Hапередодні Україна знову потерпала від масованих ворожих обстрілів всієї території. Ворог знову цілив у об'єкти критичної інфраструктури. Наразі частково відновлено енергопостачання в більшості регіонів, але в деяких областях і досі немає світла, води та зв'язку. Проте Україна не здається та прикладає надзусилля для відновлення критичної інфраструктури.

Водночас робота щодо підрахунку збитків, які росія завдала внаслідок розв'язаної війни на нашій території, триває. Крім того, Україна не тільки фіксує обсяги руйнувань, а й порушує питання щодо конфіскації російського майна на територіях інших держав. Останні частково вже висловили свою позицію щодо цього, у багатьох країнах вже є арештоване російське майно. До того ж більшість країн світу підтримали Україну в цьому процесі. Так, Генасамблея ООН днями підтримала резолюцію, згідно з якою передбачено запровадження механізму компенсації збитків Україні, спричинених російською агресією. Напередодні в кремлі відповіли, що передбачені документом виплати репарації Україні – це «грабіж золотовалютних резервів рф» і що «росія робитиме все можливе» для недопущення вилучення замороження російських активів.

Що означає для України зазначена Резолюція ООН про відшкодування збитків за наслідки агресії рф, розповів керівник практики вирішення спорів Juscutum Анатолій Рибачок.


Що передбачає Резолюція ООН?

Генасамблея ООН 14 листопада 2022 року ухвалила необов’язкову резолюцію, у якій йдеться про заклик рф до відшкодування збитків, які Україна понесла у зв’язку з військовою агресією рф. Також йдеться про засудження будь-яких порушень Статуту ООН, міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права та міжнародного права людини.
Але найголовніше в цій резолюції – це, власне, не сам факт засудження – у цій частині це вже не перша з 2014 року резолюція Генасамблеї.
Найголовніше – це визнання необхідності створення спеціалізованого компенсаційного механізму «для відшкодування збитків, втрат або шкоди, що є наслідком міжнародно-протиправних діянь російської федерації в Україні або проти України».

Як вказується на ресурсі axios.com: «The vote on the non-binding resolution is largely symbolic, but the support for the text is yet another indication of Russia's isolation on the world stage following its invasion of Ukraine».

Як цей документ вплине на Україну?

Об’єктивно, Україна досить довго йшла до цієї резолюції, це спільна робота багатьох українських органів влади, у першу чергу Офісу Президента, Мін’юсту та МЗС. Документ відкриває двері до запропонованого Мін’юстом варіанту укладення міжнародного договору про створення спеціалізованої комісії та фонду, які, власне, і здійснюватимуть адміністрування процесу відшкодування.
Чому це важливо: за резолюцію проголосувало 94 країни, 73 утрималися, 14 висловилися проти (рф, білорусь, Сирія, Малі, Нікарагуа, КНДР та інші (недо)розвинені держави).
Тобто вже зараз можна говорити про наявність 93 союзників (Україна – 94-й голос), які готові до обговорення та напрацювання реального механізму, який дозволить забирати вже арештоване майно рф та її агентів за кордоном, і використовувати його для відшкодування збитків та відбудови України.


Що сказала ООН цим документом?

Сказати, що це дуже важливо – все одно що промовчати.
Це феноменальна подія з погляду права та справедливості. Хоча резолюція і не є обов’язковою – вона показує готовність міжнародної спільноти працювати разом та притягти рф до безпосередньої майнової відповідальності.

Це матиме:

  1. Політичний вплив на рф як державу та її керівництво.
  2. Економічний ефект у вигляді позбавлення рф та її агентів власності.
  3. Військовий аспект, який полягає у зменшенні запасів рф для фінансування продовження ведення бойових дій.


Від вчора можна бути впевненими – механізм стягнення збитків буде створений та запрацює. Для цього є люди й політична воля щонайменше 93 іноземних держав. А отже, рано чи пізно кошти рф стануть новими школами, лікарнями, мостами, дорогами, заводами, ринками тощо, які працюватимуть на благо України та задля її перемоги над ворогом.


Автор: Анатолій Рибачок, керівник практики вирішення спорів Juscutum

Джерело: Mind.ua


30.9.2024
Військове право
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як краще оновити військово-облікові дані?
Читати
30.9.2024
Вирішення спорів
Розірвання шлюбу, якщо один з подружжя за кордоном
Читати
30.9.2024
Технології та інвестиції
Податкове право
Поточне оподаткування доходів від криптовалют в Україні
Читати
22.8.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як підготуватись до обшуків та перевірок в бізнесі?
Читати
19.8.2024
Супровід бізнесу
Міжнародні гранти для бізнесу в 2024 році
Читати
22.8.2024
Військове право
Як забронювати працівника від мобілізації у 2024?
Читати
23.8.2024
Військове право
Як отримати статус критично важливого підприємства: коментар юриста
Читати
14.8.2024
Технології та інвестиції
Блокування Mercury «українських» рахунків – фінансовий моніторинг чи дискримінація?
Читати