З розвитком криптоіндустрії у світі все більше блокчейн- та криптопроектів зʼявляється в Україні.

У 2022 році Україна посіла третє місце у світі з використання криптовалюти, а два українських проекти входять в топ-15 криптопроєктів за окупністю інвестицій. До того ж усе більше компаній з цієї сфери відкривають R&D-офіси в Україні та наймають саме українських інженерів. Привабливості додає і спеціальний податковий та правовий режим «Дія City», який було запущено в Україні за два тижні до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Завдяки такому режиму можливо структурувати ІТ-бізнес в Україні, зокрема криптобізнес, з одним з найнижчих податкових навантажень у світі.

У зв’язку з тим, що бізнес та команди стають все більше децентралізованими та розкиданими по всьому світу, постає питання можливості виплати винагороди у валюті, яку можливо використовувати в будь-якій країні, — криптовалюті.

Обіг криптовалюти в Україні й досі до кінця не врегульовано, а єдине визначення, під яке підпадає криптовалюта, — це віртуальний актив у розумінні закону, що регулює фінансовий моніторинг (AML та KYC). Попри це, отримати криптовалюту за свою працю в Україні можливо. Нижче розберемося, як і в яких випадках.

Виплата винагороди ФОП та GIG-спеціалістам

Більша частина розробників зазвичай оформлюються як фізичні особи-підприємці (ФОП) або GIG-спеціалісти, якщо замовником послуг/робіт є резидент «Дія City».

Відносини з цими категоріями спеціалістів, на відміну від працевлаштування за трудовим законодавством, регулюються Цивільним та Господарським кодексами. На противагу класичним трудовим відносинам таке регулювання додає гнучкості моделі співпраці з ФОПами або GIG-спеціалістами, оскільки вказані нормативно-правові акти встановлюють такий вид правочину як міна (він же бартер). За таким правочином кожна зі сторін зобов’язується передати іншій стороні у власність один товар в обмін на інший. Обмін майна за такої умови може бути здійснений на роботи або послуги.

Тобто законодавство дозволяє укласти цивільно-правовий договір, яким і є договір з ФОПом або GIG-спеціалістом, за яким компанія може в обмін на криптовалюту отримати послуги від розробника або будь-якої іншої особи.

До речі, саме у такий спосіб було проведено першу в Україні угоду з продажу нерухомого майна за криптовалюту. Вартість квартири складала $60 000 (близько 212,5 ETH). За угодою, яку супроводжувала наша компанія, власник квартири здійснив її обмін на суму в криптовалюті за допомогою смарт-контракту на платформі Propy.

Але є але

17 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про віртуальні активи», який визначає статус криптовалюти та, на жаль, забороняє використовувати криптовалюту як платіжний засіб або засіб обміну на інші товари чи послуги.

Однак діяти цей закон почне після прийняття відповідних змін до Податкового кодексу в частині оподаткування віртуальних активів. Коли такі зміни будуть прийняті, сказати важко. Проте очевидно, що зараз на порядку денному законодавців постають більш нагальні проблеми. Тому допоки такими механізмами користуватися можливо.

Щодо GIG-контрактів також є певні нюанси. Закон, що регулює особливий правовий режим «Дія City», встановлює, що GIG-контракт має бути оплатним. А як ми памʼятаємо, єдиним законним платіжним засобом на території України є гривня або іноземна валюта за ЗЕД та деякими іншими видами контрактів. Криптовалюта ж такого статусу не має. Тобто послуги за GIG-контрактом не можуть бути предметом міни (бартеру).

Хоча ця обставина не забороняє GIG-спеціалісту укласти окремий контракт на послуги в обмін на криптовалюту, але до доходу за таким контрактом (тобто до криптовалюти) неможливо буде застосувати знижену податкову ставку.

Виплата заробітної плати у криптовалюті

Трудове законодавство — більш консервативне та не таке гнучке, як цивільно-правові відносини, і тому з виплатою заробітної плати у крипті все значно складніше. Закон України «Про оплату праці» передбачає, що заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України.

І лише, як виняток, за умови укладення колективного договору в ньому може бути передбачена часткова виплата заробітної плати натурою (не те що ви подумали) у розмірі, що не перевищує 30% нарахованої заробітної плати за місяць, у тих галузях або за тими професіями, де така виплата є звичайною або бажаною для працівників. Тому теоретично виплата заробітної плати у криптовалюті може підпадати під таку норму законодавства.

Але є але

У законодавстві відсутнє визначення чи перелік галузей або професій, де така виплата є звичайною або бажаною для працівників. Однак враховуючи, що наше трудове законодавство є спадщиною Радянського Союзу, то застосування такого механізму було доречним на промислових підприємствах або у сфері сільського господарства.

Єдиним документом, який дає відповідь на це питання, є лист Міністерства праці та соціальної політики України від 21 грудня 2001 р. № 18-1249. У ньому зазначається, що практика застосування виплати заробітної плати в натуральній формі свідчить, що вона є характерною в основному для сільського, лісового та рибного господарства через збитковість більшості підприємств цих галузей, недостатність обігових коштів, кризу платежів тощо.

Отже, на нашу думку, така норма законодавства обмежує можливість виплати заробітної плати у криптовалюті. До того ж суттєвим є й обмеження щодо розміру частки заробітної плати, яку працівник може отримати у фіатних коштах. Навіть якщо державні органи й дозволять виплату заробітної плати натурою у блокчейн- або криптосферах, розмір виплати у криптовалюті не зможе перевищувати 30% від загального розміру заробітної плати.

Висновок

Отже, допоки остаточно невідоме майбутнє криптовалюти та блокчейн-технології в Україні, але точно можна сказати, що їх використання можливе. Головним є правильне використання механізмів законодавства, що існує сьогодні. Також ми зазвичай радимо отримувати роз’яснення державних органів щодо кожної конкретної транзакції. Хоч такі роз’яснення не є нормативно-правовими актами, але вони дають зрозуміти, як регулятори дивляться на ті чи інші ситуації, що прямо не регулюються чинним законодавством.

Автор: Дмитро Палющенко, керівник практики Cупроводу бізнесу Juscutum

Джерело: AIN.UA

12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати