Софія Драч

юристка практики Технологій та Інвестицій Juscutum

У цілому Україна має неабиякий потенціал з вироблення «зеленої» електроенергії навіть попри небезпеку, викликану війною та постійними обстрілами. При цьому для реалізації власного потенціалу та стимулювання залучення інвестицій з-за кордону у сфері «зеленої» енергетики потрібно отримати довіру у Європи. Шлях до отримання довіри один - адаптація механізму видачі та обігу гарантій походження, що будуть корелювати із стандартами ЄС.

У цій статті наведено приклади невідповідності українського механізму обігу гарантій походження до стандартів ЄС, а також перспективи залучення інвестицій.

Що таке гарантія походження та як вона пов’язана із залученням інвестицій в Україну?

Гарантія походження електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) – це електронний документ, який підтверджує, що електроенергія вироблена саме з ВДЕ.

Згідно української доктрини гарантія походження електроенергії (1) дозволяє ідентифікувати джерело походження електроенергії, яка була вироблена з ВДЕ, таких як сонячна, вітрова, гідроелектростанції; та (2) підтверджує її екологічну цінність. Це в сукупності надає можливість отримати додаткові бонуси від вироблення і постачання такої електроенергії (до прикладу, зменшення податкового навантаження).

Говорячи про експорт такої електроенергії до держав-членів ЄС, слід врахувати, що гарантія походження (сертифікат походження) є невід’ємним документом, оскільки є єдиним інструментом для ідентифікації походження енергії в ЄС.

Тож, гарантія походження, є важливим інструментом для експорту, сприяння розвитку відновлюваних джерел енергії, залучення інвестицій та співпраці з іноземними партнерами в секторі відновлюваної енергетики в Україні.

Проблемний аспект у законодавчому регулюванні

Оскільки в Україні існує ринок «зеленої» енергетики, є виробники, потенціал та механізм гарантій походження, виникає логічне запитання - чому нашу «зелену» електроенергію досі не можна експортувати в ЄС? Пояснюємо нижче.

Асоціація органів емітентів (AIB) є міжнародною асоціацією, яка сприяє гармонізації міжнародної системи у сфері обігу сертифікатів походження, розробляє правила та стандарти у цій сфері, об’єднує операторів європейських систем сертифікації з видачі гарантій походження. AIB відіграє ключову роль у регулюванні міжнародного обміну та торгівлі "зеленою" енергією за допомогою гарантій походження.

На думку AIB кожен сертифікат EECS (Європейська система енергетичних сертифікатів) можна точно ідентифікувати. Саме такі сертифікати містять інформацію про джерело енергії та спосіб її виробництва, а отже є об’єктом міжнародної торгівлі. Для того, щоб торгувати «зеленою» енергією на міжнародному ринку, а також забезпечити її надійність, існує потреба в гармонізації системи обігу гарантій походжень усіма державами-членами.

Згадані правила EECS стали рушійною силою запровадження стандарту гарантій походження у європейському законодавстві. Директива ЄС про відновлювані джерела енергії RED II та її оновлена версія RED III, що є ключовими актами у сфері відновлюваної енергії в Європі, втілили правила EECS.

Так, RED II встановила основний механізм побудови системи гарантій походження, її мету, повноваження органів щодо видачі таких гарантій для електроенергії, газу (включаючи водень), опалення та охолодження, а також визначила вимоги щодо транскордонної передачі електроенергії. Згідно RED II стандартом гарантії походження є CEN EN16325.

RED III доповнила новими вимогами та, зокрема, визначила обов’язкову ціль щодо відновлюваної енергії для сектору теплопостачання, а не лише в секторі електроенергії.

Отже, для постачання «зеленої» енергетики у межах ЄС обов’язковим є дотримання стандарту гарантій походження - CEN EN16325.

Законодавство України поки що тільки починає свій шлях до адаптації цих стандартів. Найсуттєвішим кроком на сьогодні є прийняття Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та "зеленої" трансформації енергетичної системи України», що набрав чинності 27 липня 2023 року (далі - Закон). Закон, зокрема, передбачив:

-       впровадження реєстру гарантій походження (гарантія походження формується саме на основі відомостей з такого реєстру);

-       нове визначення терміну гарантій походження;

-       основні аспекти видачі і обігу гарантій походження;

-       можливості добудувати та введення експлуатацію об’єктів ВДЕ;

-       конкретизацію механізму формування тарифу на передачу електричної енергії тощо.

Але прийняття Закону є лише першим кроком для трансформації ринку. Питання з законодавчим регулюванням обігу гарантій походження, розроблення платформи для реєстру гарантій походження, залишаються відкритими.

Так, протягом 3 місяців після набуття чинності Законом, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) має розробити порядок видачі, обігу та погашення гарантій походження, який регулюватиме процедурні питання щодо гарантій походження.

Протягом наступних 6 місяців з дня затвердження зазначеного порядку НКРЕКП також має запустити реєстр гарантій походження. Наразі НКРЕКП вже розпочато роботу з Енергетичним Співтовариством (Energy Community), що об’єднує країни для співпраці у енергетичній сфері. Метою співпраці є отримання корисного досвіду інших країн-членів Співтовариства та пошук альтернатив для впровадження електронної системи гарантій походження. Також Україна наразі набула статусу спостерігача AIB, що дозволяє нам обмінюватися інформацією та консультуватися з хабом у цій сфері.

Таким чином, відповідаючи на питання чому українські гарантії походження поки що не котуються на європейському ринку, варто зазначити наступне.

Для того, аби цей ринок успішно запрацював та експорт «зеленої» електроенергії був можливим, потрібне визнання українських гарантій походження в ЄС. Для такого визнання нам залишилося вирішити низкунормативних і технічних обмежень, зокрема, передбачених європейським законодавством (RED II та RED IIІ) та інших європейських стандартів міжнародної торгівлі гарантіями походження.

З прийняттям Закону Україна тільки розпочала шлях до удосконалення сфери «зеленої» енергетики, а попереду ще місяці роботи і внесення змін до десятків нормативно-правових актів. В першу чергу треба удосконалити механізм видачі і обігу гарантій походження для електричної енергії з ВДЕ, біометану, інших видів відновлюваних газів, водню, а також вирішити технічні нюанси для запуску реєстру гарантій походження.

3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати