Зміна правил регулювання сфери азартних ігор дозволить розблокувати відповідні платежі

Легалізація азартних ігор в Україні мала на меті збільшити надходження до державного бюджету, і так було до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Під час воєнного стану регулювання цієї сфери зазнало змін, зокрема через блокування роботи Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей України (КРАІЛ), адже в умовах війни важко забезпечити кворум для ухвалення відповідних рішень. Тому Кабінет міністрів пропонує виправити зазначену ситуацію і 1 травня 2023 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей. Що ж передбачає зазначений законопроєкт і як він допоможе у врегулюванні ситуації з КРАЇЛ, розповіла Mind юристка Juscutum Катерина Катрага.

Як відомо, КРАІЛ є колегіальним органом, що складається з голови та 6 членів. Їх призначають і звільняють із посад за результатами відкритого конкурсу. Для того щоб ухвалювати необхідні рішення, на засіданнях КРАІЛ має бути наявний кворум – 5 членів. Однак у зв'язку з введенням воєнного стану низка членів КРАІЛ були призвані на військову службу, тому були увільнені від роботи. Як наслідок – засідання КРАІЛ тепер не можуть вважатися правомочними з огляду на відсутність кворуму, що унеможливлює ухвалення цим органом важливих рішень, що стосуються діяльності як цього органу, так і всієї сфери грального бізнесу. Тож автори законопроєкту виступають за перетворення КРАІЛ із колегіального органу на центральний орган виконавчої влади, що регулюватиме сферу організації та проведення азартних ігор і лотерей в Україні.

Номер і дата реєстрації: №9256 від 01.05.2023

Ініціатор законопроєкту: премʼєр-міністр України Денис Шмигаль. Законопроєкт був підготовлений Міністерством цифрової трансформації.

Альтернативи: 16 травня 2023 року був зареєстрований альтернативний законопроєкт №9256-1. Подав його народний депутат України Ярослав Железняк. Загалом текст цього законопроєкту дублює більшість тексту законопроєкту, поданого Денисом Шмигалем. Відмінність від основного законопроєкту полягає лише в моменті набрання чинності ухваленим законом. Пропонується, щоб спершу (до набрання чинності) має запрацювала Державна системи онлайн-моніторингу, що вже три роки не може запуститися в роботу. Така система (програмно-апаратний комплекс), зокрема, передбачає здійснення: моніторингу господарської діяльності організаторів азартних ігор; контролю за відповідністю ліцензійним умовам та технічним стандартам; зберігання інформації про прийняті ставки, виплачені виграші (призи), здійснені виплати тощо; а також забезпечення принципу відповідальної гри (заходи щодо попередження та мінімізації негативних наслідків для гравців азартних ігор).

Етап: проєкт опрацьовується у профільному комітеті парламенту.

Ціна питання: ухвалення законопроєкту не вимагає додаткових видатків із державного бюджету України. Водночас реформування КРАІЛ забезпечить значні надходження грошових коштів до держбюджету, адже дасть змогу ухвалювати рішення про видачу ліцензій у сфері азартних ігор, що наразі є неможливим через відсутність кворуму. До речі, за інформацією автора альтернативного законопроєкту Ярослава Железняка, станом на зараз компанії висловили бажання отримати ліцензії у сфері азартних ігор на суму понад 300 млн грн.

Зміст:

Пропонується прибрати із законів «Про державні лотереї в Україні» та «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» згадку про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ). Натомість пропонується надати повноваження з нагляду й контролю в цій сфері іншому уповноваженому органу – центральному органу виконавчої влади.

До того ж прибираються норми, що уповноважений орган діє на засадах колегіальності, а також щодо процедури формування КРАЇЛ порядку її діяльності і вимог до голови та членів комісії. Водночас залишається норма, що уповноважений орган забезпечує відкритість своєї діяльності.

Законопроєкт передбачає наділити повноваженнями Кабінет Міністрів України встановлювати вимоги щодо боротьби з вираженою ігровою залежністю (лудоманією).

Щодо ліцензування у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор, то законопроєктом пропонується додати норму про можливість подавати заяву про отримання ліцензії в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг у порядку, визначеному КМУ.

Позиція юристів.

Загалом законопроєкт передбачає перетворити КРАІЛ з колегіального органу на центральний орган виконавчої влади, що регулюватиме сферу організації та проведення азартних ігор і лотерей, прибравши із законодавства будь-які згадки про КРАІЛ, у тому числі кваліфікаційні вимоги до її голови та членів.

Водночас законодавці підходять до перетворення КРАІЛ досить радикально, оскільки мають на меті не просто дещо реформувати такий орган, а ліквідувати з огляду на його нездатність зараз ухвалити рішення (до прикладу, щодо видачі ліцензії у сфері азартних ігор).

Таке затягування КРАІЛ ухвалення рішень призводить до того, що держава недоотримує значні грошові суми, які могли б надійти до бюджету у вигляді плати за ліцензії та подальших податків для сфери грального бізнесу.

Отже, поданий законопроєкт відповідає сьогоднішнім умовам і запитам держави та представників грального бізнесу. Передання необхідних повноважень державному органу, що зможе оперативно розглядати заяви щодо отримання ліцензій і ухвалювати відповідні рішення, дозволить прискорити видачу відповідних документів для організаторів і надавачів послуг у сфері азартних ігор. До того ж держава зможе оперативно отримувати у вигляді надходжень до бюджету належні грошові суми за ліцензійну плату та відповідні податки у цій сфері.

Хто буде в плюсі.

  • Організатори азартних ігор та надавачі послуг з постачання програмного забезпечення, що використовується в азартних іграх. Для того щоб здійснювати таку діяльність в Україні на законних підставах, необхідно отримати відповідну ліцензію. Оскільки робота КРАІЛ фактично заблокована, то рішення про видачу ліцензій наразі не приймаються, що створює неабиякі перешкоди для грального бізнесу, який прагне працювати на ринку легально та сплачувати державі необхідні платежі й податки. Тож перетворення КРАІЛ із колегіального органу на центральний орган виконавчої влади, що регулюватиме сферу організації та проведення азартних ігор, зможе забезпечити швидке ухвалення рішень, зокрема стосовно видачі ліцензій. До того ж Мінцифри планує автоматизувати процедуру видачі таких ліцензій, що гральному бізнесу тільки на користь з огляду на швидкість оброблення заяв про отримання ліцензій.
  • Мінцифри. Як уже зазначалося вище, міністерство має на меті автоматизувати процес видачі гральної ліцензії, прибравши людський чинник у видачі ліцензій у сфері азартних ігор і встановивши чіткі критерії отримання таких ліцензій. До того ж, на думку віцепрем’єр-міністра Михайла Федорова, зміни в організаційній структурі органу, що видає ліцензії, дозволять швидко запровадити комп'ютерну систему онлайн-моніторингу, що допоможе в режимі реального часу отримувати дані про взаємодію операторів грального бізнесу та держави.
  • Держава та її бюджет. Швидка видача ліцензій у звʼязку з перетворенням КРАІЛ дозволить державному бюджету оперативно отримувати належні грошові кошти (плату за ліцензії) і надалі – стягувати податки з таких ліцензіатів. Автоматизація процесу видачі ліцензії дозволить прибрати людський фактор при ухваленні рішень, що унеможливить корупційну складову та дасть змогу зменшити видатки з бюджету на заробітні плати для працівників, що наразі здійснюють механічну роботу. Крім того, запуск у роботу Державної системи онлайн-моніторингу забезпечить державу можливістю в режимі реального часу отримувати всю необхідну інформацію, повʼязану з діяльністю організаторів азартних ігор. Це дасть змогу їй бачити всі обсяги ринку, пов'язаного з гральним бізнесом. Як результат – буде легше контролювати такий бізнес на предмет сплати необхідних податків.


Хто буде в мінусі.  

Враховуючи те, що зміна організаційної структури органу, відповідального за регулювання сфери азартного бізнесу, забезпечить швидке ухвалення рішень у цій сфері, то тут загалом немає осіб, які будуть у мінусі в разі прийняття законопроєкту. Хіба що голова та члени КРАІЛ, чиє місце роботи хочуть ліквідувати.


Висновки.

Отже, розроблений Мінцифрою законопроєкт передбачає ліквідацію КРАІЛ, яка в умовах воєнного стану показала нездатність виконувати свої основні завдання та функції. Станом на зараз відсутність кворуму для ухвалення рішень порушує принцип безперервності діяльності державного органу. Тож такий стан речей серед іншого негативно впливає на імідж України перед іноземними партнерами. До того ж через блокування роботи КРАІЛ наша держава недоотримує чималі кошти до бюджету, а представники грального бізнесу не можуть своєчасно отримати відповідні ліцензії, щоб здійснювати свою діяльність у законний спосіб.

Тож законопроєкт має сприятиме активізації дискусій щодо необхідності змінити організаційну структуру держоргану, що відповідальний за регулювання сфери азартних ігор. У разі його прийняття гральний бізнес зможе вийти на новий рівень прозорості та законності, оскільки своєчасно зможе отримувати відповідні ліцензії для своєї діяльності, а держава здобуде можливість отримувати належні їй грошові кошти за таку діяльність.


Автор: Катерина Катрага, молодша юристка практики Супроводу бізнесу Juscutum

Джерело: Mind

3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати