Тема притягнення керівника до солідарної відповідальності залишається на сьогоднішній день актуальною навіть після публікацій безлічі статей різних авторів та неодноразового обговорення цього в професійних спільнотах, форумах, круглих столах тощо.

Актуальність можна пов’язати із відсутністю чіткого законодавчого врегулювання застосування такої відповідальності та формуванням масиву судової практики, яка закрила певні прогалини законодавства.

Після введення в дію 21 жовтня 2019 року Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів з’явилася нова можливість задовольнити свої вимоги у процедурі банкрутства шляхом застосування до керівника боржника солідарної відповідальності. Це відносно новий вид спеціальної цивільно-правової відповідальності. Його впровадження зумовлено створенням для кредиторів додаткових гарантій захисту їх прав та законних інтересів та забезпечує недопущення використання юридичної особи як інструменту безпідставного збагачення за чужий рахунок.

Солідарна відповідальність керівника закріплена фактично ч. 6 ст. 34 КУзПБ, яка зобов’язує боржника у місячний строк звернутись до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у разі, якщо існує загроза неплатоспроможності. В свою чергу, якщо керівник боржника не виконав таких вимог, то він несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів.

Кожен суб’єкт господарської діяльності має намір отримати результат від своєї діяльності, що можливо лише за умови платоспроможності цієї юридичної особи. Враховуючи, що вичерпну інформацію про фінансове (майнове) становище юридичної особи має її керівник, який повинен діяти розумно і сумлінно в своїй діяльності не тільки стосовно учасників, але й щодо контрагентів суб’єкта господарювання.

Враховуючи зазначене, було запроваджено солідарну відповідальність керівника, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності у випадку не звернення останнім до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство у випадку наявності ознак неплатоспроможності.

Сутність такої відповідальності полягає у залученні керівника до обов`язку з виконання грошових зобов`язань боржника як правового механізму захисту та відновлення прав кредиторів, які були своєчасно необізнаними з його вини про стан неплатоспроможності боржника та вступили з ним у правовідносини (хоча могли б не вступати) внаслідок чого позбавлені можливості задовольнити наявні в них вимоги до боржника.

Обов’язковими умовами для притягнення керівника боржника до солідарної відповідальності є:

  • Наявність 2 та більше кредиторів
  • Сума кредиторської заборгованості перевищує загальну вартість майнових активів
  • Керівник боржника не звернувся у строк в 30 днів з моменту виникнення ознаками неплатоспроможності (тобто справу порушено за заявою кредитора).

Враховуючи, що порушення провадження у справі про банкрутство боржника є альтернативою судовому спору зі стягнення заборгованості (за наявності боргу можна порушити банкрутство без попереднього судового процесу) рекомендуємо повідомляти своїх контрагентів про актуальний фінансовий стан вашого суб’єкта господарювання при укладенні угод, оскільки нехтування цим правилом може привести до значних негативних наслідків для керівника.

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини