cromwell і Latham & Watkins прийняли ці рішення, щоб отримати конкурентну перевагу на юридичному ринку. В Україні ми в «Юскутум» використовуємо такі рішення як Verdictum Pro та «Суд на Долоні».

Які перспективи у штучного інтелекту в юриспруденції

Підсумовуючи, штучний інтелект має потенціал значно покращити юридичну галузь, зробивши її більш ефективною та рентабельною, забезпечуючи кращий доступ до правосуддя для людей, які можуть не мати ресурсів, щоб найняти адвоката. Від юридичних досліджень до аналізу контрактів, юристи знаходять нові та інноваційні способи використання штучного інтелекту для оптимізації своїх операцій і покращення послуг для клієнтів.

Оскільки штучний інтелект продовжує розвиватися, ми можемо очікувати нових та інноваційних застосувань ШІ в юридичній галузі в найближчі роки, а інтеграція штучного інтелекту та ChatGPT у юридичну сферу є лише початком більшої тенденції до збільшення автоматизації та використання передових технологій у юридичній галузі.

Автор: Петро Білик, керівник практики Технологій та інвестицій Juscutum

Джерело: Speka Media

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини