Юлія Ляшко

юристка практики Супроводу Бізнесу Juscutum

З початком повномасштабного вторгнення Збройні Сили України мають нагальну потребу в мобільності, а саме: необхідні автомобілі, що можуть проїжджати бездоріжжям, мають високу прохідність і гарну маневреність. Це, зокрема, пікапи, позашляховики, мікроавтобуси й різноманітні спецавтомобілі (швидкої допомоги, пожежні машини тощо). Проте не всі волонтери та військовослужбовці розуміють усі правила та процедури ввезення таких транспортних засобів.

На сьогодні це питання регулюється Законом України «Про гуманітарну допомогу» та постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану».

Купівля автомобіля

За документами покупцем може виступати громадська організація або благодійний фонд. Це дає змогу отримати рахунок-фактуру, купити валюту за офіційним курсом Національного банку і придбати авто без сплати ПДВ, зекономивши понад 20% від вартості машини. Якщо за авто платить фізична особа, є обмеження за сумою переказу – 100 000 гривень на місяць в еквіваленті.

Варто звернути увагу, що військова частина покупцем бути не може, а лише кінцевим набувачем транспортного засобу.

Ввезення в Україну та оформлення автомобіля

Автомобілі, які передають військовим частинам, при перетині кордону вважають гуманітарною допомогою. Тому до них застосовують спрощену процедуру оформлення та звільняють від сплати будь-яких платежів. Якщо отримувач – фізична особа чи приватне підприємство, митні платежі доведеться платити.

При транспортуванні автомобіля потрібно мати із собою гарантійний лист (затверджений офіційний зразок можна знайти як додаток до постанови, про яку йшлося вище). Він має бути від імені військової частини, яка є кінцевим користувачем. З таким листом буде менше запитань – працівники митної і прикордонної служб точно знатимуть, що авто везуть за призначенням. Також цей документ (якщо пощастить) допоможе проїхати на кордоні поза чергою.

Для перетину кордону необхідно підготувати спеціальну декларацію (затверджений офіційний зразок можна знайти як додаток до постанови від 1 березня 2022 року №174 для вивезення гуманітарної допомоги з території ЄС та отримати ID-номер.

Подати декларацію на ввезення гуманітарної допомоги можливо двома шляхами:

  1. Заповнити Е-декларацію іноземним громадянам та громадянам України, які не користуються електронними сервісами електронний підпис, BankID, MobileID: з будь-якої країни світу можна заповнити заздалегідь митну Е-декларацію для гуманітарного вантажу. Сервіс Державної системи гуманітарної допомоги за посиланням. Усі анкети відразу потрапляють до бази даних Державної митної служби України та дублюються декларанту на електронну пошту. Після отримання декларації, її потрібно видрукувати, підписати та передати представнику митниці під час проходження українського кордону.
  2. Громадянам України, які користуються електронними сервісами електронний підпис, BankID, MobileID, оформлення митної Е-декларації гуманітарного вантажу можна також зробити через особистий кабінет на Єдиному державному інформаційному вебпорталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі». Для цього необхідно ідентифікуватися за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) особи або будь-яким із засобів Інтегрованої системи електронної ідентифікації id.gov.ua, наприклад, за допомогою BankID. Увійшовши в особистий кабінет, декларант використовує посилання «ДЕКЛАРАЦІЯ НА ГУМАНІТАРНУ ДОПОМОГУ» розділу «Громадянам». У формі, що відкриється, є можливість створення нової декларації (кнопка «Додати»), а також пошук серед раніше поданих декларацій.

Після заповнення декларації,створеної з чистого листа або шляхом копіювання раніше поданої, необхідно натиснути на кнопку «Подати декларацію» внизу форми. У випадку наявності помилок заповнення декларації їх список буде візуалізовано, а подання декларації не буде можливим до їх виправлення.

При відсутності помилок декларація буде прийнята в інформаційну систему Держмитслужби з присвоєнням їй унікального електронного ідентифікатора (УЕІ) декларації, який являє собою невелике ціле число, що починається на 00, наприклад, 00555. Саме цей ідентифікатор необхідно буде повідомити на митниці. Крім того, декларант має можливість видрукувати подану декларацію, але це не є обов`язковим – у разі відсутності роздруківки в перевізника вона буде видрукувана працівником митної служби.

Завершення митного оформлення засвідчується відповідним працівником шляхом проставляння особистої номерної печатки на роздруківці електронної декларації (так само, як це відбувається у випадку паперової декларації).

Якщо плануєте доставляти машину своїм ходом, необхідно потурбуватися про наявність тимчасових номерних знаків і страхування. Якщо ж автомобіль перевозитиме автовоз, цього робити не потрібно.

Як правильно передати авто

Якщо автомобіль ввезли на громадську організацію або благодійний фонд, військова частина, для якої його пригнали, має надіслати лист-прохання до організації про передачу транспортного засобу. А водій, який пригнав машину, має отримати від ГО або фонду акт прийняття-передання автомобіля.

У документі вказуються ідентифікаційний номер (vin-код) транспортного засобу, державний номер, військова частина, яка цей автомобіль приймає, ставиться печатка й підпис представника військової частини.

Акт потрібен і тоді, коли машину пригнали напряму для військової частини. Це ваша страховка від майбутніх проблем із перевіряючими та правоохоронними органами. Окрім акта прийняття-передання, додатково варто фіксувати процес передавання на фото та відео, щоб застрахувати себе від можливих ризиків.

Після укладання такого акта у військовій частині збирається спеціальна комісія, яка після огляду автомобіля ставить його на баланс. Після цього машина отримує спеціальний (чорний) військовий номерний знак.

Зазначена вище інформація актуалізована та зібрана в один документ, з метою створення мапи або інструкції, якою можуть керуватися волонтери, військові частини, громадські/благодійні організації при підготовці до забезпечення Збройних Сил України гуманітарною допомогою, зокрема транспортними засобами.

Джерело: Mind
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини