Катерина Катрага

юристка практики Супроводу Бізнесу Juscutum

Кабінет Міністрів з 1 грудня запровадив новий порядок ввезення гуманітарної допомоги в країну. Майже половина українців через війну, розв'язану росією, потребує такої допомоги. Як зміняться умови її ввезення з початку грудня, пояснила юристка Juscutum Катерина Катрага.

За інформацією Управління ООН з координації гуманітарних справ, близько 18 млн українців потребують гуманітарної допомоги. А отже, питання ввезення гуманітарної допомоги до України залишається вкрай актуальним.

З 1 грудня 2023 року почнуть діяти нові правила пропуску й обліку гуманітарної допомоги, а саме – Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану. Він був затверджений постановою КМУ №953 від 5 вересня 2023 року.

Вимоги для отримувачів гуманітарної допомоги згідно з новим порядком

Реєстрація в єдиному реєстрі одержувачів гуманітарної допомоги (надалі – реєстр)

Перш за все отримувачам гуманітарної допомоги (надалі – отримувачам) потрібно буде зареєструватися в реєстрі. Це можна зробити через сайт вебплатформи «Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги» за допомогою кваліфікованого електронного підпису.

Реєстрація буде доступна з 1.12.2023 (саме тоді, коли почне діяти порядок). До цього моменту Автоматизована система буде діяти в тестовому режимі.

Вимоги для отримувачів гуманітарної допомоги згідно з новим порядком

Реєстрація в єдиному реєстрі одержувачів гуманітарної допомоги (надалі – реєстр)

Перш за все отримувачам гуманітарної допомоги (надалі – отримувачам) потрібно буде зареєструватися в реєстрі. Це можна зробити через сайт вебплатформи «Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги» за допомогою кваліфікованого електронного підпису.

Реєстрація буде доступна з 1.12.2023 (саме тоді, коли почне діяти порядок). До цього моменту Автоматизована система буде діяти в тестовому режимі.

Після Автоматичної реєстрації отримувачу буде присвоєний номер отримувача гуманітарної допомоги. Він ідентифікуватиме його серед усіх інших отримувачів.

Облік гуманітарної допомоги

Щоб отримувати гуманітарну допомогу, отримувач має внести інформацію про товари, які визнаються гуманітарною допомогою, до Автоматизованої системи. Це можна зробити, заповнивши електронні форми в електронному кабінеті Автоматизованої системи та/або завантаживши туди документи.

Після того як отримувач внесе в електронний кабінет інформацію про перелік товарів, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги. Цей код слугуватиме підтвердженням, що вказані товари не будуть обкладатися митом.

Після цього система автоматично сформує декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою за встановленою законодавством формою.

Пропуск гуманітарної допомоги

Пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються в пунктах пропуску через державний кордон України шляхом подання декларації.

Зверніть увагу, що відповідальність за якість і безпеку гуманітарної допомоги несе саме отримувач, тому він має забезпечити належні умови її транспортування.

Способи подання декларації митному органу

Подати декларацію можна в електронній або паперовій формі.

Подання декларації в електронній формі

Можна подати:

  • через єдиний державний інформаційний вебпортал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» або
  • через Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги.

У цьому разі подання декларації без унікального коду гуманітарної допомоги не дозволяється.

Подання декларації в паперовій формі

Подається безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон України.

Може подаватися:

  • роздрукована електронна форма декларації разом з унікальним електронним ідентифікатором (наприклад, це може бути QR-код, штрих-код тощо) або
  • паперова декларація без унікального електронного ідентифікатора.

Якщо подається паперова форма декларації без унікального електронного ідентифікатора, то митник самостійно внесе інформацію про гуманітарну допомогу до електронної системи митниці. Потім така інформація автоматично надійде до Автоматизованої системи.

Отже, особа, що переміщує гуманітарну допомогу, повинна надати митнику:

  • унікальний електронний ідентифікатор (під час електронного декларування) або
  • декларацію в паперовій формі.

Дані з декларації

Дуже важливо, щоб перелік товарів, заявлений у декларації, відповідав переліку товарів, інформацію про який внесено до Автоматизованої системи під відповідним унікальним кодом гуманітарної допомоги. Інакше митник відмовить у пропуску вантажу гуманітарної допомоги на територію України.

Строк для ввезення гуманітарної допомоги в Україну

Гуманітарну допомогу можна ввозити до України на підставі декларації протягом 30 календарних днів із дати її створення.

Якщо інформація про товари була внесена до Автоматизованої системи, але протягом 90 календарних днів такі товари не будуть ввезені в Україну, то вони автоматично втрачають статус гуманітарної допомоги.

Внесення змін до декларації

Вносити зміни до декларації дозволяється лише до того моменту, як вона буде передана митнику в пункті пропуску через державний кордон України.

Якщо ж отримувач усе ж виявив невідповідність між гуманітарною допомогою, що була зазначена в декларації, та фактично отриманою допомогою, він може це виправити і для нього несприятливі наслідки не настануть.

Це можна зробити через подання інвентаризаційного опису фактично отриманої гуманітарної допомоги в електронному кабінеті Автоматизованої системи за встановленою формою. Інвентаризаційний опис має бути поданий не пізніше подання звіту про отриману гуманітарну допомогу.

Звітування про наявність і розподіл гуманітарної допомоги

Отримувачі зобов'язані звітувати про те, куди була передана гуманітарна допомога та скільки її залишилося в отримувача до моменту повного її розподілу. Такий звіт (за визначеною формою) подається отримувачами (крім отримувачів медичної гуманітарної допомоги) до 15 числа кожного місяця шляхом його завантаження до Автоматизованої системи. Разом із звітом можна також додавати копії первинних документів отримувача або набувача гуманітарної допомоги – юридичної особи.

Тож, поки гуманітарна допомога не буде розподілена між її набувачами (особами, які потребують гуманітарної допомоги), отримувачу доведеться звітувати про неї щомісяця.

Щодо отримувачів медичної гуманітарної допомоги, то вони мають подати звіт протягом 60 днів (з інвентаризаційний описом) через систему MedData з моменту розмитнення гуманітарної допомоги.

Наслідки неподання звіту (відповідальність за порушення)

Задекларована гуманітарна допомога, щодо якої не подано звіт протягом 90 календарних днів із дати митного оформлення, вважається використаною не за цільовим призначенням. Як наслідок, отримувач втрачає статус отримувача гуманітарної допомоги та надалі не зможе одержувати гуманітарну допомогу. Повторно зареєструватися у реєстрі отримувач зможе не раніше ніж через 6 місяців після втрати такого статусу.

Крім того, в Україні передбачена кримінальна відповідальність за незаконне використання гуманітарної допомоги (ст. 201-2 ККУ). Покарання залежить від розміру гуманітарної допомоги та інших істотних обставин. Це може бути штраф, виправні роботи, заборона обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, обмеження волі та навіть увʼязнення з конфіскацією майна або без.

Тому рекомендуємо обов'язково звітувати про передану гуманітарну допомогу, щоб захистити себе від можливих несприятливих наслідків. Моніторинг даних щодо гуманітарної допомоги та її розподілу здійснює Національна соціальна сервісна служба (Нацсоцслужба).

Доступ до документів, завантажених до Автоматизованої системи

Важливо розуміти, що такі документи, як декларація, звіт, інвентаризаційний опис та копії первинних документів, будуть розміщені в Автоматизованій системі у вільному доступу. Ця вимога не застосовується до документів щодо гуманітарної допомоги, отримувачами та/або набувачами якої є військові та правоохоронні органи.

Ввезення товарів подвійного використання та товари військового призначення

Ввезення таких товарів не регулюється порядком. Натомість їх ввезення та облік здійснюється відповідно до інших законодавчих актів.

Послаблення чи додаткові обтяження?

Новий порядок має на меті цифровізувати процес пропуску й обліку гуманітарної допомоги, щоб зробити цей процес прозорішим та унеможливити будь-які зловживання у цій сфері.

З одного боку, отримувачам не доведеться збирати чималу кількість документів, які колись вимагалися при ввезенні гуманітарної допомоги: гарантійні листи, довідки, плани про розподіли, запити військових тощо. З іншого боку, порядок встановив конкретні вимоги до обліку та звітування щодо гуманітарної допомоги, але часом для отримувачів це буде додатковим обтяженням, оскільки вимагатиме затрат на виконання таких дій.

У будь-якому разі рекомендуємо отримувачам відповідально підходити до виконання вимог порядку, щоб не наражатися на ризики.

Джерело: Mind.ua
3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати