Криптосвіт давно став трендом для українців. За даними рейтингу платформи Triple A, наприкінці 2020 року близько 5.5 млн українців володіли тими чи іншими криптовалютними активами, що вивело Україну на перше місце за відсотком населення, яке володіє криптоактивами (орієнтовно 12.7% від загальної кількості власників криптовалюти).


Війна в Україні триває, проте і ринок криптовалют не «стоїть на місці». Під час війни взагалі чимало українців перевели свої активи у криптовалюту, адже збереження активів у готівці, коли не знаєш де опинишся завтра – не найкраща ідея.


Переконаний, що тренд на криптовалюту зберігся серед українців і сьогодні, про що може свідчити як прийняття 17.02.2022 Закону України «Про віртуальні активи», так і той факт, що у військовий час багато людей, які знаходяться у відносній безпеці, шукають додаткові способи заробітку.

Зростання попиту на володіння криптовалютою призвело до того, що почастішали випадки блокування/заморожування криптобіржами тих чи інших транзакцій, або взагалі – блокуванням крипторахунків.


1. Транзакції з криптовалютою, яка була набута незаконним шляхом, наприклад в результаті шахрайства чи незаконної діяльності (т.з. «брудна» криптовалюта).
2. Транзакції, пов’язані з перерахуванням на криптогаманець нетипово-великої для конкретного користувача суми в криптовалюті.

Ми стикались також з випадком, коли біржа блокувала доступ клієнта до його криптовалютного рахунку у зв’язку з набранням чинності забезпечувального ордеру суду іноземної юрисдикції про «замороження» крипторахунку (т.з. «Freezing order») на час розгляду справи у суді (аналог ухвали суду про забезпечення позову).

Які ж існують алгоритми дій у випадку блокування/заморожування криптовалютного рахунку та/або транзакції?

По-перше,

варто оперативно почати вести комунікацію із службою підтримки біржи (support). При чому ініціатива в частині початку ведення комунікації може бути як з боку біржи, так і клієнта. Бувають випадки, коли після блокування одразу надходить лист від біржи з відповідною вимогою (в кращому випадку – пояснити ціль тієї чи іншої транзакції, в найгіршому – з пропозицією вивести свої криптоактиви у зв’язку із закриттям рахунку, без пояснення причин). На даному етапі критично важливо одразу надати відповідь. Навіть якщо по суті вам немає що відповісти, слід в будь-якому випадку написати лист приблизно наступного змісту: «Ваш лист отримано. Прошу надати час для збору запитуваної вами інформації та/або для залучення юриста для надання відповідей на ваші запитання». У разі якщо з вашого боку буде затримка з відповіддю – це тільки посилить підозри біржи, що може в подальшому ускладнити процедуру розблокування.

По-друге,

слід спробувати визначити причину заморожування транзакції/блокування рахунку. Чому саме спроба? Тому що в деяких випадках біржа не має права розкривати причини блокування рахунку/транзакції. Переважно це пов’язано з розслідуваннями, які ведуться правоохоронними органами тих чи інших країн стосовно криптоактивів, які потрапили на ваш рахунок. Тобто на біржу надходить запит від правоохоронних органів з проханням заморозити певну транзакцію/рахунок на певний період або до закінчення розслідування, що власне і виконується біржою. А причини такого блокування не розкриваються, оскільки ви, як власник рахунку, також можете підозрюватись у скоєнні правопорушення, яке розслідується. У разі ж якщо біржа роз’яснить причини блокування, то це значно спростить вибудовування позиції по відношенню до біржи та прояснить обсяг документів, які слід буде надати біржі для подальшого розблокування.

По-третє,

слід бути готовим надати документи, які підтверджують джерела ваших доходів (proof of funds), пропорційні заблокованим сумам, при цьому чітко та зрозуміло описавши цілі вашої діяльності. Тому якщо ви знаєте, що вам має надійти велика сума коштів в криптовалюті – краще наперед підготувати документи, які б підтверджували законність такої операції (наприклад: договір, за яким ви продаєте майно, виручку з якого плануєте перевести у криптовалюту, виписка з банківського рахунку про зарахування коштів з вищезгаданої операції, довідка про доходи, тощо). Таким чином, швидкий збір документів та їх надання біржі за запитом останньої призведе до більш швидкого розмороження рахунку та/або транзакції.

Також важливо під час комунікацій з біржою не нашкодити собі.
Наприклад, говорити про те, що рахунок на біржі ви створили на ім’я своєї бабусі, верифікувались від її імені, проте діяльність здійснюєте саме ви по запитуваному біржою рахунку – погана ідея, адже практично на всіх біржах існує правило про те, що криптоактиви повинні належати безпосередньо тій людині, яка проходила процедуру KYC, тобто власнику крипторахунку на біржі.

Саме тому, для максимізації шансів швидкого та успішного розблокування криптоактивів слід залучати спеціалістів, в чому вам з радістю допоможуть юристи команди Juscutum, які вже не перший рік займаються криптовалютними спорами.
Автор: Андрій Марциняк, адвокат практики вирішення спорів Juscutum.

Джерело: forklog

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини