Знову «засудження» чи реальні дії ЄС?

Напередодні, 19 січня 2023 року, 427 депутатів Європарламенту (із 705 можливих) проголосували за резолюцію, у якій вони вимагають притягнення до відповідальності вищого політичного та військового командування рф та білорусі за злочин агресії проти України. Що це означає для України і для злочинців, розповів керівник практики вирішення спорів Juscutum Анатолій Рибачок.У цій резолюції вкотре засуджуються дії збройних сил рф. Спершу може здатися – чергове засудження, висловлення занепокоєння, що з цього взяти. Але з юридичного погляду ця резолюція – дуже великий крок вперед.

ЄС тримається обраного курсу

На рівні Європарламенту, законодавчого та представницького органу Європейського Союзу, фіксується прагнення держав-членів до:

  1. Притягнення посадовців рф та білорусі до відповідальності, а що найважливіше
  2. Розгляд цього процесу Міжнародним кримінальним судом (Гаага), що саме і є повноважним органом для розгляду справи щодо злочину агресії.

У цей же час у Верховній Раді виступив Шарль Мішель – президент Європейської Ради – вищого політичного органу Європейського Союзу. Вже в Києві, перед обраними українським суспільством депутатами, він підтримав прагнення України стати частиною того самого ЄС, депутати якого проголосували за резолюцію.

Трибунал буде створено

Резолюція – одночасно малесенький і дуже великий крок до створення трибуналу.Україна отримала ще одне підтвердження, повну підтримку та фіксацію:

  1. Трибунал точно буде.
  2. Це буде Міжнародний кримінальний суд (Гаага)
  3. Він розглядатиме злочин агресії
  4. До відповідальності буде притягатися вище політичне та військове керівництво рф та білорусі
  5. Немає шляху назад. «З’їхати» не вийде. А якщо буде процес, то буде й рішення в ньому. А отже, осіб із пункту 4 буде притягнуто до відповідальності згідно з нормами міжнародного права.

Можна по-різному оцінювати значення процесу в Міжнародному кримінальному суді, де прокурор суду обвинувачуватиме конкретних політиків та військове керівництво у вчиненні злочинів.

путіни-лукашенки отримають статус військових злочинців

Ми розуміємо, що посадити на лаву підсудних особисто путіна, лаврова, герасимова, пригожина, лукашенка тощо – з вірогідністю на 99% – не вийде. Так само не вийде і посадити їх до в’язниці на підставі рішення МКС.Проте отримання рішення МКС – це надпотужний політичний сигнал для усієї міжнародної спільноти. Це судове затвердження вчинення цими особами злочину за міжнародним правом.

Це політичний сигнал навіть для тих країн, які досі співпрацюють із рф та білоруссю – Ірану, Сирії, Еритреї та інші «розвинені» країни. Будь-яка співпраця – це співпрацю із злочинцями, які не сидять у в’язниці лише тому, що переховуються від міжнародних правоохоронних органів.

Також можна буде говорити про абсолютні санкції та ізоляцію цих країн та їхніх громадян саме у зв’язку з підтвердженою судом злочинністю обраної ними влади.

Україна зможе претендувати на стягнення збитків із рф

Усі ті посили, які наразі отримує Україна від різних міжнародних органів – це маленькі цеглинки великого хмарочосу – юридичного процесу відповідальності рф та білорусі за всі ті злочини, шкоду та збитки, які завдаються їхніми діями.

Неадекватні, злочинні та небезпечні режими росії та білорусі відповідатимуть перед міжнародним співтовариством за порушення норм та правил, за якими цивілізований світ погодився жити.

Автор: Анатолій Рибачок, керівник практики Вирішення спорів Juscutum

Джерело: Mind

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини