16.6.2022
Всі
Технології та інвестиції
Майбутнє за DAO чи це просто новий тренд?

На початку 2021 року в першу чергу представники крипто-спільноти почали обговорювати переваги та недоліки створення DAO. Багато блокчейн-проєктів з невимовною швидкістю заявили про презентацію власного DAO. Зараз ця тенденція стала настільки неймовірною, що, можливо, тільки ледарі не створили його. Тому, перш ніж говорити про бум DAO, ми повинні розглянути юридичну природу цієї структури та знайти, що стало привабливим для її використання.

1. Отже, що таке DAO?

DAO — це децентралізована автономна організація. Децентралізована, оскільки кожен член цієї організації може мати різне громадянство і може здійснювати управління з будь-якої частини світу. Автономність охоплює факт незалежності учасників один перед одним. Крім того, такий тип організації людей традиційно не регулюється державою (поговоримо про це пізніше).

Організація – це група людей, об’єднаних для досягнення однієї мети.Тепер потрібно забути про класичну раду директорів і генерального директора компанії. Уявімо, що існує концепція організації, яка є trustless і всі її члени є рівними. Кожен може підняти цінність проєкту, взявши активну участь в частині його життя, наприклад, шляхом голосування за питання «порядку денного». І майже весь процес відбувається автоматично і виконується смарт-контрактом (а не особою).Зазвичай виокремлюють 2 типи управління DAO:1. Безпосередньо від членів через пропозиції та інструменти голосування.2. Громада обирає радників DAO, і ці радники голосують від імені громади.

2. Яка правова природа такої організації?

Перш за все, важливо зазначити, що не існує стандартного підходу до тлумачення DAO в традиційній правовій системі. Один табір юристів каже: «Це просте партнерство». Інший табір розглядає цю структуру як асоціацію. Західна Європа схильна трактувати її як кооператив. І, нарешті, США та Маршаллові Острови є піонерами RegTech у правовій визначеності DAO.Хто правий? Відповідь на це питання поки що не знайдено через недостатню кількість законодавчих випадків практики використання. Світ потребує свіжого правового погляду уряду кожної країни на поточні соціальні потреби. Перш ніж ми отримаємо деякі рекомендації або законодавчу імплементацію регулювання таких відносин, багато крипто юристів винайшли юридичні рішення щодо реєстрації DAO, використовуючи звичайні юридичні інститути, такі як фонди або реєстрацію ТОВ.На що слід звернути увагу, перш ніж почати легалізацію DAO:

Тип майбутнього DAO? Яка мета вашого проєкту?

Наразі немає загальноприйнятого певного списку типів DAO, але виділимо наступні відомі види:NFT DAOs, Protocol DAOs, OPEX DAOs, Media DAOs, Venture DAOs, Social DAOs, Investment DAOs, Service DAOs, Infrastructural DAOs, Project DAO, Creator DAO, Guilds DAO, Grant DAOs, Collector DAOs, GameFi DAOs, Entertainment DAOs та ін.Усі ці DAO мають різну мету створення (цільове призначення можна зрозуміти з назви), організаційний процес, фінансові ризики, аудиторію/спільноту, спільні кошти та юридичні потреби. Проте, будь ласка, зауважте, що для кожного проекту DAO не існує єдиного загального правового посібника. Наприклад, вельми відома юрисдикція Кайманових островів або Британських віргінських островів може не відповідати вашій потребі. Відповідно до всіх обставин, які ви маєте, ми будемо вимушені шукати юридичне рішення, наприклад, у Швейцарії. Без професійного досвіду проєкт може мати фінансовий та репутаційний ризик, оскільки DAO є зіткненням блокчейну з суспільними відносинами ончейна. І не забувайте, що ончейн регулюється, а також у багатьох юрисдикціях вже є регулювання VASP.

Чи виконує наше DAO основні завдання длястарту та чи має воно всі необхідні інструменти для функціонування?

Перш за все, управління ком’юніті має бути прозорим, так само як і управління казначейством DAO. Крім того, члени DAO вже повинні мати остаточне уявлення про процес розподілу токенів на потреби DAO від спільноти та для спільноти. По-друге, учасники DAO повинні отримати професійну юридичну консультацію, щоб зменшити всі можливі ризики як для себе (всі учасники DAO несуть повну відповідальність) так і для проєкту, особливо коли DAO випускає та розповсюджує токени.Говорячи про інструменти DAO, ми повинні враховувати наступне:· Інструменти для обговорення ком’юніті/членів DAO, наприклад добре відомі Discord, Telegram, Twitter, Signal, Rocket.chat тощо.· Деякі фреймворкові інструменти, які використовує проект на початку, наприклад OpenLaw (допомагає створити юридичну угоду, яка працює з Ethereum), або Sputnik DAO ( допомагає виконувати процес голосування), або DAOhause в загальному це проєкт DAO2DAO або простий у використанні Aragon.· Інструменти для управління, такі як Safesnap тощо.· Інструменти для управління казначейством, такі як Prismatic, який скоро з’явиться, Index Coop, UMA, Llama DAO тощо.· Деякі інструменти компенсації, такі як Drips Protocol, Rollfi тощо.· Інструменти інфраструктури, як DeFi Lama, MetricsDAO, MetaMask, Rainbow тощо.· Інші інструменти, які можна використовувати, такі як Gitbook, HackMD, iDx, Mask Network тощо.

3. На що слід звернути увагу, використовуючи модель DAO?

3.1. Уникнення прояву централізації вашого проєкту під час його реалізації. Якщо ви вирішили створити компанію для потреб DAO, не забувайте про його природу. Крім того, рівень безпеки в проєкті дуже важливий його можна розділити на:- Внутрішню частину, яка стосується питань управління казначейством. Нам потрібно звернути увагу на те, хто є підписантом гаманця Web3, а хто тримає ключ.- Зовнішню частину. Хакери можуть атакувати та викрасти активи з казначейства. Щоб уникнути такої ситуації, DAO має створити програму bug bounty.3.2. DAO повинен мати професійне управління казначейством. Деякі з проєктів створюють субДАО, який може відповідати за казначейство. Дуже важливо з’ясувати, якими активами володіє ком’юніті і як буде виглядати майбутнє управління казначейством.3.3. Документація також є однією з основних частин проєкту. Перш ніж приєднатися до проєкту DAO, потенційний учасник повинен вивчити всю його політику, щоб зрозуміти всі потенційні ризики, які можуть віднесені до такого члена в майбутньому.

4. Які основні елементи DAO?

Більшість проєктів DAO включає:1) Governance токен або ж Токен управління.2) Конституція/ Правила використання/Інші юридичні документи.3) Казначейство (Web3 Wallet).4) Ком’юніті (Discord, Telegram, Forum).5) Смарт-контракт, розгорнутий в блокчейні.6) Веб-сайт, GitHub/opensource.7) Стимули (для зростання ком’юніті).

5. Висновок

Відповідна правова структура DAO залежить від типу проєкту (комерційна чи неприбуткова організація). Також має значення чи пов’язана вона з публічним токен сейлом чи ні. Щоб вибрати відповідну юрисдикцію для вашого DAO раджу спочатку отримати консультацію у юриста, який практикує в області Blockchain & Crypto.

Автор: Ельміра Арутюнян, юристка практики Технології та інвестиції в Juscutum.

28.11.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Всі
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Всі
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Всі
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Всі
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Всі
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Всі
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Всі
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Всі
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Всі
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Всі
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Всі
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Всі
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Всі
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Всі
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Всі
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Всі
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Всі
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Всі
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Всі
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Всі
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Всі
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Всі
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Всі
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Всі
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Всі
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Всі
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Всі
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Всі
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Всі
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Всі
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Всі
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Всі
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Всі
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Всі
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Всі
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Всі
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Всі
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Всі
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Всі
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Всі
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Всі
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Всі
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Всі
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Всі
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Всі
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Всі
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Всі
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Всі
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Всі
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Всі
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Всі
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Всі
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Всі
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Всі
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Всі
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Всі
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Всі
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Всі
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Всі
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Всі
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Всі
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Всі
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Всі
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Всі
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати
16.11.2022
Всі
Вирішення спорів
Відшкодують все: що означає резолюція Генасамблеї ООН для України
Читати
7.11.2022
Всі
Технології та інвестиції
Масштабування українського бізнесу. Польща – відмінності, податки та можливості
Читати
7.11.2022
Всі
Вирішення спорів
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як працюють органи влади в Україні в умовах криптовалютної невизначеності?
Читати
20.10.2022
Всі
Супровід бізнесу
Як росія використовує паралельний імпорт для обходу санкцій
Читати
17.10.2022
Всі
Технології та інвестиції
Вікно для інвестицій: як можливості відкриє е-резидентство України для іноземців та економіки
Читати
22.9.2022
Всі
Кримінальне право та безпека бізнесу
Чому плебісцити на окупованих територіях неможливо вважати легітимними
Читати
30.8.2022
Всі
Технології та інвестиції
5 порад з кібербезпеки під час війни
Читати
17.8.2022
Всі
Супровід бізнесу
Дія City
Гіг-контракт, трудовий договір та договір з ФОП: що обрати IT-бізнесу?
Читати
29.7.2022
Всі
Інтелектуальна власність
Інтелектуальна власність у метавсесвіті
Читати
22.7.2022
Всі
Вирішення спорів
Як Україна буде стягувати збитки з Росії через суди
Читати
27.6.2022
Всі
Супровід бізнесу
Що змінює в Україні ратифікація Стамбульської конвенції?
Читати
24.6.2022
Всі
Дія City
Супровід бізнесу
Дія City під час війни: чи потрібен зараз спецрежим українському IT, та що він пропонує
Читати
23.6.2022
Всі
Технології та інвестиції
Вирішення спорів
Що робити, якщо криптобіржа заблокувала транзакцію чи рахунок?
Читати
16.6.2022
Всі
Технології та інвестиції
Майбутнє за DAO чи це просто новий тренд?
Читати
1.6.2022
Всі
Вирішення спорів
Готуємо рахунок: як можна стягнути збитки з рф
Читати
12.5.2022
Всі
Технології та інвестиції
Крипта під час війни: «зброя» чи «порятунок»?
Читати
27.4.2022
Всі
Вирішення спорів
Військові вилучили у вас авто для оборонних потреб? Як його повернути або отримати відшкодування
Читати