Аналіз бізнес-процесів, тренінг співробітників щодо дій під час обшуків та кібербезпека. До візиту правоохоронців потрібно готуватися заздалегідь.

Правоохоронці активізували перевірку бізнесу на зловживання у реалізації державних програм, нецільове використання коштів, розтрати при виконанні підрядних робіт, махінації у тендерних закупівлях тощо. У фокусі – останні 2-3 роки роботи. Підставами для додаткової уваги може бути і наявність економічного зв’язку з Росією, належність бенефіціарів або менеджерів компанії-контрагента до суб’єктів країни-агресора.

Підготуватись до контактів із представниками закону краще завчасно, аби запобігти блокуванню господарської діяльності. Діють вони зазвичай шаблонно. Спершу розсилають запити про надання первинних документів щодо взаємодії з окремими підприємствами, роботи у конкретній галузі, проведення тендерів або проведення робіт з використанням державних коштів, виконання цільових програм.

Якщо їх ігнорувати, наступними діями правоохоронців можуть бути виїмки або обшуки. Якщо ж уже кримінальне розслідування розпочато, то після проведення обшуків є виклики на допити співробітників підприємства. Цей етап є не менш важливим, оскільки ті покази, які можуть надати працівники, незалежно від посади (від керівника до водія), є основою подальших дій слідства.

Ведення законного бізнесу не убезпечує від проблем пов’язаних із кримінальним переслідуванням, оскільки сучасні реалії диктують дещо "розмиті" правила гри. Тому першим превентивним кроком обов’язково має бути аналіз усіх бізнес-процесів на предмет наявності юридичних ризиків. Варто переглянути фінансово-бухгалтерську документацію, засновницькі документи, договори із ФОПами/трудові договори, інструкції та положення компанії тощо.

З урахуванням військово-політичної ситуації в країні особливо пильно перевіряйте контрагентів на відсутність будь-яких зв’язків з Росією.

Окрему увагу потрібно приділити навчанню персоналу на випадок проведення слідчих дій ще до візиту правоохоронців, адже в екстремальних ситуаціях співробітники легко піддаються на провокації та психологічний тиск. Йдеться про тренінг щодо базових правил поведінки при проведенні обшуку. Обов’язкове правило – спілкуватися з представниками правоохоронних органів виключно у присутності адвоката, у разі виклику на допит зокрема.

Не можна також нехтувати кібербезпекою, всю важливу документацію потрібно зберігати виключно у хмарних сховищах. У такому разі, навіть після вилучення комп’ютерів та ноутбуків під час обшуку можна максимально швидко відновити свою діяльність просто замінивши вилучену техніку на нову.

І головне – слід негайно звертатись за правовою допомогою до профільних адвокатів, це є запорукою успішного вирішення проблем.


Автор: Дмитро Дичаковський, керівник практики Безпеки бізнесу Juscutum

Джерело: Liga.net

30.9.2024
Військове право
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як краще оновити військово-облікові дані?
Читати
30.9.2024
Вирішення спорів
Розірвання шлюбу, якщо один з подружжя за кордоном
Читати
30.9.2024
Технології та інвестиції
Податкове право
Поточне оподаткування доходів від криптовалют в Україні
Читати
22.8.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як підготуватись до обшуків та перевірок в бізнесі?
Читати
19.8.2024
Супровід бізнесу
Міжнародні гранти для бізнесу в 2024 році
Читати
22.8.2024
Військове право
Як забронювати працівника від мобілізації у 2024?
Читати
23.8.2024
Військове право
Як отримати статус критично важливого підприємства: коментар юриста
Читати
14.8.2024
Технології та інвестиції
Блокування Mercury «українських» рахунків – фінансовий моніторинг чи дискримінація?
Читати