Кейс CyberCraft і DOU з юридичного та репутаційного погляду

Компанія CyberCraft подала в суд на портал DOU з вимогою розкрити інформацію про користувача, який 20 березня та 24 квітня 2020 року написав гнівний пост про IT-компанію. Суд задовольнив цей позов і зобов’язав DOU до 26 листопада 2021 року надіслати інформацію про ПІБ, місце проживання, ідентифікаційний код або номер і серію паспорта, електронну адресу та номери телефонів людини, яка опублікували свої відгуки про IT-компанію.

Що було у відгуках

У відгуках користувач написав, що в компанії нібито раптово закінчився проєкт і без роботи залишились дев’ятеро працівників. Виплати останьої зарплати розбили на кілька місяців, невикористані відпустки не виплатили і не повідомили команді, коли планують повністю розхрахуватися.

Також користувач дає поради для майбутніх праівників CyberCraft: просити зразок договору завчасно, оскільки компанія нібито може викликати в офіс на його підписання і, якщо одразу не підпишеш, не беруть на роботу. А там умови можуть бути вже невигідними для кандидата. Перевіряти одразу, наскільки зручне робоче місце, уточнити, яке обладнання дадуть для роботи (користувач пише, що ніби були випадки, коли новому співробітнику давали обладнання людини, яка у відпустці) і так далі.

Історія справи

Історія цієї справи почалася ще в липні 2020 року, коли ТОВ CyberCraft звернулося з позовом до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області. Але вже в серпні цю справу було передано до Шевченківського районного суду міста Києва за місцем проживання відповідача.

Позов був поданий немайнового характеру, тобто він передбачає спростування недостовірної інформації та захисту репутації. Позивач не вимагав стягнення штрафу.

У жовтні 2021 року задоволене клопотання CyberCraft про витребування інформації про користувача, який написав відгук, з сайту DOU до 26 листопада 2021. Тобто справа вже слухається більше як рік.

15 листопада 2021 DOU випустив публічний реліз, що вони розбираються, чи повинні надавати дані чи ні. А вже 22 листопада 2021 року на DOU ці відгуки про компанію CyberCraft видалили#nbsp.

24 листопада 2021 компанія повідомила, що відкликає позов до суду. Натомість ця ситуація призвела до ще більшого негативу проти неї та залишення ще більшої кількості негативних відгуків. Розберімося з цим із правової точки зору.

Право користувача на відгук

Право на свободу думки й слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань гарантується статтею 34 Конституції України, а також статтею 10 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Але й компанія має право на спростування недостовірної інформації про себе, відповідно до статті 277 Цивільного кодексу України та право на недоторканість ділової репутації відповідно до ст. 299 Цивільного кодексу України.

У зв’язку з цим компанія може обмежити права інших людей, щоб запобігти розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, та для захисту репутації (це також передбачено статтею 34 Конституції України).

Проте є окремий перелік відомостей, який не може становити комерційну таємницю. Він визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 9 серпня 1993 р. N 611, а саме:

  • відомості про чисельність і склад працюючих, їхню заробітну плату в цілому та за професіями й посадами, а також наявність вільних робочих місць (при цьому це не стосується договорів з підрядниками, ФОП);
  • порушення законодавства України та розміри заподіяних при цьому збитків;
  • відомості, що відповідно до чинного законодавства підлягають
  • оголошенню (наприклад, публічні дані про місце реєстрації, директора, розмір статутного капіталу).

Тобто інформація про порушення компанією умов договору та господарського чи трудового законодавства не може бути комерційною таємницею. Але деяка інформація може бути віднесена до конфіденційної, що є ширшим поняттям. А от якщо користувач опублікував на ресурсі частину комерційної таємниці, визначеної компанією, це може бути порушенням прав компанії.

Оціночні судження чи твердження?

Але спір у справі стосується визнання інформації недостовірною та спростування недостовірної інформації, а не розголошення конфіденційної інформації.

Суди в такому разі встановлюють:

  • чи було поширення інформації, у тому числі в мережі інтернет, в електронних мережах;
  • чи стосується поширена інформація CyberCraft чи іншої особи;
  • докази того, що ця інформація є недостовірною, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, містить відомості, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них неповні або перекручені;
  • чи порушує дана інформація права CyberCraft, чи завдана шкоди чи перешкоджає дана інформація реалізовувати свої права, наприклад на наймання;
  • характер такої інформації та з’ясовувати, чи є вона фактичним твердженням чи оціночним судженням;
  • чи доведено те, що саме відповідач є автором допису (відгуку), розміщеного на вебсайті DOU;
  • хто є власником вебсайту.

Саме в питанні оціночних суджень криється свобода слова. Це висловлювання, які не містять фактичних даних. Критика, думки, оцінка певних фактів і недоліків, переконання, оцінка дій, а також висловлювання, які є гіперболами, алегоріями, сатирою.

За написання оціночних суджень не можуть притягнути до відповідальності, згідно статті 30 Закону України «Про інформацію». Більше того, оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості. Це відповідає практиці Європейського суду з прав людини та Верховного Суду у справі N 910/5117/17 від 19.07.2018.

Витребування інформації в ресурсу DOU

DOU збирає досить детальну інформацію про своїх користувачів. Це ім’я та прізвище, фотографія, стать, адреса електронної пошти, дані акаунтів з LinkedIn, Facebook, Google, LinkedIn, Twitter. Крім цього ще можуть збирати дату народження, місто фактичного проживання, телефон, Skype, назву компанії, посаду в компанії, інформацію про навички, іншу інформацію в розділі «Про мене».

У принципі законодавство України не забороняє збирати такий обсяг інформації, на відміну від GDPR в ЄС, де в ст. 5 (с) закріплено принцип мінімізації даних, які збираються. Але в користувачів DOU є право видалити інформацію про себе та відв’язати профіль від соцмереж, звернувшись до DOU.

DOU може не надати дану інформацію, бо він не збирає дані паспортів чи місця проживання, які запитує суд. Та взагалі може зазначити, що дана інформація видалена користувачем згідно з їхньою політикою конфіденційності.

DOU розкриває інформацію в наступних випадках:

  • роботодавцям при відклику на вакансію;
  • іншим користувачам при написанні особистих повідомлень;
  • згідно з вимогами чинного законодавства України (наприклад, судового рішення).

Позови про поширення оспорюваної інформації в мережі інтернет подається до автора коментаря. А коли він невідомий, можуть залучити власника вебсайту.

Це вже не перший випадок судового спору з видалення даних з ресурсу DOU. Так, у справі 910/8305/19 позивачу так і не вдалося довести, що коментар є твердженням і визначити, хто його автор. А от в іншій справі 243/6273/17 позивач надав докази, які підтверджують недостовірність інформації та зобов’язав припинити поширення даної інформації.

Якщо в результаті рішення буде встановлено, що інформація є недостовірною, ресурс буде зобов’язаний видалити дані. Навіть якщо автора коментаря не встановлять.

Як за кордоном

Схожа ситуація була в Каліфорнії у справі Machine Zone Inc проти ресурсу Glassdoor, де також позивач вимагав суд розкрити дані особи користувача, який залишив відгук.

Тоді суд дійшов висновку, що Glassdoor має право відстоювати зацікавленість співробітника у збереженні його анонімності. Також позивач не надав достатніх доказів того, що коментар розкриває конфіденційну інформацію з порушенням угоди про нерозголошення.

З погляду репутації

У цій справі є два боки: юридичний та репутаційний. З погляду репутації це ще один з численних яскравих прикладів як не треба робити. Їх, на жаль або на щастя, останніми місяцями в Україні досить багато.

На жаль – тому що платою за ці життєві уроки стає особиста репутація та статки людини або навіть доля компанії. На щастя – тому що такі випадки вчать спершу думати, та приділяти ретельну увагу при будь-яких діях в інформаційному полі такій дивовижній чудасії для України, як репутація. Приділяти увагу не лише коли стає «боляче», хоча такі уроки певно найефективніші.

  • Перше, що компанія повинна була зробити, це передбачити ризики.

Відмова іноземного замовника сплачувати кошти за IT-проєкти – не новина для українських розробників. Не новина уже досить довго. Компанії, що працюють з такими замовниками, передбачають такі ризики та зазвичай страхують їх.

Так, це трохи дорожче, аніж працювати без «паску безпеки», але точно спокійніше. Люді – дуже чутливий капітал, а також найнепередбачуваний. Піклуйтесь про їхню задоволеність, це дасть свої результати.

  • Друге – домовитись зі співробітниками таким чином, щоб люди не відчували себе у програші.

Якщо вже ситуація відбулась, намагайтесь вчинити відкрито та взаємовигідно в довгостроковій перспективі, повірте, це можливо в будь-якій ситуації. Залучіть спеціалістів.

Не відкрию таємницю, кажучи, що, коли людина відчуває себе у програші, у будь-якій країні світу вона йде або до юриста або до медіа. Це завжди було і завжди так буде. Ви не зміните ситуацію, але точно можете запобігти втратам.

  • Третє – якщо вже інформаційний простір «гуде» вашим кейсом, відповідайте. Швидко. Та головне – відповідайте, нікого не звинувачуючи.

Зрозумійте, у репутаційних кейсах ніхто не хоче розбирати вашу особисту «білизну» та читати про те, що співробітник був такою собі людиною. Єдине, що хоче суспільство, – справедливості у своєму розумінні цього слова.

Викладіть свою позицію, нікого не звинувачуючи, та вибачтесь за те, що ваші дії могли образити. Вузька спільнота завжди вважає себе жертвою у таких кейсах. Це не означає, що ви автоматично винні, це означає, що ви розумієте, що саме обурило/образило спільноту.

Повірте, у сукупності усі ці дії стануть вам дешевше, аніж зруйнована репутація. Як мінімум ви уникаєте потенційного ризику, що після репутаційної кризи вартість залучення співробітника у вашу компанію злетить до небес.

***

Історія CyberCraft отримала подальший розвиток. Компанія нарешті опублікувала свою позицію, та ми отримали до репутаційного кейса нові, яскраві штрихи. Ви маєте можливість скласти свою думку щодо пресрелізу.

Коротко кажучи: компанія визнала, що позов до суду та подальші неоднозначні дії «були дещо емоційними», але вони викликані тим, що відгук колишнього співробітника на DOU був розцінений як шантаж. Коментарі під релізом одразу дають зрозуміти, чи досяг пресреліз своєї цілі.

Матеріал написаний Петром Біликом, директором з інновацій Juscutum та директоркою з маркетингу Juscutum Іриною Мягкою.

Джерело: MC.Today

3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати