Як цей крок наблизить нас до цифрової економіки

Україна та Велика Британія домовилися про укладання Угоди про цифрову торгівлю. Вперше про такі наміри заговорили ще в серпні поточного року. Україна може стати другою країною у світі після Сингапуру, з якою Сполучене Королівство ухвалить подібний документ. Так, перший віцепрем’єр-міністр, міністр економіки України Юлія Свириденко та міністр міжнародної торгівлі Великої Британії Кемі Баденох ухвалили це рішення під час двосторонньої зустрічі в Лондоні 30 листопада 2022 року. Це може стати новим кроком на шляху побудови цифрової економіки в України. Як майбутня угода сприятиме цифровізації і чому це важливо, розповів юрист Juscutum Єгор Огурцов.

Що передбачає Угода про цифрову торгівлю?

Угода про цифрову торгівлю є майбутнім міжнародно-правовим договором між урядами України та Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії. Вона була розроблена з метою створення правового поля для розвитку цифрової торгівлі між двома країнами, але поки ще не укладена. Наразі в жодному відкритому джерелі немає попереднього або вже узгодженого тексту угоди. Наприклад, на порталі із законодавством zakon.rada.gov.ua є лише розпорядження Президента України про уповноваження Юлії Свириденко на підписання цієї угоди.Варто наголосити, що Угода про цифрову торгівлю не має жодної альтернативи. Це перший раз в історії України, коли укладається документ подібного змісту.Угода про цифрову торгівлю передбачає такі нововведення:

  • цифрові торгові системи;
  • вільний обмін даними;
  • захист споживачів;
  • відкритті цифрові ринки;
  • фінансові послуги;
  • технічне співробітництво.

Чим Угода про цифрову торгівлю може бути корисною Україні?

Ми не маємо вже укладеної Угоди про цифрову торгівлю, але дуже ретельно ознайомилися з анонсом і зробили певні висновки.Угода може передбачати взаємне визнання юридичної сили електронних підписів із походженням з України та Великобританії.Крім того, документ може сприяти створенню державного та приватного програмного забезпечення для використання цих підписів, автоматизації документообігу.Угода може допомогти у створенні «єдиного вікна» для подачі митної документації під час експорту, імпорту та інших операцій із товарами. Зазвичай, «єдине вікно» є практичною можливістю подати всю обов’язкову документацію на одному сайті. Крім того, документ може допомогти в скасуванні митних зборів та податків на контент українського походження.Так само угода передбачає будь-яке сприяння, наприклад юридичне, наукове, фінансове, менторське тощо, у багатьох новітніх сферах, а саме машинне навчання та штучний інтелект, LegalTech (програмне забезпечення, що полегшує роботу юриста) і LawTech (програмне забезпечення, що полегшує доступ звичайної людини до юридичних послуг), AdTech (технології диджитал-маркетингу), EdTech (диджиталізація навчання), кібербезпека та криптовалюти тощо.

Хто буде в плюсі від укладання цього документу?

У плюсі будуть держава, економіка та суспільство. Держава буде в плюсі через те, що з високою імовірністю ми будемо зобов’язані адаптувати частину правових норм і практики Великої Британії щодо цифрової економіки.Угода могло б, наприклад, пришвидшити розвиток українського законодавства про персональні дані до рівня ЄС і Великобританії. Що добре вплинуло б на український бізнес. Оскільки він став би розглядатися нашими іноземними партнерами як більш надійний. Також спрощення доступу на англійські ринки для українського бізнесу означитиме збільшення прибутків і зменшення витрат, що може сказатися на рості податкових надходжень до бюджету.

Економіка буде в плюсі, тому що бізнес отримає можливість укладати електронні договори визнаними з обох боків цифровими підписами. Можливо, буде спрощено доступ до публічних закупівель і порядок експорту товарів до Великобританії через створення системи «єдиного вікна» для подачі митної документації.

Суспільство буде в плюсі завдяки можливому посиленню захисту прав споживачів, створенню законодавства про доступність для людей з особливими потребами вебсайтів, застосунків тощо.

Які ризики несе угода для України?

Важко передбачити, хто може бути в мінусі від такого корисного проєкту. Можливо, лише ті, хто виступає проти цифровізації.Однак також варто враховувати, що укладання цієї угоди само по собі може стати великим мінусом через нереалізовані надії та сподівання. Цілком можливо, що врешті-решт угода виявиться декларативною. Тобто вона лише виражатиме наміри сторін і не матиме на меті створити будь-які корисні наслідки. Також можливо, що угода укладатиметься із серйозними намірами, але вони не будуть реалізованіЯкщо угода не буде декларативною і її положення будуть реалізовані на практиці – ця подія буде надзвичайною, адже Україна перший раз у своїй історії укладає подібний договір. Крім того, Україна укладає його з такою сильною та впливовою державою, як Велика Британія.

Наша країна зможе не тільки отримати корисний досвід в укладанні подібних угод в майбутньому, а й створити міцне підґрунтя для запозичення досягнень Великої Британії в регулюванні цифрової економіки, наприклад у сфері захисту персональних даних.

Автор: Єгор Огурцов, юрист практики Технологій і Інвестицій JuscutumДжерело: Mind

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини