На початку 2023 року у світі відзначили чотирнадцяту річницю запуску Біткоїна. В Україні інша річниця. Вже п'ятий рік ми намагаємось врегулювати правовідносини навколо головного цифрового активу. Біткоїн за цей час еволюціонував, але зберіг свої ключові цінності.

Українські правові норми розвивались не так продуктивно. Наше головне надбання — закон про віртуальні активи. Він визначає їхній правовий статус, дозволяє ставити біткоїн на баланс та оподатковувати. Визначено, що Україна не буде застосовувати ПДВ, а також планує використати інвестиційний метод оподаткування (тобто оподатковувати не всю суму вторгованих коштів, а лише її позитивну різницю). На додачу маємо ще й відсутність податку на приріст капіталу, що створює позитивну картинку на тлі розвинених країн.

Проте ключова проблема в тому, що норми досі не набрали чинності. Коли вони наздоженуть реальність і чому це важливо для біткоїна в Україні? Розглянемо ключові перепони та міфи.

ПОДАТКИ

Перше, що утримує Україну від запуску ринку біткоїна та інших активів, — неухвалений податковий закон.

Впровадження належних норм гальмує те, як держава бачить технології. Законотворці думають, що можуть видати закон і річки потечуть у зворотному напрямку. Технологія має підпорядковуватись нормам права, а вже потім внутрішній логіці. Це глобальна проблема. Так держава регулює будь-що.

Але ось у чому справа. Біткоїну насправді не потрібна легалізація. Вона потрібна наркотикам і порнографії. Біткоїн не заборонений. Це не означає відсутність проблем. Протоколу Біткоїна потрібен протокол взаємодії з податками. Замість цього існує набір відкритих питань. Обкладати ПДВ чи ні? Як ставити на баланс юридичним особам?

Без спеціальної вказівки податкова застосовуватиме найжорсткіші норми. Отже, баланс сил зрозумілий: Біткоїну від українських законів нічого не треба. А от українській Біткоїн-спільноті не завадить більше ясності.

СТРАХ

Страх, що Біткоїн щось зламає у крихкій державній машині, – один з основних, які я зустрічав у регуляторів. Що буде, якщо всі громадяни почнуть розраховуватись біткоїном? Чи впаде від цього курс гривні? Як подивляться на це західні партнери? Чи не просяде ще більше український ринок цінних паперів?

Кожен з регуляторів може зізнатись, що у його секторі все і так вельми погано, але він боїться того, що буде ще гірше. Опрацювання ризиків і страхів залишається найбільш ресурсомісткою частиною нового регулювання. А до цього докладаються й новітні європейські норми, і треба встигати гармонізувати ще не прийняте українське законодавство із ще не прийнятим європейським.

Втім зараз у цьому питанні зʼявився дороговказ: MICA (The Markets in Crypto-Assets Regulation) від Європейської комісії. Коли наш закон адаптують до європейського, у дискусіях щодо підходу до регулювання нарешті поставлять крапку.

СКАНДАЛИ

Сам Біткоїн не потребує жодних правових норм. Але бізнес навколо нього — інша справа. Закон має надати відповідь і на питання, як працювати з такими проєктами, як Luna або FTX, чи, точніше, як відрізнити їх від реальних бізнесів.

Наразі у багатьох є відчуття, ніби щомісяця в індустрії валиться великий проєкт. Це не допомагає вести продуктивне спілкування. Вказувати регуляторам на те, що банки теж лопаються, не вийде. Турбулентність і стадія агресивного очищення ринку гальмують процес формулювання того, як мають регулюватися супутні до біткоїна бізнеси.

Проблема тут не в Україні, а в тому, що у світі ще ніде не вигадали оптимальної моделі регулювання. Юридичний ландшафт регулювання мінливий, як настрій криптотрейдера, і ситуація поки не стабілізується.

МАЙБУТНЄ

Перелічених пунктів достатньо, аби пояснити затримку в упровадженні закону. Втім в України вже є основний компонент біткоїн-економіки — справжня Біткоїн-спільнота. Саме з неї вийшли перші ідеї закону, саме в ній відбуваються найгарячіші дебати і саме вона формуватиме політику країни. Бо як демократія неможлива без демократів, так і біткоїн-економіка неможлива передусім без біткоїнерів.

На додаток, прийняття закону — лише початок боротьби за безпосередні правила регуляції. Вони будуть визначатись у судах, а подекуди й на рівні конкретних держслужбовців. Утім не варто заздалегідь розчаровуватись. Сьогоднішня робота робочої групи та задум регулятора (Національної комісії з цінних паперів та фондових ринків) вказує, що ми маємо всі шанси отримати закон, що набуде чинності у першому півріччі 2023 року. І тоді до дня Біткоїна в української спільноти з’явиться ще одна нагода для святкування.

Автор: Артем Афян, керуючий партнер Juscutum

Джерело: Bitcoin Magazin

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини