Юлія Коломієць

юристка практики Безпеки Бізнесу Juscutum

Україна є однією з найбільш корумпованих країн світу, особливо в сфері державних закупівель. За даними Transparency International, Україна посiла 117 мiсце з 180 країн у рейтингу сприйняття корупції за 2022 рік. Корупція в Україні має багато причин, серед яких історичний контекст, економічні проблеми, соціальне сприйняття та недостатня ефективність антикорупційних заходів.

Ситуація з публічними закупівлями в Українi є особливо складною та проблематичною через тривалу воєнну агресію Російської Федерації. З одного боку, воєнний стан, який був введений у 2022 роцi, потребує швидкого та оперативного забезпечення потреб оборони та безпеки держави. З iншого боку, воєнний стан створює додаткові корупційні ризики, такi як недостатня конкуренцiя, непрозорий вибiр постачальникiв, переплата за товари та послуги, низька якiсть продукцiї тощо.

Згiдно з дослiдженням НАЗК, у 2022 роцi було проведено 12 345 державних закупiвель за спрощеною процедурою через систему ProZorro на загальну суму 123 мiльярдiв гривень. З них 3 456 закупiвель (28%) було пов’язано з потребами оборони та безпеки держави. НАЗК виявило 456 порушень у цих закупiвлях, таких як невiдповiднiсть предмета закупiвлi квалiфiкацiйним критерiям постачальника, невиконання умов договору, конфлiкт iнтересiв мiж замовником i постачальником тощо. Крiм того, за iнформацiєю офiсу Генерального прокурора України за перiод сiчень – серпень 2023 року правоохоронними органами України до Єдиного реєстру досудових розслiдувань внесено 132 кримiнальних правопорушення, за вчинення злочинiв, передбачених ст. 191 Кримiнального кодексу України, а саме привласнення, розтрату майна або заволодiння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчиненi в особливо великих розмiрах, з яких 29 кримiнальних проваджень направлено до суду з обвинувальним актом. Це свiдчить про те, що корупцiя в публiчних закупiвлях є серйозною загрозою для економiчного розвитку та нацiональної безпеки України.

У цій статті я хочу поділитися з вами своїми спостереженнями та рекомендаціями щодо того, як зменшити корупційні ризики в цьому секторі, особливо в умовах воєнного стану, який був введений у 2022 році.

На мою думку, одним з головних напрямкiв реформи повинно бути посилення контролю за закупiвлями за спрощеною процедурою через систему ProZorro. Ця система була запроваджена у 2016 роцi з метою забезпечити прозорiсть та конкурентоспроможнiсть закупiвель, але на практицi часто використовується для обходження нормальних правил та уникнення конкуренцii. Замовники часто не обґрунтовують свою потребу в закупiвлi за спрощеною процедурою, не вказують критерiї вибору постачальника, не здiйснюють монiторингу виконання договорiв тощо. Учасники ж часто подають завищенi пропозицii, не вiдповiдають квалiфiкацiйним вимогам, мають конфлiкт iнтересiв з замовниками або iншими учасниками.

Для зниження корупцiйних ризикiв в публiчних закупiвлях необхiдно впроваджувати комплекснi заходи, спрямованi на пiдвищення прозоростi, аудиту та вiдповiдальностi. Ось деякi ефективнi заходи:

1. Розробити та впровадити реально дієві зміни до постанови Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022 (зі змінами від 07.09.2023), а саме визначити чіткий перелік товарів, робіт і послуг, Замовників та умов, за яких публічні закупівлі можуть бути проведені без процедури відкритих торгів.

2. Розробити та затвердити нову методику визначення очікуваної вартості, із застосуванням інтегрованих пошукових та аналітичних систем на основі штучного інтелекту, яка буде обов’язковою для всіх Замовників.

3. Впровадження інноваційних, більш ефективних та технологічних програмних продуктів та систем фільтрів в Prozorro, які унеможливлюють визначення завищених або дискримінаційних вимог в тендерній документації Замовника та блокують допуск до торгів недобросовісних Учасників.

4. Зобов’язати Замовника розробити та впровадити у себе на підприємстві уніфікованих договорів, які укладаються за результатами тендерної процедури, а також визначити конкретний перелік випадків, у яких до істотних умов такого договору можуть  вноситися зміни.

5. Залучення незалежних аудиторів із зовнішніх організацій для перевірки та оцінки процедур закупівель допомагає виявляти корупційні дії.

6. Проведення навчань для учасників процесу закупівель щодо корупційних ризиків та надання їм інструментів для виявлення та запобігання корупції.

7. Залучення до процесу публічних закупівель сторонніх організацій, які спеціалізуються на підготовці тендерної документації, тендерних пропозицій, та захисті прав всіх учасників процесу.

Публічні закупівлі в Україні є сферою, яка потребує невідкладних та системних змін. Запровадження цих заходів разом із сильним політичним бажанням та підтримкою громадськості може суттєво зменшити корупційні ризики в публічних закупiвлях і сприяти більш ефективному використанню бюджетних коштів. Однак, це не буде легко досягти, оскільки існують багато зацікавлених сторін, які можуть протидіяти реформам. Тому необхідно постійно моніторити та аналізувати ситуацію, а також залучати до процесу публічних закупівель професійних та незалежних експертів, які можуть надавати кваліфіковану допомогу та захист усім учасникам процесу.

Джерело: ЛІГА.net
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини