Ксенія Шеїн

керівниця практики Вирішення спорів та напрямку Агробізнес Juscutum

До блокади українських кордонів уже не перший тиждень прикута увага не лише українського бізнесу, а й усієї європейської спільноти. Днями український водії, що вже понад три тижні заблоковані на кордоні з Польщею, оголосили про намір почати голодування. Польським перевізникам, що блокують пропуск українських вантажівок, довелося піти на поступки. Своєю чергою бізнес, якому вдалося вижити під час війни, стикнувся з неочікуваним ворогом – неможливістю експорту та імпорту, що може призвести не тільки до величезних втрат, зумовлених елементарним псуванням товару, а й до штрафних санкцій із боку контрагента за несвоєчасне постачання або оплату товарів (залежно від умов зовнішньо-економічного договору).

Але негативні наслідки можуть очікувати на представників бізнесу й усередині країни. Які питання валютного контролю та нагляду важливо не упустити в цих обставинах і як у таких випадках застосовується форс-мажор, розповіла керівниця практики вирішення спорів та напрямку агробізнесу Juscutum Ксенія Шеїн.

Резидентам ЗЕД варто пам’ятати про дію валютного нагляду в України та необхідність дотримання валютного законодавства, а саме – граничних строків розрахунків за операціями з експорту та постачання товарів за імпортними операціями.

Нагадуємо, що зараз такі граничні строки становлять 180 календарних днів (залежно від виду операції рахується або від дати митного оформлення товару, або від дати здійснення платежу). У разі порушення строків – резиденту нараховується пеня.

Однак такий граничний строк розрахунків може буде зупинено, зокрема, у зв’язку з дією форс-мажорних обставин або ж звернення до суду (комерційного арбітражу) з позовом про стягнення заборгованості. Нижче про кожен із цих варіантів окремо.

Несвоєчасне постачання товарів

Очевидно, що через блокаду кордонів, строки постачання товарів можуть бути порушені. Це може призвести до порушення не тільки умов договору, а й валютного законодавства та, відповідно, застосування штрафних санкцій до таких «порушників». Проте якщо в разі застосування санкцій за договорами сторони можуть вирішити все мирним шляхом, змінивши умови договору, то у випадку валютного нагляду можуть виникнути труднощі з доведення резидентом неможливості дотримання ним валютного законодавства через наявність форс-мажорних обставин – блокаду кордонів.

Відповідно до норм податкового кодексу (п. 112.1, п. 112.7, ст. 112 ПК України) особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в діянні (дії або бездіяльності) вини.

Отже, у випадку порушення граничних строків постачання товарів, ми би радили подати до банку сертифікат ТПП про форс-мажорні обставини. Найімовірніше, банк не візьме цей сертифікат до уваги та все ж таки передасть інформацію про порушення таких строків до податкових органів, що призведе до нарахування штрафних санкцій. Проте в цьому разі будуть всі шанси оскаржити таке протиправне повідомлення-рішення та довести той факт, що блокада українських кордонів напряму вплинула на можливість виконання вимог валютного законодавства, а виконання зобов’язань щодо постачання за зовнішньоекономічним контрактом у встановлений граничний строк стало неможливим за відсутності вини продавця.

Судова практика і цього приводу вже доволі сформована, щоправда підставами несвоєчасного отримання в таких справах була не блокада кордонів, а неможливість прийняття вантажів портами України через військовий стан. У таких спорах, окрім сертифікатів ТПП на підтвердження неможливості своєчасного отримання товарів, до суду також надавалися листи компаній-перевізників. Тому, якщо ви зіткнетеся з такими протиправними діями податкових органів, що є дуже ймовірним, у вас будуть доволі непогані шанси на перемогу, але потрібно заздалегідь підготувати доказову базу.

Несвоєчасна оплата товару

Частинами 6 та 7 ст. 13 ЗУ «Про валюту і валютні операції» передбачені випадки, коли зупиняється перебіг встановленого строку розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. Окрім виникнення форс-мажорних обставин, цією статтею передбачена можливість зупинення перебігу таких строків  у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання ним строку, передбаченого контрактом або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк.

Здавалося б, подали позов до несумлінного контрагента та спимо спокійно, забуваючи про валютний нагляд.  Але на практиці у банків є свої «внутрішні правила», на підставі яких вони подають відповідні статистичні звіти до НБУ щодо дотримання / порушення граничних строків розрахунків за операціями з експортом та імпортом товарів.

Зокрема, банки подають до НБУ файл «36Х. Дані про дотримання резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів». Правилами формування показників, що подаються в цьому файлі, визначено обов’язок банку передати інформацію про заборгованість такого резидента, якщо резидент протягом шести місяців із дати прийняття судом позовної заяви не надасть до банку судового рішення.

Отже, навіть якщо вами буде подано позов до національного або іноземного суду (комерційного арбітражу), але він не буде розглянутий протягом шести місяців, існує висока вірогідність нарахування штрафних санкцій за порушення граничних строків розрахунків.

Хороша новина полягає у тому, що суди займають сторону бізнесу й скасовують такі протиправні рішення. У деяких випадках суди ставали за представників бізнесу, навіть коли такий позов про стягнення заборгованості подавався вже після спливу граничних строків розрахунків. У цих випадках підприємства, які розташовувалися в районах активних бойових дій, отримували сертифікати ТПП про форс-мажорні обставини для обґрунтування несвоєчасного подання таких позовних вимог, і суди приймали такі доводи.

Підсумовуючи вищенаведене, радимо готуватися до ймовірних майбутніх спорів із суб’єктами валютного нагляду та  готувати доказову базу заздалегідь. Перш за все необхідно отримати сертифікат ТПП України, сертифікат / довідку від уповноваженого органу країни, де розташовується контрагент або знаходиться вантаж, лист перевізника про неможливість виконати постачання та по змозі укласти додаткову угоду про продовження розрахунків / строків постачання як додаткове підтвердження згоди сторін із наявністю форс-мажорних обставин.

Джерело: Mind
3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати