Світлана Сулковська

юристка практики Супроводу Бізнесу Juscutum

З питанням податкового резидентства українці стикнутись масово і впритул після повномасштабного вторгнення рф в Україну 24.02.2022 року. Пояснюється все просто: велика кількість населення, змушена була шукати безпеку за межами території України і влаштовувати своє життя і бізнес за кордоном. Що ж таке це «податкове резидентство» і чому воно не є тотожним звичайному громадянству України?

Податкове резидентство вказує на те, в якій країні особа має сплачувати податки, незалежно від того, громадянство якої країни має така особа. Тобто податкове резидентство вказує на державу, де зосереджена професійна та трудова діяльність особи. А також її життєві інтереси та родина, але про це згодом.

Ви вірно зауважите, якщо скажете, що у світі діє концепція уникнення подвійного оподаткування. Але є одне «але»: кожна держава зацікавлена, щоб її громадяни сплачувати податки саме в її бюджет. На практиці, участь держав у міжнародних договорах про уникнення подвійного оподаткування має, зокрема декларативний характер. Коли ж ситуація доходить до визнання податковими органами наявності чи відсутності податкового резиденства у особи, тут вже без участі суду не обходиться.

Сучасні реалії з цього питання такі, що в Україні відсутня процедура відмови від податкового резиденства. Тобто вам потрібно з самого початку зробити максимум, який тільки можливий з вирішення цього питання і попіклуватись про забезпечення наявності документальних підтверджень щодо відсутності ознак податкового резидентства України.

Які ж ознаки притаманні податковому резидентству і в якій послідовності їх оцінює податкова (від найбільш значущого до опосередкованого)?

Найперше – це місце проживання особи. Якщо особа проживає в Україні – вона є податковим резидентом України.

А от у разі, якщо особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо вона має місце постійного проживання в Україні.

Отже, друге – це постійне місце проживання особи. Якщо особа проживає на території України не менше 1 року і не має постійного місця проживання на території інших держав, вважається, що така особа має постійне місце проживання в Україні. Таке проживання не має обмежуватись певною метою і не має бути наслідком виконання такою особою службових обов’язків, або зобов’язань за договором (контрактом).

У разі, якщо особа має постійне місце проживання також в іншій іноземній державі, вона буде вважатись податковим резидентом тієї країни, де має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів).

Третє – важливо, де особа має центр життєвих інтересів. Ось тут ми дійшли до найцікавішого, що ж таке центр життєвих інтересів? Умовами визначення місця знаходження центру життєвих інтересів є: (1) місце проживання членів її сім’ї; (2) реєстрація особи як суб’єкта підприємницької діяльності (ФОП, засновник юридичної особи); (3) місце працевлаштування особи; (4) місце здійснення культурної та соціальної діяльності; (4) наявність нерухомості; (5) реалізація конституційних прав (до прикладу, реєстрація в державному реєстрі виборців на виборчій дільниці, створеній на постійні основі в закордонній дипломатичній установі України); (6) наявність зареєстрованого рухомого майна (транспортного засобу); (7) наявність медичного та страхового полісу тощо.

Четверте – перебування особи на території країни не менше 183 днів поспіль (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року (податковий рік в Україні – це календарний рік, що розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня відповідного року). Дана ознака як критерій податкового резидентства використовується тоді, коли неможливо визначити центр життєвих інтересів особи.

І насамкінець, п’яте – особа вважатиметься податковим резидентом України, якщо неможливо визначити її статус за попередніми ознаками і при цьому вона є громадянином України (має паспорт громадянина України).

(!) Тут важливо звернути увагу, що законодавством України передбачено принцип єдиного громадянства. Якщо особа, яка є громадянином України набула громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною така особа буде визнаватись лише громадянином України. Таким чином, податкові органи зауважують, що якщо особа, громадянин України має також громадянство іншої країни, то з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб (військовим збором) така особа буде вважатись громадянином України, який не має права на залік податків, сплачених за кордоном.

Що ж зробити та як мати змогу переконати державу та податкові органи, у разі нарахування податків з доходів, про відсутність ознак податкового резидентства?

Відповідь криється на поверхні – максимально змістити центр своїх життєвих інтересів, відповідно до вище визначених критеріїв, що вказують на більш тісні особисті та економічні зв’язки з тією державою, де ви прагнете облаштувати своє життя.

Крім цього, законодавством України передбачена процедура отримання дозволу на виїзд/залишення на постійне місце проживання за кордоном, яку ми рекомендуємо пройти, якщо ви збираєтесь виїжджати за кордон або вже виїхали за кордон, облаштовуєте там своє життя і хочете забезпечити себе від подвійного оподаткування.

Вказана процедура регламентується Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».

І. В ситуації, коли ви ще проживаєте в Україні і тільки плануєте виїжджати на постійне місце проживання в іноземну державу – вам варто оформити Дозвіл на виїзд на постійне місце проживання за кордоном (надалі – «Дозвіл на виїзд»). Отримати Дозвіл на виїзд можна звернувшись до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання в Україні із відповідною заявою та необхідними документами. Послуга з отримання Дозволу на виїзд є оплатною (адміністративний збір). Заява на отримання Дозволу на виїзд має подаватись особою особисто (не можна по довіреності).

Результатом отримання Дозволу буде також:

-       проставлення територіальним органом ДМС в паспорті громадянина України та в паспорті (паспортах) громадянина України для виїзду за кордон штампів про оформлення виїзду за кордон на постійне проживання, які скріплюються печаткою (якщо паспорт у формі книжечки), або

-       внесення територіальним органом ДМС інформації про оформлення виїзду за кордон на постійне місце проживання до безконтактного електронного носія (якщо паспорт у формі картки з безконтактним електронним носієм).

Після отримання Дозволу на виїзд, особа має протягом 6 місяців з дня його отримання здійснити у відповідних органах реєстрації в Україні, таких як центри надання адміністративних послуг, зняття з реєстрації місця проживання в Україні.

(!) Звертаємо вашу увагу, що під час дії воєнного стану на території України зміна/зняття з реєстрації місця проживання військовозобов’язаних осіб здійснюється ТІЛЬКИ після погодження із Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

ІІ. У протилежній ситуації, коли ви вже знаходитесь поза межами території України, ви можете отримати Дозвіл на залишення на постійне місце проживання за кордоном (надалі – «Дозвіл на залишення»). Ця процедура передбачає постановку особи на консульський облік в закордонній дипломатичній установі України. За послугою особі необхідно звернутись із клопотанням (заявою) про залишення на постійне місце проживання за кордоном особисто до відповідної закордонної дипломатичної установи України. Послуга з отримання Дозволу на залишення також є оплатною (консульський збір) і передбачає подання необхідного пакету документів, що оприлюднюється на сайтах відповідних закордонних дипломатичних установ України.

В результаті задоволення клопотання про отримання Дозволу на залишення, особі надсилається повідомлення про необхідність зняття з реєстрації місця проживання в Україні та надання голові закордонної дипломатичної установи України одного з таких документів:

-       паспорта громадянина України зі штампом про зняття з реєстрації місця проживання в Україні (для осіб, які мають паспорт у формі книжечки);

-       довідки про зняття з реєстрації місця проживання в Україні, виданою відповідним органом реєстрації (для осіб, які мають паспорт у формі ID-картки).

Щоб знятись з реєстрації місця проживання в Україні та отримати відповідні довідки, особа повинна звернутись або особисто, або через представника за довіреністю (відповідно посвідченою та легалізованою) до органів реєстрації в Україні, такі як центри надання адміністративних послуг.

Для зняття з реєстрації місця проживання в Україні у особи є 6 місяців з дня отримання Дозволу на залишення.

Отже, пройшовши процедури з отримання Дозволу на виїзд або Дозволу на залишення, можна отримати документальне підтвердження факту постійного проживання на території іноземної держави, знятися з місця реєстрації в Україні та стати на облік в консульській установі України в країні перебування. Процедура також передбачає зняття з обліку у військкоматі (ТЦК та СП) у відповідному районі в місті реєстрації в Україні та постановлення на військовий облік в консульській установі у відповідній країні перебування.

Усі ці дії допоможуть вам звести до мінімуму ознаки податкового резидентства України та належним чином оформити своє перебування в іншій державі.

Наостанок лише додам: ніколи не забувайте Україну, куди б вас не занесло життя!

3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати