10.8.2023
Всі
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору

Вероніка Мильцева

старша юристка практики Технологій та Інвестицій Juscutum

У липні Верховна Рада України у першому читанні схвалила законопроєкт  №7457 про легалізацію медичного канабісу.

Відповідно постає питання чи є це для України величезним проривом чи лише першим кроком на шляху дозволеного вживання канабісу.

Світова спільнота вже досить давно має справу з регулюванням вирощування, розповсюдження та вживання канабісу і не лише в тих цілях, про які йдеться в законопроєкті №7457.

Навіщо легалізовувати канабіс

Правові підстави для легалізації канабісу та умови його розповсюдження та вживання відрізняються в різних юрисдикціях.

Проте можна визначити спільні для всіх країн мотиви, що аргументують легалізацію канабісу.

1. Громадське здоров'я та безпека: Однією з основних правових підстав для легалізації канабісу є аргумент про те, що регулювання та контроль за його виробництвом, продажем і вживанням може сприяти підвищенню рівня громадського здоров'я та безпеки.

Відповідно, прихильники легалізації стверджують, що легалізація канабісу дозволяє контролювати якість, тестувати продукцію та встановлювати вікові обмеження, знижуючи ризики, пов'язані з неконтрольованим вживанням речовин сумнівної якості та властивостей.

2. Економічні вигоди: Багато юрисдикцій розглядають економічні вигоди, пов'язані з легалізацією канабісу. Легалізація може створювати нові галузі, генерувати податкові надходження та створювати робочі місця.

Уряди часто посилаються на потенціал зростання туризму, зменшення витрат на правоохоронні органи та перенаправлення ресурсів на більш нагальні проблеми громадської безпеки.

3. Особисті свободи та особиста автономія: Дехто стверджує, що заборона канабісу порушує індивідуальні свободи та особисту автономію. Дорослі люди, на їхню думку, повинні мати право приймати рішення щодо власного рекреаційного чи медичного вживання, якщо це не шкодить іншим.

Часто проводять паралелі з легалізацією алкоголю і тютюну, ставлячи під сумнів непослідовність у дозволі цих речовин і водночас криміналізації канабісу.

4. Медичні та терапевтичні переваги: Багато юрисдикцій легалізували канабіс у медичних цілях на основі зростаючих доказів його потенційних терапевтичних переваг.

Легалізація дозволяє пацієнтам отримати доступ до ліків і методів лікування на основі канабісу, потенційно полегшуючи симптоми таких захворювань, як хронічний біль, епілепсія, розсіяний склероз і нудота, викликана хіміотерапією.

Варто зазначити, що, незважаючи на аргументи на користь легалізації, існують і протилежні точки зору, які ґрунтуються на занепокоєнні щодо потенційних ризиків для здоров'я, зростання зловживання психоактивними речовинами, погіршення водіння та впливу на молодь.

Баланс між індивідуальними свободами та суспільним добробутом, а також специфічний культурний, соціальний та економічний контекст кожної юрисдикції впливають на правові підстави для легалізації канабісу або проти неї.

Суперечки також підсилюються дебатами, що точаться і в науковій спільноті зокрема щодо таких аспектів, як вибір видів рослин для використання, потенціал лікування патологій та оцінка ефективності та безпеки застосування.

Також обговорюються шляхи введення, методи приготування, типи і дозування канабіноїдів, що використовуються, а також активність молекул.

Різниця між медичним та рекреаційним канабісом

Різниця між медичним канабісом і рекреаційним канабісом полягає у їх призначенні, використанні та доступності. Ось деякі ключові відмінності між ними:

  1. Призначення: Медичний канабіс використовується для лікування або полегшення медичних симптомів та станів. Він застосовується з медичною метою і під наглядом медичних фахівців. Рекреаційний канабіс, з іншого боку, вживається з метою розваги, релаксації або покращення настрою.
  2. Легальний статус: Медичний канабіс вже наразі легалізований у багатьох країнах з метою надання доступу пацієнтам до медичних продуктів на основі канабісу. Рекреаційний канабіс може бути легалізований для використання в розважальних цілях лише у деяких країнах, штатах або регіонах. Так, наприклад, Уругвай став першою країною у світі, яка офіційно легалізувала канабіс для особистого використання у 2013 році.
  3. Медична документація: Для отримання медичного канабісу часто потрібна медична рецептура або рекомендація від лікаря. В більшості країн мова йде про електронні рецепти. При цьому для вживання рекреаційного канабісу рецепту не потрібно.

Правова еволюція легалізації канабісу в світі

У 1996 році Каліфорнія стала першим штатом, який дозволив легальний доступ до рослинного канабісу та його використання в медичних цілях під наглядом лікаря.

Наразі правовий статус канабісу у США залежить від декількох чинників, включаючи джерело і подальше використанням продукту. Закон про фермерські господарства 2018 року легалізував канабіс на федеральному рівні, що дає змогу законно вирощувати, продавати та споживати продукти канабісу, які містять менше ніж 0,3% тетрагідроканабінолу (ТГК).

Проте кожен штат має свої правила й обмеження щодо використання та продажу продуктів, отриманих із коноплі.

Канада стала першою країною G7 та G20, та другою у світі, яка легалізувала використання канабісу в медичних цілях з 2001 року, а в рекреаційних цілях – з 17 жовтня 2018 року.

Вік, в якому можна купувати або вживати канабіс, варіюється в залежності від провінції: 19 років у більшості провінцій, 18 років в Альберті та 21 рік у Квебеку.

У Великій Британії існує можливість законного виробництва, постачання, імпорту, експорту, володіння або вирощування продуктів канабісу, включно з лікарськими препаратами, за умови наявності відповідної ліцензії, виданої Міністерством внутрішніх справ.

Важливо зазначити, що ця ліцензія дозволяє вирощувати тільки затверджені типи насіння конопель із вмістом тетрагідроканабінолу (ТГК) не більше 0,2%. Частини рослини, які контролюються законом (наприклад, листя і квіти), не можуть використовуватися при вирощуванні під даною ліцензією і повинні бути знищені.

Також, можна згадати ще досить багато країн, які наразі є доволі прогресивним щодо регулювання питання легалізації канабісу: це Німеччина, Нідерланди, Польща, Португалія тощо.

За даними Emergen research, топовими компаніями відповідно до їхнього рівня прибутку, що займаються вирощуванням, створенням та розповсюдженням канабісу є Jazz Pharmaceuticals Plc,Tilray Brands, Inc.,Canopy Growth Corporation, Aurora Cannabis Inc.,OrganiGram Holdings Inc.,Cronos Group Inc.,VIVO Cannabis Inc.,Atlas Growers та Lexaria Corp.

Для розуміння Jazz Pharmaceuticals Plc, що була заснована в Ірландії в 2003 році і наразі присутня в 75 країнах світу, має річний прибуток — 3 мільярди доларів США.

Для визначення розташування бізнесу, який передбачає займатись продукцією на базі канабісу приймається до уваги багато критеріїв: правовий фреймворк щодо безпосередньо вирощування продукції, складність та строки отримання ліцензії на таке вирощування та в подальшому розповсюдження, наявність можливості продажу рекреаційного канабісу, легкість створення та управління корпоративною структурою бізнесу тощо.

У свіжому звіті Європейського центру моніторингу наркотиків та наркозалежності (EMCDDA) за червен 2023 року йдеться про зростаючу складність і зміни в законах про канабіс в Європі.

І знову ж ті самі питання: що і як контролювати, що робити з рекреаційним канабісом тощо. У звіті також описані деякі з останніх змін у політиці щодо канабісу в Європі. За останні 20 років загальна тенденція в національному законодавстві Європи полягала в тому, щоб зменшити або навіть скасувати тюремне ув'язнення за незначні правопорушення, пов'язані зі зберіганням канабісу.

Сьогодні п'ять країн-членів ЄС (Чехія, Німеччина, Люксембург, Мальта і Нідерланди) та Швейцарія запроваджують або планують запровадити нові підходи до регулювання рекреаційного канабісу. Ці зміни часто ґрунтуються на політичних підходах, які вже запроваджені в Уругваї, окремих регіонах США та Канади.

Україна, намагаючись дуже швидко наздогнати міжнародну спільноту, законопроєктом №7457 лише тільки окреслює свій намір рухатись в бік легалізації канабісу.

Залишаються дуже сирими питання вирощування канабісу, завезення на територію України певних компонентів для виготовлення продукції з канабісу, умови його розповсюдження та доступу до нього.

Враховуючи міжнародні тенденції питання рекреаційного канабісу також рано чи пізно наздожене Україну. На сьогодні законопроєкт №7457 направлений на доопрацювання і вимагає ґрунтовного підходу, знову ж таки враховуючи українські реалії та потреби та міжнародний досвід.

Джерело: Економічна Правда
6.12.2023
Всі
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Всі
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
4.12.2023
Всі
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Всі
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Всі
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Всі
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Всі
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Всі
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Всі
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Всі
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Всі
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Всі
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Всі
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Всі
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Всі
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Всі
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Всі
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Всі
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Всі
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Всі
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Всі
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Всі
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Всі
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Всі
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Всі
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Всі
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Всі
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Всі
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Всі
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Всі
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Всі
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Всі
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Всі
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Всі
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Всі
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Всі
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Всі
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Всі
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Всі
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Всі
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Всі
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Всі
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Всі
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Всі
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Всі
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Всі
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Всі
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Всі
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Всі
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Всі
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Всі
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Всі
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Всі
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Всі
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Всі
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Всі
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Всі
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Всі
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Всі
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Всі
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Всі
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Всі
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Всі
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Всі
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Всі
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Всі
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Всі
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати
16.11.2022
Всі
Вирішення спорів
Відшкодують все: що означає резолюція Генасамблеї ООН для України
Читати
7.11.2022
Всі
Технології та інвестиції
Масштабування українського бізнесу. Польща – відмінності, податки та можливості
Читати
7.11.2022
Всі
Вирішення спорів
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як працюють органи влади в Україні в умовах криптовалютної невизначеності?
Читати
20.10.2022
Всі
Супровід бізнесу
Як росія використовує паралельний імпорт для обходу санкцій
Читати
17.10.2022
Всі
Технології та інвестиції
Вікно для інвестицій: як можливості відкриє е-резидентство України для іноземців та економіки
Читати
22.9.2022
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Чому плебісцити на окупованих територіях неможливо вважати легітимними
Читати
30.8.2022
Всі
Технології та інвестиції
5 порад з кібербезпеки під час війни
Читати
17.8.2022
Всі
Супровід бізнесу
Дія City
Гіг-контракт, трудовий договір та договір з ФОП: що обрати IT-бізнесу?
Читати
29.7.2022
Всі
Інтелектуальна власність
Інтелектуальна власність у метавсесвіті
Читати
22.7.2022
Всі
Вирішення спорів
Як Україна буде стягувати збитки з Росії через суди
Читати
27.6.2022
Всі
Супровід бізнесу
Що змінює в Україні ратифікація Стамбульської конвенції?
Читати
24.6.2022
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
Дія City під час війни: чи потрібен зараз спецрежим українському IT, та що він пропонує
Читати