Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі охоплює широкий спектр правил і вимог, які змінюються залежно від юрисдикції. Багато країн вже кілька років впроваджують регулятивні норми для забезпечення прозорості, безпеки та легітимності операцій, а також для захисту інвесторів, користувачів і для запобігання відмиванню грошей та фінансування тероризму. Але в різних країнах, з тих чи інших причин, використовують різні методи регуляції діяльності з віртуальними активами.

Регулювання криптовалюти у США

Наприклад, Сполучені Штати Америки не мають федерального (загального для країни) законодавства про криптовалюти та пов’язану з ними діяльність. Проте, деякі регулятори встановлюють вимоги до здійснення операцій з криптовалютами, як приклад, вимоги Секретаріату по боротьбі з фінансовими злочинами (FinCEN), який вимагає реєстрації обмінників криптовалют як грошових сервісів. SEC (Комісія з цінних паперів та бірж) і CFTC (Комісія з торгівлі товарними ф'ючерсами) також мають повноваження у певних аспектах криптовалютної діяльності. Разом з тим, в окремих штатах існує додатковий підхід до регулювання у вигляді інноваційних сендбоксів. Це спеціальні правові режими які дозволяють з певними обмеженнями вести означену сендбоксом діяльність під наглядом керівництва штату. Для того, щоб потрапити у такий сендбокс треба скласти та направити відповідну заявку, сформувати ряд документів, які вимагає той чи інший штат і після успішного розгляду заявки бізнес може легально починати свою роботу на території США (або окремого штату).

Регулювання криптовалюти в ЄС

З іншого боку, Європейський Союз (ЄС) розробив Директиву MiCA, яка містить вимоги до криптовалютних платформ, кастодіальних гаманців та надавачів певних послуг з криптовалютами. Директива передбачає процес більш класичного ліцензування на рівні країн-учасниць, але і зараз багато з цих країн впровадили процес авторизації для надавачів послуг пов’язаних з віртуальними активами. Її суть полягає в тому, що надавач послуг з віртуальних активів подає заяву на внесення його у відповідний національний реєстр. Після внесення в цей реєстр, надавач послуг з віртуальними активами має змогу законно вести свою діяльність в рамках законодавства тієї країни. Важливою особливістю є те, що на території ЄС треба подавати заявки в усі країни на авторизацію, адже, «паспортизації» такої діяльності, наразі, не передбачено.

Регулювання криптовалюти в Азії 

Азія має схожі підходи як в ЄС: наприклад, Японія вважається однією з найбільш регульованих країн у сфері криптовалют, вимагаючи реєстрації окремих видів діяльності з віртуальними активами у Фінансовому агентстві. Сінгапур і Південна Корея також впровадили ліцензійні вимоги для надавачів послуг з віртуальними активами.

Регулювання криптовалюти - Латам та Африка

Латинська Америка і Африка знаходяться на ранніх етапах прийняття регулятивних заходів, але деякі країни, такі як Аргентина і Південна Африка, починають впроваджувати правила авторизації для сектору послуг з віртуальними активами.

Означене регулювання включає різні аспекти, такі як авторизація, звітність, вимоги до капіталу, заходи щодо KYC (знай свого клієнта) та AML (протидія відмиванню грошей). Важливим аспектом є також ведення внутрішнього аудиту та відповідність міжнародним стандартам безпеки даних. Але незважаючи на зусилля з гармонізації правил діяльності з віртуальними активами на міжнародному рівні, поки що не існує єдиного глобального регулятивного фреймворку, що створює складнощі для надавачів послуг з віртуальними активами в контексті масштабування своїх напрямків бізнесу.

Висновок

Загалом, глобальний тренд у регулюванні сфери віртуальних активів спрямований на створення збалансованого підходу, який з одного боку забезпечує інноваційний розвиток технологій та ринків, а з іншого – захищає інтереси користувачів та забезпечує їх фінансову стабільність. Також, міжнародні організації, такі як Група розвитку фінансових заходів (FATF), відіграють важливу роль у формуванні регуляторних стандартів, сприяючи впровадженню єдиного регулятивного підходу.

Список використаних джерел

  1. Regulation (EU) 2023/1114 of the European Parliament and of the Council of 31 May 2023 on markets in crypto-assets, and amending Regulations (EU) No 1093/2010 and (EU) No 1095/2010 and Directives 2013/36/EU and (EU) 2019/1937, URL: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2023/1114/oj
  2. The Securities and Exchange Commission (SEC), URL: https://www.sec.gov/spotlight/cybersecurity-enforcement-actions
  3. The Financial Crimes Enforcement Network, URL: https://www.fincen.gov/about/mission
  4. The Commodity Futures Trading Commission, URL: https://www.cftc.gov/digitalassets/index.htm 
  5. Payment Service Act 2019, URL: https://sso.agc.gov.sg/Act/PSA2019
  6. General Resolution No. 994/2024, URL: https://www.argentina.gob.ar/normativa/nacional/resoluci%C3%B3n-994-2024-397598 
  7. Financial Action Task Force (FATF), URL: https://www.fatf-gafi.org/en/home.html

Даниїл Волощук,

старший юрист практики Технологій та інвестицій в Juscutum

16.1.2025
Про цифровий контент та цифрові послуги у 2025 році: що варто знати?
Читати
15.1.2025
Ліквідація товариства з обмеженою відповідальністю у 2025 році
Читати
9.1.2025
Санкції та все, що треба про них знати
Читати
6.1.2025
Типи ліцензій на програмне забезпечення: ключ до успіху
Читати
20.12.2024
Отримання відстрочки через ЦНАП
Читати
23.12.2024
Ірландія як країна для тех бізнесу
Читати
19.12.2024
Розблокування криптогаманців
Читати
13.12.2024
Виплата заробітної плати працівникам, призваним на військову службу
Читати