Катерина Катрага

юристка практики Супроводу Бізнесу Juscutum

Кабінет Міністрів з 1 грудня запровадив новий порядок ввезення гуманітарної допомоги в країну. Майже половина українців через війну, розв'язану росією, потребує такої допомоги. Як зміняться умови її ввезення з початку грудня, пояснила юристка Juscutum Катерина Катрага.

За інформацією Управління ООН з координації гуманітарних справ, близько 18 млн українців потребують гуманітарної допомоги. А отже, питання ввезення гуманітарної допомоги до України залишається вкрай актуальним.

З 1 грудня 2023 року почнуть діяти нові правила пропуску й обліку гуманітарної допомоги, а саме – Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану. Він був затверджений постановою КМУ №953 від 5 вересня 2023 року.

Вимоги для отримувачів гуманітарної допомоги згідно з новим порядком

Реєстрація в єдиному реєстрі одержувачів гуманітарної допомоги (надалі – реєстр)

Перш за все отримувачам гуманітарної допомоги (надалі – отримувачам) потрібно буде зареєструватися в реєстрі. Це можна зробити через сайт вебплатформи «Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги» за допомогою кваліфікованого електронного підпису.

Реєстрація буде доступна з 1.12.2023 (саме тоді, коли почне діяти порядок). До цього моменту Автоматизована система буде діяти в тестовому режимі.

Вимоги для отримувачів гуманітарної допомоги згідно з новим порядком

Реєстрація в єдиному реєстрі одержувачів гуманітарної допомоги (надалі – реєстр)

Перш за все отримувачам гуманітарної допомоги (надалі – отримувачам) потрібно буде зареєструватися в реєстрі. Це можна зробити через сайт вебплатформи «Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги» за допомогою кваліфікованого електронного підпису.

Реєстрація буде доступна з 1.12.2023 (саме тоді, коли почне діяти порядок). До цього моменту Автоматизована система буде діяти в тестовому режимі.

Після Автоматичної реєстрації отримувачу буде присвоєний номер отримувача гуманітарної допомоги. Він ідентифікуватиме його серед усіх інших отримувачів.

Облік гуманітарної допомоги

Щоб отримувати гуманітарну допомогу, отримувач має внести інформацію про товари, які визнаються гуманітарною допомогою, до Автоматизованої системи. Це можна зробити, заповнивши електронні форми в електронному кабінеті Автоматизованої системи та/або завантаживши туди документи.

Після того як отримувач внесе в електронний кабінет інформацію про перелік товарів, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги. Цей код слугуватиме підтвердженням, що вказані товари не будуть обкладатися митом.

Після цього система автоматично сформує декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою за встановленою законодавством формою.

Пропуск гуманітарної допомоги

Пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються в пунктах пропуску через державний кордон України шляхом подання декларації.

Зверніть увагу, що відповідальність за якість і безпеку гуманітарної допомоги несе саме отримувач, тому він має забезпечити належні умови її транспортування.

Способи подання декларації митному органу

Подати декларацію можна в електронній або паперовій формі.

Подання декларації в електронній формі

Можна подати:

  • через єдиний державний інформаційний вебпортал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» або
  • через Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги.

У цьому разі подання декларації без унікального коду гуманітарної допомоги не дозволяється.

Подання декларації в паперовій формі

Подається безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон України.

Може подаватися:

  • роздрукована електронна форма декларації разом з унікальним електронним ідентифікатором (наприклад, це може бути QR-код, штрих-код тощо) або
  • паперова декларація без унікального електронного ідентифікатора.

Якщо подається паперова форма декларації без унікального електронного ідентифікатора, то митник самостійно внесе інформацію про гуманітарну допомогу до електронної системи митниці. Потім така інформація автоматично надійде до Автоматизованої системи.

Отже, особа, що переміщує гуманітарну допомогу, повинна надати митнику:

  • унікальний електронний ідентифікатор (під час електронного декларування) або
  • декларацію в паперовій формі.

Дані з декларації

Дуже важливо, щоб перелік товарів, заявлений у декларації, відповідав переліку товарів, інформацію про який внесено до Автоматизованої системи під відповідним унікальним кодом гуманітарної допомоги. Інакше митник відмовить у пропуску вантажу гуманітарної допомоги на територію України.

Строк для ввезення гуманітарної допомоги в Україну

Гуманітарну допомогу можна ввозити до України на підставі декларації протягом 30 календарних днів із дати її створення.

Якщо інформація про товари була внесена до Автоматизованої системи, але протягом 90 календарних днів такі товари не будуть ввезені в Україну, то вони автоматично втрачають статус гуманітарної допомоги.

Внесення змін до декларації

Вносити зміни до декларації дозволяється лише до того моменту, як вона буде передана митнику в пункті пропуску через державний кордон України.

Якщо ж отримувач усе ж виявив невідповідність між гуманітарною допомогою, що була зазначена в декларації, та фактично отриманою допомогою, він може це виправити і для нього несприятливі наслідки не настануть.

Це можна зробити через подання інвентаризаційного опису фактично отриманої гуманітарної допомоги в електронному кабінеті Автоматизованої системи за встановленою формою. Інвентаризаційний опис має бути поданий не пізніше подання звіту про отриману гуманітарну допомогу.

Звітування про наявність і розподіл гуманітарної допомоги

Отримувачі зобов'язані звітувати про те, куди була передана гуманітарна допомога та скільки її залишилося в отримувача до моменту повного її розподілу. Такий звіт (за визначеною формою) подається отримувачами (крім отримувачів медичної гуманітарної допомоги) до 15 числа кожного місяця шляхом його завантаження до Автоматизованої системи. Разом із звітом можна також додавати копії первинних документів отримувача або набувача гуманітарної допомоги – юридичної особи.

Тож, поки гуманітарна допомога не буде розподілена між її набувачами (особами, які потребують гуманітарної допомоги), отримувачу доведеться звітувати про неї щомісяця.

Щодо отримувачів медичної гуманітарної допомоги, то вони мають подати звіт протягом 60 днів (з інвентаризаційний описом) через систему MedData з моменту розмитнення гуманітарної допомоги.

Наслідки неподання звіту (відповідальність за порушення)

Задекларована гуманітарна допомога, щодо якої не подано звіт протягом 90 календарних днів із дати митного оформлення, вважається використаною не за цільовим призначенням. Як наслідок, отримувач втрачає статус отримувача гуманітарної допомоги та надалі не зможе одержувати гуманітарну допомогу. Повторно зареєструватися у реєстрі отримувач зможе не раніше ніж через 6 місяців після втрати такого статусу.

Крім того, в Україні передбачена кримінальна відповідальність за незаконне використання гуманітарної допомоги (ст. 201-2 ККУ). Покарання залежить від розміру гуманітарної допомоги та інших істотних обставин. Це може бути штраф, виправні роботи, заборона обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, обмеження волі та навіть увʼязнення з конфіскацією майна або без.

Тому рекомендуємо обов'язково звітувати про передану гуманітарну допомогу, щоб захистити себе від можливих несприятливих наслідків. Моніторинг даних щодо гуманітарної допомоги та її розподілу здійснює Національна соціальна сервісна служба (Нацсоцслужба).

Доступ до документів, завантажених до Автоматизованої системи

Важливо розуміти, що такі документи, як декларація, звіт, інвентаризаційний опис та копії первинних документів, будуть розміщені в Автоматизованій системі у вільному доступу. Ця вимога не застосовується до документів щодо гуманітарної допомоги, отримувачами та/або набувачами якої є військові та правоохоронні органи.

Ввезення товарів подвійного використання та товари військового призначення

Ввезення таких товарів не регулюється порядком. Натомість їх ввезення та облік здійснюється відповідно до інших законодавчих актів.

Послаблення чи додаткові обтяження?

Новий порядок має на меті цифровізувати процес пропуску й обліку гуманітарної допомоги, щоб зробити цей процес прозорішим та унеможливити будь-які зловживання у цій сфері.

З одного боку, отримувачам не доведеться збирати чималу кількість документів, які колись вимагалися при ввезенні гуманітарної допомоги: гарантійні листи, довідки, плани про розподіли, запити військових тощо. З іншого боку, порядок встановив конкретні вимоги до обліку та звітування щодо гуманітарної допомоги, але часом для отримувачів це буде додатковим обтяженням, оскільки вимагатиме затрат на виконання таких дій.

У будь-якому разі рекомендуємо отримувачам відповідально підходити до виконання вимог порядку, щоб не наражатися на ризики.

Джерело: Mind.ua
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини