Андрій Чабан

юрист практики Технологій та Інвестицій Juscutum

Юрист компанії Juscutum Андрій Чабан проаналізував український ринок військових технологій у порівнянні з міжнародним, окреслив перспективи розвитку цього напрямку та пояснив, яким чином можна створити military-tech стартап і як долати бюрократичні бар’єри, які траплятимуться на шляху.

Щоденно в Україні витрачаються $100 млн, які задіяні в озброєнні, техніці, військовій інфраструктурі задля нанесення максимальної шкоди ворогу.

Україні вдалося ефективно впровадити високотехнологічну зброю на фронті.

 • Наприклад, були розроблені методи модернізації застарілих безпілотників і тепер вони здатні вражати військові об’єкти противника на більшій дистанції. В Україні розвиток технологій безпілотників став одним із пріоритетів у Мілтех. Проект «Армія дронів» є відмінним прикладом цього напряму. Для реалізації цієї ініціативи держава виділила 20 млрд грн на закупівлю вітчизняних апаратів.
 • Україна активно залучила штучний інтелект ще з початком повномасштабного вторгнення. Система під назвою Griselda використовує штучний інтелект для аналізу, фільтрації та моніторингу вхідної інформації про противника, а також автоматичного збору даних про його позиції та рухи. Різні ситуаційні центри та розвідувальні підрозділи використовують цю систему для отримання розвідувальних даних та звітів про противника, перевірки військових гіпотез і протидії саморобним вибуховим пристроям.
 • Крім цього, Україна активно розробляє технології, які вже успішно використовуються на фронті. Наприклад, безпілотник PD-1, створений українською приватною компанією, спочатку був розроблений для розвідки. Проте його конструкцію змінили, додавши можливість вертикального зльоту та посадки, уникнувши необхідності в катапультах для запуску, а також обладнавши його штучним інтелектом.

Статистика Military-tech ринку в Україні до повномасштабного вторгнення та після. Аналіз ринку в інших державах

Російська агресія проти України призвела до збільшення оборонних бюджетів багатьох країн. Наприклад, Німеччина вже виділила понад 100 млрд євро для підвищення безпеки до 2024 року. Литва також планує збільшити частку свого оборонного бюджету до 2,5% ВВП до 2030 року. Європейські країни стають все більше зацікавленими у використанні штучного інтелекту та сучасних технологій у військових структурах. Міністерство оборони США також звернулося до бюджету з проханням виділити $874 млн на розроблення технологій штучного інтелекту, що на $33 млн більше, ніж у попередньому році.

В Україні розвиток військово-технічних рішень відбувається з великою швидкістю. Проекти, які раніше потребували 1,5–2 роки на реалізацію, тепер здійснюють за 2–3 місяці. В порівнянні з 2014 роком, галузь військово-технічних рішень зросла від 3 до 7 разів, залежно від сфери. Інвестиції та гранти від уряду важливі для розвитку військово-технічних стартапів, але також важливим є волонтерський рух та краудфандинг. Обсяг роботи починається від розробки дронів до тактичної медицини та відновлення після поранень.

В США обсяг інвестицій у військові стартапи зріс з менше $16 млрд у 2019 році до $33 млрд у 2022 році. За перший квартал 2023 року інвестори вклали рекордні $14,5 млрд у військові стартапи.

Оборонна доктрина Ізраїлю ґрунтується на принципах активної оборони та стримування. Ізраїльська армія має бути здатна швидко й ефективно реагувати на будь-які загрози (як внутрішні, так і зовнішні). Також Ізраїль має бути спроможним стримувати потенційних противників від застосування сили проти нього. Основні види їхньої діяльності: кібербезпека, освітні технології, штучний інтелект, ігри, фізтех.

Потенціал розвитку Мілітарітех-ринку в Україні

Міністерство цифрової трансформації визначило Мілітарітех як пріоритетний напрямок на найближчі роки. Український фонд стартапів підтримує цей напрямок та надає гранти до 35 000 доларів на проекти, пов’язані з розробкою військових технологій, кібербезпекою та обороною. Програма має ключову особливість – можливість отримати фінансову допомогу від держави для критично важливих на даний момент галузей, таких як оборона, кібербезпека, охорона здоров’я, освіта та інфраструктурна відбудова.

За три місяці роботи програми підтримки Мілітарітех надійшло понад 100 заявок від стартапів, з яких 37,3% присвячені інфраструктурі, 33,3% – обороні, 15,7% – охороні здоров’я, 9,8% – освіті та 3,9% – кібербезпеці. Більшість заявок отримано від стартапів з Києва, Харкова, Запоріжжя та Львова, і вони зараз проходять відбір.

Окрім того, в серпні відбувся Drone Hackathon, де розробники, інженери-конструктори та оператори безпілотників представили ідеї в галузі військової техніки для створення дронів. Понад 150 учасників приєднались до розробки нових технологій для армії, і 6 команд потрапили в акселератор.

Реєстрація Мілітарітех-стартапу (процес, переваги та ризики)

У звʼязку із ситуацією, яка склалася станом на сьогодні бізнес теж не стоїть осторонь. Як результат за період війни в Україні багато бізнесів змінили свій фокус уваги саме на Мілітарітех-напрямок. Зокрема даний напрямок дозволяє бізнесменам активно допомагати армії не тільки фінансово, але й саме у продовольчому плані, виготовляючи та поставляючи необхідні засоби для допомоги ведення успішних бойових дій нашим захисникам. Актуальним трендом на сьогодні стає Мілітарітех-стартап – це новостворена організація, що перебуває масштабованої бізнес-моделі в умовах надзвичайної невизначеності.

Розглянемо Мілітарітех-стартап з юридичної сторони. На сьогоднішній день найбільш законодавчо врегульовані та прийнятні організаційно-правові форми для стартапу в Україні – це товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) або фізична особа-підприємець (ФОП). Ці форми надають можливість обирати сприятливі умови оподаткування, мають спрощену процедуру реєстрації та надають простіший шлях вирішення питань діяльності стартапів. Також існує можливість обрати нову систему оподаткування «Дія-сіті».

Перевагами ФОП перед стартапом є: проста реєстрація, спрощений процес створення бізнесу, менший контроль з боку держави та самостійність діяльності. Проте найголовнішою умовою є те, що ФОП може працювати над полегшеними проектами і чудово підходить для початку роботи компанії задля зменшення витрат.

Умови щодо ФОП

 • ФОП 1: ЄСВ – 1 474 гривні; єдиний податок – 268,4 гривні;
 • ФОП 2: ЄСВ – 1 474 гривні; єдиний податок – 1 340 гривень;
 • ФОП 3: ЄСВ – 1 474 гривні; єдиний податок – 5% від доходу, або 3%, якщо додатково сплачує ПДВ.

У свою чергу ТОВ має більший об’єм відповідальності, роботи та витрат.

Умови щодо ТОВ

Загальне оподаткування:

 • Ставка на податок вказана в ст. 136 НК України і становить 18%. Оплачується податок залежно від розміру річного прибутку, тобто:
 • Менше 20000000 гривень – оплачувати податок можна один раз за 12 місяців відповідно до інформації з річної декларації.
 • Більше 20000000 гривень – тоді оплата виконується раз на квартал, за результатами квартальної декларації.
 • Податок із дивідендів 5%.
 • Податок на додану вартість 20%. Залежно від виду діяльності, відсоток ставки може бути 0 або 7%. П​одаток на додану вартість враховується окремо від інших податків.

Спрощене оподаткування:

 • При спрощеній системі головним обов’язковим платежем є єдиний податок, який розраховується так:
 • дохід * 3% (в разі сплати ПДВ) або дохід * 5% (в разі включення ПДВ до складу єдиного податку) – для платників єдиного податку третьої групи (ст. ст. 291, 293 ПКУ).
 • Дохід повинен становити не більше 5 млн грн на рік

Окрім організаційно-правової форми, важливо врахувати необхідність захисту ідеї від крадіжки. Реєстрація торгової марки для стартапу, оформлення договорів з розробниками програмних продуктів, реєстрація веб-сайту компанії та належне оформлення прав інтелектуальної власності, авторські права та реєстрацію торгової марки. Це дозволить захистити ідеї та продукти компанії від незаконного використання.

Інвестиції в стартап в Україні

Наступним етапом можемо вважати отримання фінансування для стартапу та правильне оформлення відносин з інвесторами. Ось деякі аспекти, на які варто звернути увагу:

Найтиповішим інструментами фінансування для стартапу є:

 1. Інвестиційний договір: Це угода між компанією та інвестором щодо умов і обсягу інвестування. Угода може включати деталі стосовно обсягу вкладення, відсотка власності, умов виходу інвестора та інші умови.
 2. Договір позики: Інвестор може надати фінансування стартапу у вигляді позики, яку компанія повинна буде повернути за певними умовами, включаючи відсоток.
 3. Договір товариства: Цей вид угоди може бути використаний, коли інвестор стає партнером у бізнесі та отримує певну частку власності та прибутку стартапу.

Задля захисту своїх інвестицій в стартап та забезпечення повного юридичного супроводу насамперед необхідно звертатися до професійних юридичних спеціалістів для проведення правильної структуризації.

На етапі введення стартапу та його реєстрації дуже важливо встановити чіткі засади співпраці зі співвласниками ідеї. По-перше, якщо розпочинати свій шлях як ФОП, настійно рекомендується укласти Договір про спільну діяльність. У випадку організації ТОВ, потрібно створити Статут та Корпоративний договір.

По-друге, під час взаємодії з найманими співробітниками або партнерами, включаючи тимчасових спеціалістів, обов’язковим є укладання трудових договорів чи угод про надання послуг.

Фінальним етапом є забезпечення юридичного захисту компанії від можливих ризиків, пов’язаних з витоком інформації або незаконним використанням інформації конкурентами, за допомогою укладання Угоди про Конфіденційність (NDA).

Висновки

Мілітарітех-напрямок насамперед є дуже перспективним та дійсно держава в першу чергу зацікавлена в його розвитку.

Варто також зазначити, що створення стартапу військової спрямованості пов’язане зі специфічними ризиками та особливостями. Головним серед них є ризик підвищеного нагляду та контролю з боку органів Міністерства оборони та інших військових структур. Це може вимагати додаткового документування, ліцензування та дотримання вимог щодо конфіденційності та безпеки.

У даній сфері існують спеціальні закони та обмеження, які регулюють виробництво та продаж військової продукції, які вимагають чіткого дотримання. Отже, при створенні Мілітарітех-стартапу важливо враховувати ці специфічні ризики та забезпечити відповідну юридичну підтримку та дотримання вимог законодавства для успішного та безпечного розвитку бізнесу в цій сфері.

Джерело: AIN
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати