Незважаючи на те, що в нашій державі ще не запроваджені чіткі положення щодо операцій з віртуальними грошовими активами та не прийнятий закон про криптовалюту в Україні, підприємці все одно активно застосовують цей метод розрахунку у своїй діяльності. Адже Україна швидко рухається в напрямку цифровізації економіки, надаючи великі можливості для бізнесу.

Ви вже можете купувати обладнання, паливо, ліки, нерухомість та навіть оплачувати юридичні послуги, використовуючи свої віртуальні активи. Проте існують певні юридичні та податкові нюанси, які необхідно знати, щоб використовувати їх безпечно та законно.

Як приймати оплати через криптопроцесинг в ЄС

Станом на сьогодні криптовалюта в Україні не може використовуватися як засіб платежу в ході офіційного обігу. Оскільки єдина валюта, визнана як законний платіжний засіб (стаття 192 Цивільного кодексу України) – гривня. Проте компаніям можуть надходити платежі через посередників-криптопроцесорів, які зареєстровані у країнах, де такі операції легалізовані. Це дозволяє отримувати оплату в електронній валюті, яку можна конвертувати в реальні гроші.

Як це працює?

Ліцензований провайдер у ЄС, отримує криптовалюту від клієнта від імені української компанії та потім конвертує її в EUR/USD. Таким чином, гроші поступають на рахунок компанії в банку у валюті, що відповідає законам України.

Важливо знати, що податок на дохід на криптоплатежі оподатковується таким же чином, як інші доходи.

В Україні доходи від криптопроцесингу кваліфікуються як звичайний дохід/зароблений дохід в іноземній валюті. Для обліку цих операцій компанія повинна реєструвати продажі у дозволеній валюті (євро або долари), а віртуальні активи можуть згадуватися лише як еквівалент суми оплати, що підлягає конвертації.

Відповідно, приймати платежі через криптопроцесинг не заборонено, якщо документи в порядку. Українські компанії фактично отримують оплату у дозволеній валюті, дотримуються валютних правил та сплачують податок на криптовалюту за звичайними правилами.

Чи можна розраховуватися криптокартками в Україні?

Український уряд не забороняє використання криптокарт на території країни. Криптокартка дозволяє здійснювати платежі віртуальними грошовими активами, які автоматично конвертуються на євро або долари для продавця.

 

З точки зору закону в Україні, громадяни і юридичні особи не обмежені у використанні криптокарт. З 2019 року, після набуття чинності Закону України «Про валюту і валютні операції», необхідність в отриманні індивідуальної ліцензії НБУ для відкриття рахунків за кордоном була скасована, і громадяни можуть відкривати платіжні картки в іноземних банках.

Податкові аспекти при використанні криптокарток 

Водночас, немає податкових обов'язків для споживачів, які використовують криптокарти для купівлі товарів. Але для бізнесу та юридичних осіб, оплата криптокартою має враховуватися у бухгалтерському обліку та за необхідності у податкових витратах. 

Ризики та рекомендації для бізнесу

Юридичний ризик

Наразі українське законодавство не регулює у повній мірі віртуальні активи, а торгівля криптовалютою не має чіткого юридичного статусу. Це створює юридичну невизначеність, яку потрібно враховувати при роботі з такими розрахунками.

Що робити: Слідкуйте за законодавством та консультуйтесь з юристами щодо безпечних способів використання криптовалюти в бізнесі.

Ризики при здійсненні операцій з віртуальними активами

Операції з обміну товарів і послуг на віртуальні активи в Україні класифікуються як бартер. Важливо, щоб банківські установи мали чітке розуміння ваших операцій для уникнення питань, коли будуть здійснювати фінансовий моніторинг.

Рекомендація: Використовуйте ліцензовані криптопроцесори для обміну цифрових активів на традиційну валюту, дотримуючись законів. Ведіть чіткий облік і майте документацію, що підтверджує економічну мету платежів.

Оподаткування криптовалюти в Україні

Операції з криптовалютами також підлягають ПДВ, якщо вони не звільнені від цього податку в Україні.

Рекомендація: Якщо ви платник єдиного податку, уникайте операцій з віртуальними активами або переконайтеся, що оплата здійснюється через посередника для уникнення порушення умов перебування на спрощеній системі.

Облік віртуальних активів

Якщо бізнес зберігає криптовалюту, якою отримує оплату, без конвертації, то вона

повинна бути відображена в бухгалтерському обліку як нематеріальні активи або запаси, залежно від мети її використання.

Рекомендація: Застосовуйте правильний метод обліку віртуальних активів відповідно до чинних стандартів бухгалтерії та консультуйтеся з аудитором.

23.7.2025
Як організувати імпорт енергетичного обладнання в Україну
Читати
23.7.2025
Віртуальні грошові активи у бізнесі: облік, податки та ризики
Читати
23.7.2025
Як отримати ліцензію для FinTech-компанії в Україні
Читати
17.4.2025
Алгоритм дій під час обшуку: чекліст для бізнесу
Читати
15.4.2025
Сірий імпорт: що це таке і як з ним боротися?
Читати
3.4.2025
Ризики в публічних закупівлях: що варто знати бізнесу, щоб уникнути кримінальної відповідальності
Читати
1.4.2025
Виключення учасника з ТОВ без його згоди
Читати
31.3.2025
Juscutum отримує нагороду Ukrainian Fintech Awards у номінації Best Legal Tech Advisor
Читати