Вероніка Мильцева

старша юристка практики Технологій та Інвестицій Juscutum

Ця стаття присвячена циклу питань щодо особливостей оподаткування громадян України, які наразі знаходяться за кордоном та отримують різні види доходів (соціальні виплати, дивіденди, заробітну плату тощо). Питання, що цікавлять кожного: що робити з іноземними доходами, де необхідно декларувати такі доходи, де і які податки платити, яка позиція іноземних податкових органів щодо доходів наших співгромадян.

Коли ми хочемо визначити де фізичній особі платити податки, ми маємо насамперед встановити її податкове резиденство.

При цьому, перше, що треба враховувати: податкове резиденство та громадянство не є тотожними поняттями. Можливо бути громадянином однієї країни, проте податковим резидентом іншої.

Податкове резиденство це статус, що визначається за певними критеріями та передбачає зобов’язання декларувати та платити податки в визначеній країні. Дуже часто такими критеріями стає проживання на території такої країни більше 183 днів на рік та знаходження там центру життєвих інтересів (родина, діти ходять до місцевої школи, робота в місцевій компанії, нерухомість, наявність соціальних зв'язків, участь у громадській, культурній, спортивній, політичній діяльності тощо).

За загальним правилом, податкове резидентство встановлюється відповідно до національного податкового законодавства кожної окремої країни. Можливі ситуації, коли особа кваліфікується як податковий резидент за правилами податкового резидентства більш ніж однієї країни, а отже, є податковим резидентом більш ніж однієї юрисдикції. Коли задіяно декілька країн та необхідно визначитись зі сплатою податків звертаються до угод про уникнення подвійного оподаткування. А коли таких угод немає, людина може бути зобов’язана сплатити податки в обох країнах.

Фізична особа вважається податковим резидентом України, якщо має місце проживання в Україні. Проте існують і інші критерії українського податкового резиденства: місце постійного проживання, центр життєвих інтересів, ФОП або реєстрація і діяльність самозайнятої особи і навіть наявність громадянства України.

Оскільки наразі багато українців знаходяться за кордоном та отримують там доходи, але також можуть отримувати доходи з території України, визначення податкового резиденства та податкових зобов’язань постає досить гострим питанням.

Спочатку розглянемо декілька досить стандартних ситуацій, в яких українці залишаються податковими резидентами України, проте отримують доходи за кордоном:

1. Українські громадяни отримують за кордоном соціальні виплати в рамках програм тимчасового захисту.

Українці, що отримали соціальні виплати в 2022 році в рамках програм тимчасового захисту та якщо вони залишаються податковими резидентами України, мають задекларувати отримані виплати в Україні як іноземний дохід . При цьому з них не стягуються податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

2. Українськи громадяни працюють за кордоном.

В такій ситуації іноземний роботодавець утримує податки відповідно до законодавства своєї країни. При цьому, такі доходи також треба задекларувати в Україні. Для цього, в іноземному місцевому органі необхідно отримати довідку про сплачені податки. Після цього, в Україні за загальним правилом до 1 травня необхідно подати декларацію про доходи, зокрема отримані за кордоном, і додати до неї довідку.

На закордонний дохід треба буде доплатити в Україні:

· ПДФО - якщо ставка сплаченого за кордоном податку нижча 18% (у більшості країн ЄС вона вища);

· 1.5% військовий збір.

3. Українські громадяни отримують дивіденди та сплачують з них податки в іноземній Державі.

В такому випадку, також є зобов’язання задекларувати такі доходи в Україні та у випадку необхідності, доплатити ПДФО та військовий збір.

Декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік необхідно подати до 01 травня 2023 року, а податок та військовий збір сплачуються до 01 серпня 2023 року. Несвоєчасне подання декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень.

За умови якщо у платника податку відсутні підтверджуючі документи щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел і суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлені згідно зі ст. 13 Податкового Кодексу України, то відповідно до п. п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним.

Взагалі відповідно до угод про уникнення подвійного оподаткування платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном.

Досить важливим є також розглянути ситуації, в яких українські громадяни набувають статус податкового резидента іншої Держави. В такому випадку, вони мають декларувати та сплачувати податки у відповідній іноземній Державі. Проте, враховуючи, що доки зберігається громадянство України можливі претензії і з боку українських податкових органів, такі доходи також варто задекларувати в Україні. А для уникнення сплати податків другий раз, додати підтвердження про сплату податків за кордоном та сертифікат або аналогічний документ по податкове резиденство в іншій Державі.

Ми пропонуємо почати наш аналіз з Польщі, Великобританії, Естонії та Австрії.

Польща

За загальним правилом податкові резиденти Польщі підлягають оподаткуванню в Польщі своїх доходів зі всього світу. Фізичні особи вважаються податковими резидентами Польщі, якщо вони:

· мають центр особистих чи економічних інтересів у Польщі (центр життєвих інтересів); або

· проживають на території Польщі більше 183 днів у податковому році.

При цьому щодо українців ще в 2022 році міністерство фінансів Польщі роз'яснило свою позицію наступним чином: українці можуть зберігати центр життєвих інтересів в Україні під час проживання в Польщі. Це пов’язано з тим, що здебільшого переміщення до Польщі відбулося вимушено та тимчасово через військові дії.

В ситуації, коли громадянин України перебував на території Польщі понад 183 дні в податковому році, але не бачить тут центру своїх життєвих інтересів, він підлягає оподаткуванню в Польщі тільки доходів, отриманих на території Республіки Польща. Громадяни України, які легально працевлаштовуються в Польщі, підлягають податковому обов’язку та подають податкову декларацію

Проте, необхідно враховувати, що якщо українські громадяни знаходяться в Польщі зі своєю родиною, починають працювати на місцеві компанії тощо. З’являються всі ознаки податкового резиденства Польщі.

Великобританія

Що більше зв’язків ви маєте з країною (житло, сім’я, робота тощо), то більше підстав для набуття статусу податкового резидента Великобританії.

За загальним правилом, особа вважається резидентом Великобританії, якщо перебуває там протягом 183 днів або більше на рік, або має там центр життєвих інтересів, постійне житло.

Естонія

Фізична особа є резидентом Естонії, якщо виконується хоча б одна з таких умов:

· місце постійного проживання в Естонії;

· особа перебуває у Естонії щонайменше 183 днів протягом 12 послідовних календарних місяців;

При цьому, критерій центр життєвих інтересів відсутній.

Естонія висловлює позицію, що українські переселенці повинні бути податковими резидентами їхньої країни від першого дня перебування.

Австрія

Податкове резиденство Австрії поділяється на обмежене та необмежене. Обмежене податкове резиденство передбачує сплату в Австрії податків лише з доходів, що отримані на території Австрії. Обмежене податкове резиденство розповсюджується на осіб, які можуть підтвердити, що перебувають в Австрії незначний час та за умови, що особа протягом п’яти календарних років до початку проживання на території Австрії проживала в іншій країні, мала центр життєвих інтересів за кордоном та знаходиться в Австрії не більше ніж 70 днів в календарному році.

Необмежене податкове резиденство передбачує сплату податків на території Австрії зі всіх доходів податкового резидента, що отримані як на території Австрії, так і в інших країнах. Позиція податкових органів Австрії наступна: як тільки особа або інший з подружжя починає постійно проживати на території Австрії або їхні діти ідуть до школи в цій країні, обоє з подружжя набувають необмежене податкове резиденство Австрії.

Необмежене податкове резидент розповсюджується на:

· осіб, які мають місце проживання або постійно перебувають на території Австрії (в тому числі особи, які орендують житло);

· осіб, які перебувають на території Австрії більше 183 днів на рік.

Таким чином, необхідно дуже уважно враховувати та аналізувати всі аспекти місцезнаходження та розташування центру життєвих інтересів для того, щоб правильно задекларувати та сплатити податки за кордоном або в Україні, в залежності від ситуації.

Більше того, Україна 19 серпня 2022 року приєдналась до багатосторонньої угоди про автоматичний обмін податковою інформацією (CRS). Це дозволить українським податковим органам обмінюватись інформацією щодо українців, які є податковими резидентами інших країн з іноземними податковими органами. В цьому напрямку Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому проект Закону № 8131 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки», який наразі поданий на підпис Президента України.

3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати