Зміна правил регулювання сфери азартних ігор дозволить розблокувати відповідні платежі

Легалізація азартних ігор в Україні мала на меті збільшити надходження до державного бюджету, і так було до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Під час воєнного стану регулювання цієї сфери зазнало змін, зокрема через блокування роботи Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей України (КРАІЛ), адже в умовах війни важко забезпечити кворум для ухвалення відповідних рішень. Тому Кабінет міністрів пропонує виправити зазначену ситуацію і 1 травня 2023 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей. Що ж передбачає зазначений законопроєкт і як він допоможе у врегулюванні ситуації з КРАЇЛ, розповіла Mind юристка Juscutum Катерина Катрага.

Як відомо, КРАІЛ є колегіальним органом, що складається з голови та 6 членів. Їх призначають і звільняють із посад за результатами відкритого конкурсу. Для того щоб ухвалювати необхідні рішення, на засіданнях КРАІЛ має бути наявний кворум – 5 членів. Однак у зв'язку з введенням воєнного стану низка членів КРАІЛ були призвані на військову службу, тому були увільнені від роботи. Як наслідок – засідання КРАІЛ тепер не можуть вважатися правомочними з огляду на відсутність кворуму, що унеможливлює ухвалення цим органом важливих рішень, що стосуються діяльності як цього органу, так і всієї сфери грального бізнесу. Тож автори законопроєкту виступають за перетворення КРАІЛ із колегіального органу на центральний орган виконавчої влади, що регулюватиме сферу організації та проведення азартних ігор і лотерей в Україні.

Номер і дата реєстрації: №9256 від 01.05.2023

Ініціатор законопроєкту: премʼєр-міністр України Денис Шмигаль. Законопроєкт був підготовлений Міністерством цифрової трансформації.

Альтернативи: 16 травня 2023 року був зареєстрований альтернативний законопроєкт №9256-1. Подав його народний депутат України Ярослав Железняк. Загалом текст цього законопроєкту дублює більшість тексту законопроєкту, поданого Денисом Шмигалем. Відмінність від основного законопроєкту полягає лише в моменті набрання чинності ухваленим законом. Пропонується, щоб спершу (до набрання чинності) має запрацювала Державна системи онлайн-моніторингу, що вже три роки не може запуститися в роботу. Така система (програмно-апаратний комплекс), зокрема, передбачає здійснення: моніторингу господарської діяльності організаторів азартних ігор; контролю за відповідністю ліцензійним умовам та технічним стандартам; зберігання інформації про прийняті ставки, виплачені виграші (призи), здійснені виплати тощо; а також забезпечення принципу відповідальної гри (заходи щодо попередження та мінімізації негативних наслідків для гравців азартних ігор).

Етап: проєкт опрацьовується у профільному комітеті парламенту.

Ціна питання: ухвалення законопроєкту не вимагає додаткових видатків із державного бюджету України. Водночас реформування КРАІЛ забезпечить значні надходження грошових коштів до держбюджету, адже дасть змогу ухвалювати рішення про видачу ліцензій у сфері азартних ігор, що наразі є неможливим через відсутність кворуму. До речі, за інформацією автора альтернативного законопроєкту Ярослава Железняка, станом на зараз компанії висловили бажання отримати ліцензії у сфері азартних ігор на суму понад 300 млн грн.

Зміст:

Пропонується прибрати із законів «Про державні лотереї в Україні» та «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» згадку про Комісію з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ). Натомість пропонується надати повноваження з нагляду й контролю в цій сфері іншому уповноваженому органу – центральному органу виконавчої влади.

До того ж прибираються норми, що уповноважений орган діє на засадах колегіальності, а також щодо процедури формування КРАЇЛ порядку її діяльності і вимог до голови та членів комісії. Водночас залишається норма, що уповноважений орган забезпечує відкритість своєї діяльності.

Законопроєкт передбачає наділити повноваженнями Кабінет Міністрів України встановлювати вимоги щодо боротьби з вираженою ігровою залежністю (лудоманією).

Щодо ліцензування у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор, то законопроєктом пропонується додати норму про можливість подавати заяву про отримання ліцензії в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг у порядку, визначеному КМУ.

Позиція юристів.

Загалом законопроєкт передбачає перетворити КРАІЛ з колегіального органу на центральний орган виконавчої влади, що регулюватиме сферу організації та проведення азартних ігор і лотерей, прибравши із законодавства будь-які згадки про КРАІЛ, у тому числі кваліфікаційні вимоги до її голови та членів.

Водночас законодавці підходять до перетворення КРАІЛ досить радикально, оскільки мають на меті не просто дещо реформувати такий орган, а ліквідувати з огляду на його нездатність зараз ухвалити рішення (до прикладу, щодо видачі ліцензії у сфері азартних ігор).

Таке затягування КРАІЛ ухвалення рішень призводить до того, що держава недоотримує значні грошові суми, які могли б надійти до бюджету у вигляді плати за ліцензії та подальших податків для сфери грального бізнесу.

Отже, поданий законопроєкт відповідає сьогоднішнім умовам і запитам держави та представників грального бізнесу. Передання необхідних повноважень державному органу, що зможе оперативно розглядати заяви щодо отримання ліцензій і ухвалювати відповідні рішення, дозволить прискорити видачу відповідних документів для організаторів і надавачів послуг у сфері азартних ігор. До того ж держава зможе оперативно отримувати у вигляді надходжень до бюджету належні грошові суми за ліцензійну плату та відповідні податки у цій сфері.

Хто буде в плюсі.

  • Організатори азартних ігор та надавачі послуг з постачання програмного забезпечення, що використовується в азартних іграх. Для того щоб здійснювати таку діяльність в Україні на законних підставах, необхідно отримати відповідну ліцензію. Оскільки робота КРАІЛ фактично заблокована, то рішення про видачу ліцензій наразі не приймаються, що створює неабиякі перешкоди для грального бізнесу, який прагне працювати на ринку легально та сплачувати державі необхідні платежі й податки. Тож перетворення КРАІЛ із колегіального органу на центральний орган виконавчої влади, що регулюватиме сферу організації та проведення азартних ігор, зможе забезпечити швидке ухвалення рішень, зокрема стосовно видачі ліцензій. До того ж Мінцифри планує автоматизувати процедуру видачі таких ліцензій, що гральному бізнесу тільки на користь з огляду на швидкість оброблення заяв про отримання ліцензій.
  • Мінцифри. Як уже зазначалося вище, міністерство має на меті автоматизувати процес видачі гральної ліцензії, прибравши людський чинник у видачі ліцензій у сфері азартних ігор і встановивши чіткі критерії отримання таких ліцензій. До того ж, на думку віцепрем’єр-міністра Михайла Федорова, зміни в організаційній структурі органу, що видає ліцензії, дозволять швидко запровадити комп'ютерну систему онлайн-моніторингу, що допоможе в режимі реального часу отримувати дані про взаємодію операторів грального бізнесу та держави.
  • Держава та її бюджет. Швидка видача ліцензій у звʼязку з перетворенням КРАІЛ дозволить державному бюджету оперативно отримувати належні грошові кошти (плату за ліцензії) і надалі – стягувати податки з таких ліцензіатів. Автоматизація процесу видачі ліцензії дозволить прибрати людський фактор при ухваленні рішень, що унеможливить корупційну складову та дасть змогу зменшити видатки з бюджету на заробітні плати для працівників, що наразі здійснюють механічну роботу. Крім того, запуск у роботу Державної системи онлайн-моніторингу забезпечить державу можливістю в режимі реального часу отримувати всю необхідну інформацію, повʼязану з діяльністю організаторів азартних ігор. Це дасть змогу їй бачити всі обсяги ринку, пов'язаного з гральним бізнесом. Як результат – буде легше контролювати такий бізнес на предмет сплати необхідних податків.


Хто буде в мінусі.  

Враховуючи те, що зміна організаційної структури органу, відповідального за регулювання сфери азартного бізнесу, забезпечить швидке ухвалення рішень у цій сфері, то тут загалом немає осіб, які будуть у мінусі в разі прийняття законопроєкту. Хіба що голова та члени КРАІЛ, чиє місце роботи хочуть ліквідувати.


Висновки.

Отже, розроблений Мінцифрою законопроєкт передбачає ліквідацію КРАІЛ, яка в умовах воєнного стану показала нездатність виконувати свої основні завдання та функції. Станом на зараз відсутність кворуму для ухвалення рішень порушує принцип безперервності діяльності державного органу. Тож такий стан речей серед іншого негативно впливає на імідж України перед іноземними партнерами. До того ж через блокування роботи КРАІЛ наша держава недоотримує чималі кошти до бюджету, а представники грального бізнесу не можуть своєчасно отримати відповідні ліцензії, щоб здійснювати свою діяльність у законний спосіб.

Тож законопроєкт має сприятиме активізації дискусій щодо необхідності змінити організаційну структуру держоргану, що відповідальний за регулювання сфери азартних ігор. У разі його прийняття гральний бізнес зможе вийти на новий рівень прозорості та законності, оскільки своєчасно зможе отримувати відповідні ліцензії для своєї діяльності, а держава здобуде можливість отримувати належні їй грошові кошти за таку діяльність.


Автор: Катерина Катрага, молодша юристка практики Супроводу бізнесу Juscutum

Джерело: Mind

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини