Одною з головних новин, яку жваво обговорюють світові ЗМІ, став анонс від «адміністрацій» тимчасово непідконтрольних українських територій про проведення «референдумів» найближчими днями. А головна «родзинка» таких заяв – анонс проведення цих «заходів» в онлайн-режимі. Чому такі ініціативи знаходяться поза правовим полем (окрім всім відомих очевидних причин) та чому вони не можуть бути легітимним волевиявленням суспільства.


Новини останніх днів з окупованих територій та із самої країни-агресора виділяються з-поміж подій тих двохсот днів війни своєю несподіваністю та неможливістю подальшого прогнозування.

Якщо новини про оголошення мобілізації на території російської федерації пересічному громадянину здаються більш-менш зрозумілими, то каскад новин про проведення «референдумів» на окупованих територіях викликають логічне запитання: «і що?».

19 та 20 вересня окупаційні «адміністрації» Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей виступили із заявами, що в період з 23 по 27 вересня буде проведено референдуми з метою подальшого приєднання окупованих територій до російської федерації. Вони направили відповідні звернення президентові російської федерації. Своєю чергою, заявам «адміністрації» передували звернення до цих самих «адміністрацій» від місцевих «суспільних організацій» та «палат» із проханням про призначення «референдумів».

Як відомо, в російській політиці не існує ініціативи знизу, тільки директивне керування з центру з подальшим направленням вказівок на місця. Тобто ми можемо констатувати, що ці «звернення громадських організацій», як-то діюча на окупованих територіях Запорізької області «Мы вместе с Россией», отримали вказівку від безпосереднього російського керівництва про влаштування цієї «буфонади». Але з якою метою?

Ось тут і постає проблема номер один – легітимізація процесу


Офіційно для російського законодавства ситуація має такий вигляд: дві «незалежні держави» та два регіони, які виносять на «референдум», окрім питання про «приєднання» до російської федерації, також і питання про вихід зі складу України та створення «незалежних держав», самостійно звертаються за власною ініціативою до керівництва російської федерації. Своєю чергою, на окупованих територіях також офіційно окупаційні адміністрації ініціювали «референдуми» виключно на підставі «народних звернень», тобто вони є лише провідниками «народної волі», «сумлінними виконавцями народних прохань».

Фактично, ці дії не впливають жодним чином на об’єктивну дійсність, російська федерація зможе назвати окуповані території своїми за відсутності будь-яких легітимізуючих факторів. Проте, враховуючи, що згідно з російським законодавством на території України йде не загарбницька війна, а «спеціальна військова операція», подібна легітимізація необхідна для того, щоб дії російської федерації хоч якось відповідали нормам Статуту ООН в контексті принципу самовизначення народів.

Так, офіційна позиція російської сторони будується на трьох основних постулатах:

  • «Народні організації» звертаються до окупаційних адміністрацій.
  • Окупаційні адміністрації проводять «референдуми» і звертаються до російської федерації.
  • російська федерація як «невольна» сторона, «дуже уважно та чуттєво почувши народні прохання, реалізує їхнє самостійне право вибору свого майбутнього».


Таким чином, офіційна російська позиція майже збігається із принципами, які закладені в Статуті ООН щодо реалізації принципу самовизначення націй. Звичайно, російська сторона свідомо ігнорує принцип незастосування сили в міжнародній політиці.

Проте навіть путінська росія усвідомлює всі негативні наслідки, які за собою несе відсутність хоча б мінімальної легітимізації своїх дій. Насамперед може бути новоявлений прецедент, за яким будь-яка держава може шляхом застосування сили відторгнути території іншої суверенної держави виключно за власною волею, чого не було із часів закінчення Другої світової війни та заснування ООН. Апеляція до «волі народу» є основою для територіальних змін у світі протягом останніх 77 років, тож порушення цього принципу призводить до остаточного зламу світового устрою.


Звичайно, світова спільнота цілком усвідомлює, що легітимізаційні заходи з боку російської федерації не мають під собою жодного ґрунту. Але також є усвідомлення того, що російська федерація буде засновувати свою позицію саме на тих трьох засадах, оскільки в міжнародних відносинах «так заведено». Фактично, це ніяким чином не вплине на кінцеві результати та визнання територіальних змін, але ніяким іншим чином російська федерація це зробити не може.

Другою проблемою є саме проведення «плебісцитів» та їхня легальність


Збройні сили російської федерації станом на день проведення «референдумів» контролюють значні за площею території України із населенням в декілька мільйонів осіб. Більшість контрольованих територій є зоною безпосереднього ведення бойових дій, де апріорі неможливо проводити подібні заходи без значного ризику для безпеки населення. Через це на окупованих територіях початково пропонували використати російську систему для електронного (дистанційного) голосування.

Одразу після цих заяв російська ЦВК повідомила, що не надає свого програмного забезпечення для проведення «референдумів», оскільки це «власність російської федерації, яка не може бути надана іншим державам (і тут ми знову бачимо російський наратив про «незалежність та суверенність» цих утворень)». Надалі це було підтверджено керівниками так званих «днр» та «лнр». Зокрема, серед аргументів проти проведення електронного голосування було названо «брак часу».

Таким чином, за заявами представників окупаційних адміністрацій, «плебісцити» будуть проведені у двох формах: очній на дільницях та дистанційній у формі персонального обходу громадян працівниками «виборчих дільниць». Тобто окупаційні адміністрації намагатимуться отримати максимальну кількість голосів від населення на окупованих територіях для надання певної легітимності «плебісциту».

Проте невідомо, ні за якою нормативною базою все це буде проходити, ні про засоби контролю за «прозорістю» голосування, ні про міжнародних спостерігачів, які змогли б підтвердити легальність та легітимність «голосування». Тобто заходи легітимізації «волевиявлення» будуть ще більш обмеженими, ніж у Криму в березні 2014 року.

З огляду на це немає жодних сумнівів у результатах «референдуму», цифри якого будуть наближені до славнозвісних 146%, оскільки жодного контролю та навіть агітації немає і не було. А про приказку «неважливо, як голосують, важливо, як рахують» навіть можна і не згадувати. Легальність цього дійства навіть буде меншою, ніж його легітимність, оскільки порушуються всі принципи виборчого законодавства навіть самої російської федерації. Ігнорування російською федерацією норм Конституції України, своєю чергою, є більш ніж очевидним фактом для всіх сторін, незважаючи на прямі заборони нормами останньої подібних заходів.

То які ж наслідки цих заяв окупантів? (спойлер: ніяких)


Існує цілий комплекс інших моментів, через які ці «плебісцити» не є легальними та легітимними волевиявленнями. Є більш очевидні, такі як «голосування під дулом автомата», і менш очевидні – наприклад, відсутність для населення доступу до альтернативної інформації, що є очевидним порушенням виборчих прав громадян.

Ця ситуація не може мати юридичних наслідків для жодної держави світу, включаючи Україну. Проте військово-політичні наслідки «плебісцитів» і їхнього подальшого включення до складу російської федерації із закріпленням в конституції шляхом прийняття відповідного федерального конституційного закону може мати непередбачувані наслідки.


Громадянам України необхідно усвідомлювати тільки одне: неважливо, які дії вчиняє агресор в юридичній площині. Важлива тільки допомога нашим Збройним силам, оскільки саме вони будуть «нівелювати» дію російського законодавства на території України.


Автор: Єгор Дімідів, юрист практики безпеки бізнесу Juscutum
Джерело: Mind


12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати