Україні рідко випадає шанс стати в чомусь кращою за інших. У рейтингах ми займаємо звичні аутсайдерські позиції, натомість із завидною постійністю очолюємо антирейтинги з інфляції та корупції. На щастя, з віртуальними активами вийшла трохи інша ситуація.


Парадокс в тому, що в ніші віртуальних активів, без будь-якої підтримки держави, Україна зайняла досить помітні позиції. Обставини розвивалися наступним чином.

На початку 2016 року на території України сконцентрувалася значна кількість майнінгових потужностей Біткоіну. Вже у грудні 2016 року в нас пройшла "BlockchainUA" – одна з перших на європейському континенті конференцій з крипти. Присвячена останнім винаходам у галузі фінансових технологій, в Дніпрі вона зібрала більше тисячі чоловік. Таким чином, на території України поступово почала формуватися спільнота блокчейн-розробників, які зараз представляють собою проактивне і впливове ком'юніті. Потім до закріплення успіху України вирішили приєднатися і наші держоргани.

Не варто заперечувати, що будь-який вплив держави на бізнес не дуже радує його представників, як, втім, і взаємодія з держорганами. А все тому, що держава повільна і майже завжди фіскально налаштована. Проте всі ми розуміємо, що великі капітали розвиваючого ринку рідко залишаються в країні без державних правил регулювання. І хоч криптовалюти – це ніби як про свободу, капітал іде туди, де є спеціальні ліцензії, а залишається там, де працюють прозорі правила гри і більш-менш прийнятні ставки за податками. У цьому забігу Україна почала свій шлях ще 3 роки тому.

У 2018 році був створений перший законопроєкт спрямований на державне регулювання віртуальних активів: проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами в Україні. В Україну він зайшов під егідою народного депутата Олексія Мушака. Законопроєкт вносив зміни до Податкового кодексу України даючи визначення віртуальним активам та криптовалюті. Зараз законодавчу ініціативу в цій сфері перехопило Міністерство цифрової трансформації України і пропонує винести регулювання віртуальних активів в окремий закон. Законопроєкт пройшов своє перше читання. Все вказує на те, що в 2021 році ми можемо отримати прийнятий і набутий чинності закон з віртуальних активів.

Чого ж нам чекати від закону про віртуальні активи?

Насправді в ньому не так багато інновацій та не така вже й сильна регуляторна політика. Але він має 4 мети.

По-перше, визначення терміну "криптовалюта", "віртуальні активи" та інших суміжних понять і визначень. Віртуальні активи стають окремим об'єктом регулювання, який займає своє особливе місце між об'єктами інтелектуальної власності та інформацією. Тобто, це різновид нематеріального активу, який дозволяє легко екстраполювати на нього всілякі правила обліку, і, отже, знімає з себе всі питання в цій сфері. Це вирішує одну з основних проблем для бізнесу на даний момент, пов'язаних з криптовалютами – облік на балансі. На даний момент це неможливо зробити, оскільки просто немає можливості дати визначення та класифікувати криптовалюту.

Тому законом визначається цілий ряд характеристик та критеріїв того, що можна віднести до віртуальних активів. Серед зазначених – віртуальний актив обов'язково повинен знаходитися в якійсь системі обігу віртуальних активів. Наприклад, Біткоін знаходиться в системі Біткоін-блокчейн. Які-небудь танки або кораблі знаходяться в комп'ютерній грі. Тобто, віртуального активу не існує без його взаємодії в системі подібних йому активів.

По-друге, також законом буде дано ряд визначень, що стосуються базових понять угоди з віртуальним активом. Серед них: послуги зі зберігання, адміністрування, обміну, перекладу віртуальних активів, а також послуги, пов'язані з публічною пропозицією та/або продажем віртуальних активів (ICO).

По-третє, на відміну від Швейцарії, де спроба категоризувати віртуальні активи закінчилася крахом, в Україні їх вдалося розділити на дві великі групи. Зазвичай віртуальні активи прийнято ділити на Assets token і Payment token. В Україні, через швидкий розвиток технологій, система більш гнучка. Наприклад, в той момент, коли почав писатися закон, не було NFT (Non-fungible token), не існувало назви "Defaj", "IEO", яка на сьогоднішній день стала неактуальною. Тому було прийнято рішення, що групувати токени за сенсами та їх суттю – абсолютно безглуздо. Більш того, найбільша проблема виникає в тих моментах, коли токен має змішану природу, тобто, ним можна заплатити, проголосувати або реалізувати будь-яку іншу активність. Тому тут український закон здається завчасно більш простим. Але ця простота більш розумна, адже вона передбачає гнучкість.

Таким чином, розділ віртуальних активів в українській системі координат передбачає наявність забезпечених і незабезпечених активів. Незабезпечені віртуальні активи – це активи, які не мають ніякого зв'язку з матеріальним світом. Іншими словами, в них немає ніякої обіцянки: ви їх взяли і більше ні на що претендувати не можете. Наприклад, Біткоін та Dogecoin – це незабезпечені віртуальні активи.

Забезпечені віртуальні активи – це активи, які будь-яким чином прив'язані до матеріальних цінностей. Володіючи забезпеченим віртуальним активом ви можете висувати вимоги третім особам. Отже, закон визначає базові правила їх прив'язки до прав вимоги на інші об'єкти цивільних прав. Наприклад, сертифікат Brocard може бути токеном, на підставі якого ви маєте право отримати товар на суму, що покривається на підставі цього токену.

Далі, закон має вимоги до професійних учасників цього ринку – це біржі, фонди, де створюється новий тип ліцензії та визначається межа регулювання між Міністерством цифрової трансформації України, Національним Банком України та Комісією з цінних паперів й бірж США.
Також варто відзначити, що, якщо на актив поширюється якесь спеціальне законодавство, спеціальне правило і обмеження, воно повинно бути відображено і повною мірою застосовуватися до токенів.
По-четверте, останнім аспектом стає податковий. Віртуальні активи та їх обороти не потрапляють під ПДВ, що дає можливість калькулювати витрати. Оподаткування проводиться під 5% з різниці між купівлею і продажем віртуального активу. З одного боку ці правила – досить легкі, з іншого – відповідають вимогам FATF. Останнє, разом з розвиненою банківською системою нашої держави, робить Україну однією з найпривабливіших юрисдикцій в криптосвіті, принаймні на найближче майбутнє.
Текст законопроєкту про віртуальні активи готовий, він добре опрацьований. Додатковою ознакою якості його підготовки є те, що вже цілий ряд великих міжнародних бірж підтримали цей законопроєкт та дали чіткий сигнал, що як тільки він буде прийнятий, вони негайно увійдуть в Україну.
Наразі законопроєкт тільки пройшов комітети Верховної ради і готується до другого читання.
Міністерство цифрової трансформації України стане основним регулюючим органом з питань віртуальних активів. Це дещо незвичайна практика, оскільки в інших юрисдикціях функцію регулювання криптовалют здійснюють фінансові органи: Комісія з бірж і цінних паперів (SEC) США, Канадський центр аналізу фінансових операцій та звітів (FinTRAC), фінансовий регулюючий орган в Сполученому Королівстві (Financial Conduct Authority) FCA . При цьому, в законопроєкті все ж встановлено баланс між Комісією з цінних паперів і бірж США та Національним банком України. Комісія буде займатися всіма проєктами, які є цінними паперами. Нацбанк буде займається Stablecoin.

Окремо варто відзначити, що не йде в рамках цього закону, але активно розвивається проєкт криптогривні.
Цілком можливо, що зовсім скоро в Україні ми побачимо CBDC (Сentral Bank Digital Currency). На сьогоднішній день найбільш близько до цього проєкту наблизився Китай. Очікуємо, що Україна в цьому напрямку також досягне успіху.
Також, наскільки мені відомо, на даний момент створені робочі групи та ведеться розробка законопроєкту зі змінами до Податкового кодексу. Зміни описують порядок і ставки оподаткування віртуальних активів. Крім цього, в роботі знаходяться і внутрішні порядки, положення та інші підзаконні акти, які регулюватимуть сферу віртуальних активів.
З огляду на це, а також те, що закон про віртуальних активах набере свою законну силу через три місяці після прийняття його Верховною Радою, можемо отримати, що до кінця 2021 року в Україні буде дано старт роботи легального крипторинку, а також всієї сфери віртуальних активів.

Таким чином складаються справи на ринку віртуальних активів України. Все йде до того, щоб найбільші криптобіржі алоціювалися в нашій країні.



Джерело: Ukrainian Law Firms 2021

12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати