Торік в Україні запрацював оновлений закон про поштовий зв'язок, який серед іншого передбачає запровадження та використання електронної марки. Проте запровадження цього інструменту потребує певних уточнень. З огляду на це Верховна Рада 10 квітня 2023 року прийняла в першому читанні законопроєкт №8280 про внесення змін до Закону України «Про поштовий зв’язок» щодо врегулювання питання випуску цифрової марки. Зараз законопроєкт готують до другого читання.

Що передбачає ця законодавча ініціатива розповів керівник практики супроводу бізнесу Juscutum, адвокат Дмитро Палющенко.

Метою законопроєкту, згідно з поясненнями авторів ініціативи, є подальший розвиток галузі поштового зв’язку в Україні, зокрема, щодо використання цифрової поштової марки. Так, у діяльності національного оператора поштового зв’язку існує необхідність у використанні на рівні з поштовою маркою цифрової марки, як цифрової технології. При чому цифрова марка планується лише як цифрова копія зображення поштової марки, яка не належатиме до знаків поштової оплати.

Номер і дата реєстрації: 8280 від 13.12.2022.

Автори: група народних депутатів на чолі з Юрієм Кісєлем (Комітет Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури).

Альтернативи : наразі не зареєстровано жодного альтернативного законопроєкту.

Етап: прийнято за основу, готується до другого читання.

Ціна питання: реалізація акта в разі його прийняття не потребуватиме додаткових матеріальних та інших витрат з державного й місцевих бюджетів.

Зміст. Законопроєктом передбачається визначення нового поняття «цифрова поштова марка».

У разі прийняття проєкту акта буде врегульовано питання використання цифрових копій зображень поштових марок, буде визначено, що цифрова поштова марка є об’єктом образотворчого мистецтва та не є засобом оплати послуги поштового зв’язку з пересилання письмової кореспонденції, що надається призначеним оператором поштового зв’язку.

Також буде врегульовано норму, що порядок використання цифрової поштової марки визначається призначеним оператором поштового зв’язку.

Позиція юристів

Законопроєктом передбачається доповнити ст. 1 Закону України «Про поштовий зв’язок» новим поняттям «цифрова поштова марка», яке передбачає, що відповідна сутність є унікальним (невзаємозамінним) віртуальним активом.

Водночас ринок віртуальних активів в Україні досі не врегульований. Закон України «Про віртуальні активи» був ухвалений 17 лютого 2022 року. Саме цим законом мають регулюватися відносини, що виникають у зв’язку з оборотом віртуальних активів в Україні, і визначатимуться права й обов’язки учасників ринку та регулятора, а також відносини між учасниками ринку.

Проте зазначений закон набуває чинності з моменту набрання чинності іншим законом, яким мають бути внесені зміни до Податкового кодексу України в частині оподаткування операцій з віртуальними активами. На сьогодні такий закон і досі не ухвалили, а отже, основний закон, яким має регулюватися ринок віртуальних активів України, залишається недійсним.

Крім цього, законопроєкт не розкриває правову природу цифрової поштової марки. Не встановлює особливості цифрової поштової марки як віртуального активу або предмету образотворчого мистецтва. Закон України «Про віртуальні активи» також не дає визначення понять цифрової поштової марки та «унікальний (невзаємозамінний) віртуальний актив».

Також з урахуванням того, що законопроєкт встановлює, що цифрова марка не належатиме до знаків поштової оплати, її регулювання не може належати до Закону України «Про поштовий зв’язок».

Отже, наразі виникає більше питань, ніж відповідей.

Хто буде в плюсі

Однозначно в плюсі будуть і «Укрпошта» як єдине підприємство, що має виключне право на видання, введення в обіг та організацію розповсюдження поштових марок, і держава загалом, оскільки з прибутку, отриманого від продажу цифрових марок, сплачуватимуться податки. А, як показує практика, попит на патріотичні марки дуже великий. Крім того, як зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту, його реалізація не передбачає будь-яких витрат із державного бюджету. Отже, бюджет не постраждає і також буде тільки в плюсі.

Хто буде в мінусі

Якщо законопроєкт буде доопрацьовано, то в мінусі можуть опинитися всі ті, хто без належного дозволу використовував зображення поштових марок з комерційною метою.

Висновки

Метою законопроєкту є забезпечення захисту авторських прав на зображення поштових марок, а також їхній випуск у цифровому світі, як-то NFT.

Актуальність цього питання вочевидь виникла після успішних продажів колекційних поштових марок, випущених «Укрпоштою».

Однак законопроєкт не є доскональним, оскільки не враховує всіх деталей в регулюванні цифрових поштових марок як віртуальних активів. Тому до законопроєкту потрібно внести зміни, які мають прибрати всі неузгодженості з іншими нормативно-правовими актами та встановити додаткові деталі щодо регулювання цифрових поштових марок.

Автор: Дмитро Палющенко, керівник практики Супроводу бізнесу Juscutum.

Джерело: Mind

22.8.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як підготуватись до обшуків та перевірок в бізнесі?
Читати
19.8.2024
Супровід бізнесу
Міжнародні гранти для бізнесу в 2024 році
Читати
22.8.2024
Військове право
Як забронювати працівника від мобілізації у 2024?
Читати
23.8.2024
Військове право
Як отримати статус критично важливого підприємства: коментар юриста
Читати
14.8.2024
Технології та інвестиції
Блокування Mercury «українських» рахунків – фінансовий моніторинг чи дискримінація?
Читати
16.8.2024
Супровід бізнесу
Медичний канабіс легалізовано – як отримати ліцензію на вирощування
Читати
3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати