На початку 2021 року в першу чергу представники крипто-спільноти почали обговорювати переваги та недоліки створення DAO. Багато блокчейн-проєктів з невимовною швидкістю заявили про презентацію власного DAO. Зараз ця тенденція стала настільки неймовірною, що, можливо, тільки ледарі не створили його. Тому, перш ніж говорити про бум DAO, ми повинні розглянути юридичну природу цієї структури та знайти, що стало привабливим для її використання.

1. Отже, що таке DAO?

DAO — це децентралізована автономна організація. Децентралізована, оскільки кожен член цієї організації може мати різне громадянство і може здійснювати управління з будь-якої частини світу. Автономність охоплює факт незалежності учасників один перед одним. Крім того, такий тип організації людей традиційно не регулюється державою (поговоримо про це пізніше).

Організація – це група людей, об’єднаних для досягнення однієї мети.Тепер потрібно забути про класичну раду директорів і генерального директора компанії. Уявімо, що існує концепція організації, яка є trustless і всі її члени є рівними. Кожен може підняти цінність проєкту, взявши активну участь в частині його життя, наприклад, шляхом голосування за питання «порядку денного». І майже весь процес відбувається автоматично і виконується смарт-контрактом (а не особою).Зазвичай виокремлюють 2 типи управління DAO:1. Безпосередньо від членів через пропозиції та інструменти голосування.2. Громада обирає радників DAO, і ці радники голосують від імені громади.

2. Яка правова природа такої організації?

Перш за все, важливо зазначити, що не існує стандартного підходу до тлумачення DAO в традиційній правовій системі. Один табір юристів каже: «Це просте партнерство». Інший табір розглядає цю структуру як асоціацію. Західна Європа схильна трактувати її як кооператив. І, нарешті, США та Маршаллові Острови є піонерами RegTech у правовій визначеності DAO.Хто правий? Відповідь на це питання поки що не знайдено через недостатню кількість законодавчих випадків практики використання. Світ потребує свіжого правового погляду уряду кожної країни на поточні соціальні потреби. Перш ніж ми отримаємо деякі рекомендації або законодавчу імплементацію регулювання таких відносин, багато крипто юристів винайшли юридичні рішення щодо реєстрації DAO, використовуючи звичайні юридичні інститути, такі як фонди або реєстрацію ТОВ.На що слід звернути увагу, перш ніж почати легалізацію DAO:

Тип майбутнього DAO? Яка мета вашого проєкту?

Наразі немає загальноприйнятого певного списку типів DAO, але виділимо наступні відомі види:NFT DAOs, Protocol DAOs, OPEX DAOs, Media DAOs, Venture DAOs, Social DAOs, Investment DAOs, Service DAOs, Infrastructural DAOs, Project DAO, Creator DAO, Guilds DAO, Grant DAOs, Collector DAOs, GameFi DAOs, Entertainment DAOs та ін.Усі ці DAO мають різну мету створення (цільове призначення можна зрозуміти з назви), організаційний процес, фінансові ризики, аудиторію/спільноту, спільні кошти та юридичні потреби. Проте, будь ласка, зауважте, що для кожного проекту DAO не існує єдиного загального правового посібника. Наприклад, вельми відома юрисдикція Кайманових островів або Британських віргінських островів може не відповідати вашій потребі. Відповідно до всіх обставин, які ви маєте, ми будемо вимушені шукати юридичне рішення, наприклад, у Швейцарії. Без професійного досвіду проєкт може мати фінансовий та репутаційний ризик, оскільки DAO є зіткненням блокчейну з суспільними відносинами ончейна. І не забувайте, що ончейн регулюється, а також у багатьох юрисдикціях вже є регулювання VASP.

Чи виконує наше DAO основні завдання длястарту та чи має воно всі необхідні інструменти для функціонування?

Перш за все, управління ком’юніті має бути прозорим, так само як і управління казначейством DAO. Крім того, члени DAO вже повинні мати остаточне уявлення про процес розподілу токенів на потреби DAO від спільноти та для спільноти. По-друге, учасники DAO повинні отримати професійну юридичну консультацію, щоб зменшити всі можливі ризики як для себе (всі учасники DAO несуть повну відповідальність) так і для проєкту, особливо коли DAO випускає та розповсюджує токени.Говорячи про інструменти DAO, ми повинні враховувати наступне:· Інструменти для обговорення ком’юніті/членів DAO, наприклад добре відомі Discord, Telegram, Twitter, Signal, Rocket.chat тощо.· Деякі фреймворкові інструменти, які використовує проект на початку, наприклад OpenLaw (допомагає створити юридичну угоду, яка працює з Ethereum), або Sputnik DAO ( допомагає виконувати процес голосування), або DAOhause в загальному це проєкт DAO2DAO або простий у використанні Aragon.· Інструменти для управління, такі як Safesnap тощо.· Інструменти для управління казначейством, такі як Prismatic, який скоро з’явиться, Index Coop, UMA, Llama DAO тощо.· Деякі інструменти компенсації, такі як Drips Protocol, Rollfi тощо.· Інструменти інфраструктури, як DeFi Lama, MetricsDAO, MetaMask, Rainbow тощо.· Інші інструменти, які можна використовувати, такі як Gitbook, HackMD, iDx, Mask Network тощо.

3. На що слід звернути увагу, використовуючи модель DAO?

3.1. Уникнення прояву централізації вашого проєкту під час його реалізації. Якщо ви вирішили створити компанію для потреб DAO, не забувайте про його природу. Крім того, рівень безпеки в проєкті дуже важливий його можна розділити на:- Внутрішню частину, яка стосується питань управління казначейством. Нам потрібно звернути увагу на те, хто є підписантом гаманця Web3, а хто тримає ключ.- Зовнішню частину. Хакери можуть атакувати та викрасти активи з казначейства. Щоб уникнути такої ситуації, DAO має створити програму bug bounty.3.2. DAO повинен мати професійне управління казначейством. Деякі з проєктів створюють субДАО, який може відповідати за казначейство. Дуже важливо з’ясувати, якими активами володіє ком’юніті і як буде виглядати майбутнє управління казначейством.3.3. Документація також є однією з основних частин проєкту. Перш ніж приєднатися до проєкту DAO, потенційний учасник повинен вивчити всю його політику, щоб зрозуміти всі потенційні ризики, які можуть віднесені до такого члена в майбутньому.

4. Які основні елементи DAO?

Більшість проєктів DAO включає:1) Governance токен або ж Токен управління.2) Конституція/ Правила використання/Інші юридичні документи.3) Казначейство (Web3 Wallet).4) Ком’юніті (Discord, Telegram, Forum).5) Смарт-контракт, розгорнутий в блокчейні.6) Веб-сайт, GitHub/opensource.7) Стимули (для зростання ком’юніті).

5. Висновок

Відповідна правова структура DAO залежить від типу проєкту (комерційна чи неприбуткова організація). Також має значення чи пов’язана вона з публічним токен сейлом чи ні. Щоб вибрати відповідну юрисдикцію для вашого DAO раджу спочатку отримати консультацію у юриста, який практикує в області Blockchain & Crypto.

Автор: Ельміра Арутюнян, юристка практики Технології та інвестиції в Juscutum.

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини