Наприкінці 2023 року Законом України від 09.11.2023 №3453-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок” припинено мораторій на проведення податкових перевірок.

Мораторій залишається в силі для документальних перевірок платників податків, які знаходяться на територіях, де ведуться бойові дії та на тимчасово окупованих територіях (за переліком цих територій) і для платників єдиного податку першої та другої груп до 01.01.2024 р.

Хто може бути включений до плану-графіка перевірок на 2024 рік?

Законом №3453 введені певні обмеження, щодо тих, кого планують перевіряти. Пунктом 69.35 прим2 встановлено, що з 01.12.2023 р. по 31.12.2024 р. до плану проведення документальних планових перевірок на 2023 - 2024 роки можуть бути включені виключно:

  1. Платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
  2. Платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
  3. Платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;
  4. Нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:some text
    • рівень зростання податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень зростання доходів платника податків (мається на увазі скрита мінімізація оподаткування);
    • декларування нарахованої заробітної плати за відсутності декларування об'єкта оподаткування податком на прибуток або декларування доходу, звільненого від оподаткування відповідно до міжнародного договору України (та сама мінімізація);
  5. Інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
  6. Інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв:some text
    • рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій не поширюється на платників єдиного податку;
    • рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі.

Цей критерій не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загального обсягу постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50 відсотків рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі (тобто не зачепить експортерів);

  • дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази;
  • загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 мільйонів гривень і більше;
  • нарахування та/або виплата податковим агентом - юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні (за основним місцем обліку).

Передбачені цим підпунктом рівні сплати відповідного податку по галузях та показники середньої заробітної плати у відповідній галузі за регіонами, сформовані на основі показників за підсумками 2021 календарного року, публікуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності Закону №3453 (галузь визначається за  КВЕДами).

Податківцям цим законом регламентовано враховувати показники позитивної динаміки при формуванні плану проведення планових перевірок на 2024 рік, до них відносяться:

  • рівень сплати податку на прибуток та податку на додану вартість по відповідній галузі за дев'ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання річної звітності враховуються показники за 2023 рік. У разі якщо податковим періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, враховуються показники за попередній рік (тобто 2022);
  • рівень нарахування та/або виплати юридичною особою заробітної плати за дев'ять місяців 2023 року. Після настання граничних строків для подання об’єднаної квартальної звітності за 4 квартал 2023 року враховуються показники за всі 4 квартали 2023 року.

Оновлення плану-графіка перевірок

Також є регламентування оновлення плану-графіка перевірок і внесення змін до нього. Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік. Ця новація про щомісячний перегляд плану-графіку річних перевірок вступає в колізію з прямою нормою ПКУ, яка не дозволяє перегляду протягом року. 

Документальна перевірка платника податків, який був включений до оновленого плану-графіка на поточний рік, може бути розпочата не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.

Документальні планові перевірки платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), та платників податків, що надають фінансові, платіжні послуги, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ, копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Документ, надісланий контролюючим органом до електронного кабінету, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

На даний час Планом-графіком податкових перевірок передбачається здійснити перевірки 2172 юридичних осіб та 914 ФОПів. Цей план буде постійно оновлюватись з часом, тому рекомендуємо, як то кажуть «тримати руку на пульсі» і регулярно з ним звірятись.

Звертаємо увагу ще на терміни періодів, що можуть бути перевірені в ході планових перевірок. Нормами ПКУ (ст.102) передбачений термін 1095 дні після граничного строку подання податкової декларації (не беремо до уваги терміни за ТЦО, вони інші), але на даний час сюди плюсується термін «ковідного» мораторію та військового стану, тому термін визначається індивідуально для кожного платника податків. Так в нашій практиці перевірка, яка проводилась в січні 2024 охоплювала період з 01.01.2019 р.

Перевірки інтернет-магазинів

Особливу увагу треба звернути на фактичні перевірки інтернет-магазинів.  На підставі постійного аналізу ДПС отримує інформацію про факти продажу товарів через Інтернет без застосування ПРРО чи РРО.

ДПС звертає головну увагу на реалізаторів підакцизних товарів (алкогольних, тютюнових виробів), складної електронної, побутової техніки. За окремими найменуваннями товарів шукають продавців та складають перелік інтернет-магазинів, для цього ведеться постійний моніторинг соціальних мереж, торгівельних майданчиків (Bigl.ua, Prom.ua, OLX та ін.). На вимогу «потенційного покупця» ДПС в переписці або за телефонним спілкуванням отримують дані продавця (ІНН) та банківські реквізити для оплати, потім проводиться співставлення з реєстрами суб’єктів підприємницької діяльності і в разі відсутності зареєстрованих ПРРО/РРО проводиться контрольна закупка з метою фіксації факту реалізації без надання фіскального чеку, або наданням підробленого фіскального чеку (такі випадки теж бувають). Далі вже починається робота по проведенню фактичної перевірки.

ДПС постійно вдосконалює підходи та інструменти у своїй роботі та тепер у неї є впливовий важіль у вигляді нових норм ПКУ що змінились з грудня 2023, це треба мати на увазі платникам податків і бути напоготові.

Джерала:

  1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3453-20#Text
  2. https://ibuhgalter.net/tax-codex/89
  3. https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/742741.html 

Микола Клименко,

керівник практики Бухгалтерського супроводу в Juscutum

22.8.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як підготуватись до обшуків та перевірок в бізнесі?
Читати
19.8.2024
Супровід бізнесу
Міжнародні гранти для бізнесу в 2024 році
Читати
22.8.2024
Військове право
Як забронювати працівника від мобілізації у 2024?
Читати
23.8.2024
Військове право
Як отримати статус критично важливого підприємства: коментар юриста
Читати
14.8.2024
Технології та інвестиції
Блокування Mercury «українських» рахунків – фінансовий моніторинг чи дискримінація?
Читати
16.8.2024
Супровід бізнесу
Медичний канабіс легалізовано – як отримати ліцензію на вирощування
Читати
3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати