Юлія Дребезова

юристка практики Технологій та Інвестицій Juscutum

Польща часто сприймається не просто як сусідня країна, а і як справжній «хаб» для бізнесу та інвестицій, зокрема через наявність у країні інвестиційних зон. Які інвестиційні зони доступні українським компаніям у Польщі і як вони працюють, розповіла Mind юристка практики технологій та інвестицій Juscutum Юлія Дребезова.

За даними Польського економічного інституту, за першу половину 2023 року майже кожну десяту компанію в Польщі заснували українці. За цей час кількість українських підприємців зросла майже до 14 000, що працюють у сусідній країні.

Що таке Польські інвестиційні зони?

Це інвестиційні зони (ПІЗ), на території яких діють особливі умови для ведення бізнесу – досить велика кількість пільг, які сприяють залученню інвестицій, зростанню обсягів експорту та появи нових робочих місць. Ця система діє на основі Закону про підтримку нових інвестицій від 10 травня 2018 року (Act on Supporting New Investments of 10 May 2018).

Істотною перевагою ведення бізнесу на території Польщі є можливість скористатися окремими податковими пільгами, що надаються у зв’язку з інвестиціями в межах спеціальної економічної зони.

Які переваги надаються компанії в інвестиційній зоні?

 • Звільнення інвестора від податку на прибуток (CIT або PIT), отриманий від господарської діяльності, на території ПІЗ в обсязі 25–50% заведеної інвестиції протягом 10–15 років.
 • Доступність земель і комерційних приміщень з усією необхідною для організації бізнесу інфраструктурою.
 • Можливість скористатись іншими інвестиційними стимулами, зокрема інвестиційними грантами від уряду, можливо звільнення від сплати податку на нерухомість, залучення коштів ЄС.
Важливо: загальний рівень підтримки компанії з усіх джерел не може перевищувати 70% капітальних витрат.

Які податкові пільги діють для українців?

Поляки й іноземці отримують податкові пільги на однакових умовах, що створює рівні можливості для українських підприємців здійснити успішні інвестиції у польські інвестиційні зони.

Така політика відкриває широкі перспективи для українських компаній, дозволяючи їм конкурувати з місцевими та іноземними підприємствами на ринку інвестицій

Що потрібно для отримання пільги?

Необхідно отримати дозвіл у Міністерстві економіки, у якому вказується:

 • суб’єкт діяльності;
 • мінімальний рівень зайнятості;
 • мінімальний рівень витрат.

Податкове звільнення поширюється тільки на доходи від діяльності, зазначеної в дозволі.

Чи може ваш бізнес отримати пільги?

Усі види діяльності, окрім нижчезазначених, можуть претендувати на пільги:

 • з виробництва вибухових речовин, спирту, тютюнових виробів, сталі;
 • компаній, що працюють у секторі виробництва та розподілу енергії;
 • оптова та роздрібна торгівля, об'єкти та будівельні роботи, послуги, пов'язані з розміщенням і харчуванням, ігрові центри;
 • компанії з металургії, чорної металургії, вугільної промисловості та транспортного сектора не мають права на підтримку відповідно до правил ЄС.
Щоб отримати вигоду від продукту, компанії мають запланувати нові інвестиції в промисловість, сучасні бізнес-послуги, ІТ або дослідження та розробки.

Нова інвестиція – це:

 • створення нового підприємства; або
 • розширення існуючого підприємства; або
 • введення нових продуктів на підприємство; або
 • кардинальні зміни у виробничому процесі.

Для визначення рівня податкових пільг існують кількісні та якісні критерії.

Інвестиції підходять як для мікрокомпаній, так і для великих підприємств, оскільки система має диференційовані вимоги відповідно до розмірів бізнесу.

Кількісні критерії стосуються мінімальних необхідних інвестиційних витрат, яких вам доведеться зазнати, щоб мати право на звільнення від податків. Вони залежить від обсягу підприємства міста й місця реалізації інвестиційного проєкту та становлять мінімальну суму інвестицій:

 • від 200 000 злотих для мікропідприємств;
 • від 500 000 злотих для малих підприємств;
 • від 500 000 злотих для інвестицій у IT сектор;
 • від 2 млн злотих для середніх підприємств;
 • від 10 млн злотих для великих підприємств;

До якісних критеріїв належать проведення досліджень і розробок, автоматизація процесів, створення нових робочих місць тощо. Зокрема, від поданих показників залежить рівень підтримки державою.

Незважаючи на всі переваги подібних інвестицій, існують певні нюанси:

 • Звільнення від податків застосовується лише після успішного завершення інвестицій у строк до 3 років, що може становити виклик у випадку несподіваного погіршення ринкових умов або зміни стратегії компанії.
 • Кошти інвестиції повинні освоюватися мінімум протягом п’яти років від дня завершення проєкту інвестування в ПІЗ (три роки для малих і середніх підприємств).
 • Необхідно сплачувати адміністративний збір, встановлений кожною зоною окремо.
 • Робочі місця на новостворених об’єктах підприємництва повинні підтримуватись та зберігатися протягом щонайменше п’яти років з дня прийняття працівників на роботу (три роки – для малих і середніх підприємств).

Необхідно забезпечити додаткові звітності й бути готовим до посилених заходів контролю, спрямованих на дотримання умов дозволу та правильного використання урядової допомоги.

Інвестиційні зони цікаві для бізнесу, попри певні недоліки

ПІЗ є привабливим вибором для підприємців, які прагнуть знизити свої витрати й збільшити конкурентоспроможність.

Водночас варто враховувати, що бізнес у Польщі може існувати в різних організаційно-правових формах, як-от ТОВ, ФОП, Акціонерне товариство тощо. Це надає підприємцям широкі можливості для реалізації своїх комерційних інтересів.

Кожна із цих форм має свої переваги й обмеження, а також відмінні режими оподаткування, що впливають на фінансові обтяження бізнесу. Саме тому для успішного старт бізнесу в ПІЗ потрібен індивідуальний підхід і ретельний аналіз цілей, потреб та можливостей компанії, щоб обрати найбільш вигідну форму організації бізнесу.

Джерело: Mind
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини