Микола Клименко

керівник практики Бухгалтерського Супроводу Juscutum

Багато українських підприємців, які створювали компанії в іноземних юрисдикціях, систематично ігнорували необхідність повідомлення Державній податковій службі (ДПС) про свої дії. Вони розраховували на те, що не відбудеться обмін інформацією між українською ДПС та податковими органами країн, де зареєстровані їхні компанії. Навіть значний розмір штрафу за порушення цього обов'язку — 805, 200 грн (еквівалент 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб) — не викликав у них серйозної тривоги.

Однак сподівання бізнесменів не справдилися, і останнім часом вони отримують листи від ДПС із повідомленням про виявлені факти володіння часткою в іноземних юридичних особах. Ці листи охоплюють різноманітні іноземні юрисдикції та адресовані не лише «контролюючим особам», але й особам з менш як 10% частки власності.

У листах також наводиться інформація щодо штрафних санкцій за неподання Повідомлення, і ДПС рекомендує подати його відповідно до законодавства. У разі відсутності підстав для подання Повідомлення, можна надіслати письмове пояснення за адресою ГУ ДПС.

Що з цим робити? У випадку, коли особа не мала підстав для подання такого Повідомлення то їй варто викласти у листі ці підстави, так у рядку 5 форми повідомлення «Причина повідомлення**» передбачено 10 причин:

  1. Безпосереднє набуття частки в іноземній юридичній особі, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою;
  2. Опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою;
  3. Початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою;
  4. Заснування майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
  5. Створення майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
  6. Набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку  утворення без статусу юридичної особи;
  7. Відчуження частки в іноземній юридичній особі, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою;
  8. Припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою;
  9. Ліквідація майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;
  10. Відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Якщо жодна із причин не застосовується або відсутня, то особа не порушила норми ПКУ, і необхідно повідомити ДПС листом (у будь-якій формі).

Якщо особа мала підстави подати Повідомлення, і ДПС вже надіслала листа, то факт володіння часткою в іноземній компанії вже підтверджено. У типовому листі ДПС (який вже отримували бізнесмени) не має тверджень про те, що до платника податків вже будуть застосовані штрафні санкції за факт неподання Повідомлення (наведено тільки їх розмір), також відповідно до п. 54 перехідних положень ПКУ встановлена така норма: «до платника податків, його посадових осіб не застосовується за результатами 2022–2023 звітних (податкових) років адміністративна та кримінальна відповідальність за будь-які порушення, пов’язані із застосуванням норм ст. 39-2 цього Кодексу», а необхідність подання Повідомлення якраз і передбачена нормами цієї статті. Крім цього, 2 травня цього року ВРУ ухвалила в першому читанні Законопроєкт від 19.10.2022 № 8137 про внесення змін до ПКУ щодо вдосконалення оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК) і він був взятий за основу.

У разі його прийняття він набере чинності з 01.01.2023 і поміняє підхід по нарахуванню штрафних санкцій:

- штрафна санкція за неподання Повідомлення про набуття/вибуття частки в КІК зменшиться в 6 разів з 805200,00 грн до 134200 грн для 2023 року (з 300 до 50 прожиткових мінімумів для працездатної особи (ПМПО));

- штрафна санкція за несвоєчасне подання Повідомлення про набуття/вибуття частки в КІК буде розраховуватись у розмірі одного ПМПО за кожен календарний день неподання, але не більше 25 ПМПО, тобто не більше ніж 67100,00 грн, навіть якщо Повідомлення подане із запізненням на рік.

Зважаючи на розмір поточного штрафу за неподання Повідомлення, кожен сам вирішує, чи подавати його відразу відповідно до отриманого листа від ДПС, чи відкласти цю дію. Враховуючи можливі зміни в законодавстві, рекомендується уважно слідкувати за новинами та звернутися по кваліфіковану юридичну консультацію перед прийняттям остаточного рішення.

Джерело: Юридична Газета
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини