Аналіз бізнес-процесів, тренінг співробітників щодо дій під час обшуків та кібербезпека. До візиту правоохоронців потрібно готуватися заздалегідь.

Правоохоронці активізували перевірку бізнесу на зловживання у реалізації державних програм, нецільове використання коштів, розтрати при виконанні підрядних робіт, махінації у тендерних закупівлях тощо. У фокусі – останні 2-3 роки роботи. Підставами для додаткової уваги може бути і наявність економічного зв’язку з Росією, належність бенефіціарів або менеджерів компанії-контрагента до суб’єктів країни-агресора.

Підготуватись до контактів із представниками закону краще завчасно, аби запобігти блокуванню господарської діяльності. Діють вони зазвичай шаблонно. Спершу розсилають запити про надання первинних документів щодо взаємодії з окремими підприємствами, роботи у конкретній галузі, проведення тендерів або проведення робіт з використанням державних коштів, виконання цільових програм.

Якщо їх ігнорувати, наступними діями правоохоронців можуть бути виїмки або обшуки. Якщо ж уже кримінальне розслідування розпочато, то після проведення обшуків є виклики на допити співробітників підприємства. Цей етап є не менш важливим, оскільки ті покази, які можуть надати працівники, незалежно від посади (від керівника до водія), є основою подальших дій слідства.

Ведення законного бізнесу не убезпечує від проблем пов’язаних із кримінальним переслідуванням, оскільки сучасні реалії диктують дещо "розмиті" правила гри. Тому першим превентивним кроком обов’язково має бути аналіз усіх бізнес-процесів на предмет наявності юридичних ризиків. Варто переглянути фінансово-бухгалтерську документацію, засновницькі документи, договори із ФОПами/трудові договори, інструкції та положення компанії тощо.

З урахуванням військово-політичної ситуації в країні особливо пильно перевіряйте контрагентів на відсутність будь-яких зв’язків з Росією.

Окрему увагу потрібно приділити навчанню персоналу на випадок проведення слідчих дій ще до візиту правоохоронців, адже в екстремальних ситуаціях співробітники легко піддаються на провокації та психологічний тиск. Йдеться про тренінг щодо базових правил поведінки при проведенні обшуку. Обов’язкове правило – спілкуватися з представниками правоохоронних органів виключно у присутності адвоката, у разі виклику на допит зокрема.

Не можна також нехтувати кібербезпекою, всю важливу документацію потрібно зберігати виключно у хмарних сховищах. У такому разі, навіть після вилучення комп’ютерів та ноутбуків під час обшуку можна максимально швидко відновити свою діяльність просто замінивши вилучену техніку на нову.

І головне – слід негайно звертатись за правовою допомогою до профільних адвокатів, це є запорукою успішного вирішення проблем.


Автор: Дмитро Дичаковський, керівник практики Безпеки бізнесу Juscutum

Джерело: Liga.net

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини