Петро Білик, керівник практики Технологій та інвестицій та директор з інновацій Juscutum, розповідає про випадки використання штучного інтелекту в судових процесах.

Роботи у суді

DoNotPay — перший робот-юрист, який наважився виступити в судовому процесі. Але що буває, коли технології заходять занадто далеко?

DoNotPay став видатною фігурою у світі юридичних технологій завдяки своїй здатності надавати користувачам консультації та допомогу без потреби в адвокаті. Він почав використовуватися для оскарження штрафів за паркування ще в 2015 році і виріс до багатофункціональної платформи, яка включає більш ніж 100 різних послуг.

Однак ця інноваційна технологія нещодавно потрапила під пильну увагу, оскільки зіткнулася з юридичними проблемами, які ставлять під сумнів її легітимність і здатність працювати в межах закону.

З поширенням розвитку технології штучного інтелекту (далі АІ), СЕО DoNotPay заявив, що планує використовувати цю технологію і в судовому процесі, щоб допомогти клієнту оскаржити штраф за перевищення швидкості в суді у січні 2023 року. DoNotPay мав слухати, що відбувається у суді, через навушники AirPods клієнта, аналізувати це за допомогою штучного інтелекту, і в режимі реального часу підказувати аргументи клієнту в навушник під час слухання справи. Це вже — не наукова фантастика, а можливості сучасних технологій.

Але після цього анонсу СЕО DoNotPay отримав погрози від асоціації адвокатів щодо порушення проти нього кримінальних проваджень, тому він вирішив відкласти цю ідею.

Проте, як виявилося, справа не закінчилася і вже через декілька місяців компанія DoNotPay отримала груповий позов від Чиказької юридичної фірми Edelson за те, що:

  • DoNotPay надав неякісні послуги декільком клієнтам.
  • Клієнти вважають, що купують юридичні послуги, хоча це не так.
  • DoNotPay позиціонує себе як робот-юрист, проте не має кваліфікації для надання юридичних консультацій або послуг, оскільки його працівники не мають юридичної освіти, а отже це — недобросовісна конкуренцію і шахрайські дії, які заборонені.
  • DoNotPay займається адвокатською діяльністю без ліцензії.

Окрім зобов’язання з повернення сплачених коштів за неякісні послуги, позов ще містить судову заборону щодо продовження зайняття несанкціонованою юридичною практикою.

Прихильники робота-юриста стверджують, що DoNotPay покликаний не замінити юристів, а радше допомогти людям орієнтуватися в судових процедурах і розуміти свої права. Це дійсно велика проблема, адже послуги адвокатів в США — доволі дорогі, тому це створює значні обмеження щодо доступу до правосуддя та можливістю захисту своїх прав.

Так онлайн-сервіси Rocket Lawyer і LegalZoom ще з 2003 року вносять значні інновації доступі до правосуддя, необхідні багатьом звичайним громадянам, які не можуть дозволити собі послуги від юридичних фірм чи хочуть їх отримати швидше.

Кейс з DoNotPay — досить очікуваний приклад того, коли юристи намагаються зупинити інновації за допомогою втягування компанії у дорогі судові процеси. Саме через судовий позов, пару років тому, вже закрився один LegalTech проект ROSS Intelligence, який працював з АІ.

Останнім часом відбуваються зміни в правилах професійної поведінки адвокатів в деяких штатах США, що дає нові можливості для LegalTech-компаній. У штаті Юта запущено пілотний проект, який дозволяє LegalTech-компаніям отримувати ліцензії на надання юридичних послуг, а в Арізоні скасовано правило, яке обмежувало доступ до ліцензування альтернативних юридичних постачальників. Деякі штати, такі як Каліфорнія, Массачусетс та Джорджія, дозволяють співпрацювати з неюридичними компаніями та ділитися з ними гонораром. Ці зміни свідчать про тенденцію до розширення доступу до юридичних послуг за допомогою нових моделей власності та співпраці.

Позов проти DoNotPay викликав широку дискусію про роль АІ в юридичній професії. І замість придушення інновацій юридичному ринку варто підняти питання щодо майбутнього АІ в юридичній професії, щодо створення технологій з доступу до правосуддя, а також щодо стандартів для такої діяльності щоб гарантувати, що вона буде служити інтересам правосуддя та захисту інтересів клієнтів.

Для прикладу, в Україні успішно функціонує сервіс Pravoman, який по аналогії з DoNotPay допомагає з різними юридичними питаннями.

Ми в «Юскутумі» постійно експериментуємо з доступом до правосуддя. Наші останні проекти Legal Ararm Covid-19 та Immigration4Ukraine були відзначені Financial Times Innovative Lawyers саме за спрощення доступу до юридичних послуг. Ми вважаємо це своєю соціальною відповідальністю.

Досвід інших країн

У різних країнах світу проводяться спроби захистити незалежність та неупередженість судової влади від впливу зовнішніх факторів. Наприклад, Франція прийняла закон, який забороняє використання загальнодоступних даних для ідентифікації або оцінки діяльності окремих суддів або судів.

У Китаї ж навпаки використовують штучний інтелект у сфері правосуддя для покращення якості судових рішень та зменшення ймовірності помилок. Система рекомендує вердикти, розробляє документи і попереджає про помилки у рішеннях, що допомагає суддям приймати обґрунтовані рішення.

Хоча обидві ці спроби реформування судової системи мають свої плюси та мінуси, вони можуть стати прикладом для інших країн, які також хочуть покращити ефективність та результативність своєї судової системи. Однак важливо знайти баланс між використанням новітніх технологій та захистом прав людини, зокрема права на справедливий суд.

Майбутнє

Юридична професія стикається зі значними змінами, оскільки технологія штучного інтелекту стає все більш популярною в юридичній сфері. Відомі юридичні та аудиторські фірми, такі як Allen & Overy, PwC, LegalTech сервіси Ironclad, Casetext, Josef вже інтегрували технологію штучного інтелекту GPT в свої системи, для аналізу контрактів, аналізу судових рішень та автоматизації юридичних послуг.

Застосування штучного інтелекту в юридичній сфері змінює роль юристів. Той, хто вважає, що ChatGPT не може замінити юриста, доволі швидко зіштовхнеться зі значною конкуренцією, оскільки багато юридичних фірм вже імплементують GPT та інші системи штучного інтелекту в свої процеси.

Нові можливості AI дозволяють юристам ефективніше виконувати рутинні завдання, такі як юридичний аналіз або підготовка документів. Тому цінність юристів вже не полягатиме в цих завданнях, а навпаки в їх здатності взаємодіяти з клієнтами та вирішувати їх проблеми за допомогою різних інструментів.

Проте, біологічний інтелект (юристи) все ще матиме переваги перед штучним. Наприклад, юристи матимуть більший досвід та знання роботи з різними системами штучного інтелекту для юридичних задач, ніж клієнти. Тому клієнти будуть перекладати відповідальність за кінцевий результат саме на юриста. Крім того, юристи будуть задіяні в спорах щодо дискримінації, помилок AI під час автоматичної обробки та винесення рішення.

Більш того, юристи можуть забезпечити більш ефективне представництво на переговорах, спорах, медіації, судових засіданнях та перевірках (поки вони не перейдуть в онлайн). Вони також можуть допомогти в супроводі розслідувань, зокрема, у питаннях порушення безпеки даних. Клієнти так само будуть потребувати високої довіри та підтримки юристів у супроводі проектів (багатьом людям хочеться живого спілкування, це — психологія людини).

П.С.: Ця стаття також була частково написана біологічним і штучним інтелектом.

Автор: Петро Білик, керівник практики Технологій та інвестицій та директор з інновацій Juscutum

Джерело: AIN.UA

16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати