Людям властиво перебільшувати. Особливо фахівцям у сфері клієнтського сервісу, які звикли робити споживача своїх послуг кумиром.


Зараз модно ділитися інсайтами про клієнтський досвід, роздавати поради щодо вибору свого адвоката або юриста, рефлексувати та визнаватися в допущених помилках клієнтського сервісу.

Але особисто мені як партнеру юридичної компанії та психолога набагато ближче формат вибудовування саме партнерських взаємовідносин з клієнтом. Ця модель дає можливість зміцнити свої позиції та досягти відчутних результатів. І, мабуть, найголовніше в партнерських відносинах — це завжди говорити правду, навіть якщо вона може бути болючою.

Керуючись цим, я зібрала найпоширеніші помилки клієнтів в роботі зі своїми адвокатами та юристами, які практично завжди приводять до сумних наслідків.

Помилка №1. Максимальна довіра до свого адвоката

Так, ви все правильно прочитали, а я не помилилася. Не можна довіряти своєму адвокату на всі 100%. Якщо у вас складний кейс, рекомендую зібрати фокус-групу адвокатів. І бажано, щоб вони були з різних компаній. Так ви будете впевнені в тому, що ваша справа буде вивчена з усіх боків і жодна, навіть найменша, деталь не залишиться непоміченою.

Колись, працюючи в активних продажах юридичних послуг, я запропонувала одній досить відомій людині зустрітися з адвокатами моєї компанії з метою отримати альтернативну думку з його кейсу.

Клієнт проконсультувався зі своєю поточною командою адвокатів і відмовився від отримання альтернативної думки. Свою відмову він пояснив тим, що його нинішні адвокати відмінно справляються з процесом.

На жаль, зараз клієнт перебуває в місцях не дуже радісних. Звичайно, я не можу з повною впевненістю сказати, що якби він звернувся до нас, то результат процесу був би зовсім іншим. Але наше бачення захисту значно відрізнялося від реалізованого плану.

Зрештою, коли ми хворіємо, то нерідко звертаємося до кількох різних лікарів, а в деяких випадках беззастережно необхідний консиліум. Так чому б цю практику чи не перенести й на вирішення судових кейсів?

Помилка №2. Бажання економити

Не раз зустрічала клієнтів, які відмовляються від послуг юристів через те, що їм відверто шкода платити за них. У спробах заощадити відкидається цінність консультації або будь-якої іншої послуги.

Одного разу ми пропонували клієнтові послугу з перевірки фінансової звітності перед подачею документів до податкової. Клієнт відмовився, чесно зізнавшись в тому, що порахував вартість занадто високою. В результаті при черговій перевірці податковими органами йому донарахували штрафні санкції на суму понад 500 тис. грн.

Цих витрат можна було уникнути, сплативши 600 євро за послуги з перевірки звітності та оцінивши всі ризики. Не завжди шлях максимального скорочення витрат призводить до успіху. Прислів'я «Скупий платить двічі» все ще працює.

Помилка №3. Імпровізація

Якщо людина має невизнаний акторський талант, це додатковий челендж для його адвоката. І якщо раптом клієнт починає в найневдаліший момент грати за власним сценарієм, який суперечить заздалегідь виробленої стратегії його захисту, представники юриспруденції неабияк переживають за фінальний результат.

Іноді ми стикаємося з випадками, коли детально проговорили позицію, але чомусь на зустрічі зі слідчим або в суді клієнт починає імпровізувати. Благо, якщо адвокату вдається зупинити цей перформанс. Найчастіше таку помилку клієнти допускають в категорії сімейних спорів, коли загострення пристрастей і взаємних образ зашкалює.

Підсумком таких «виступів» може бути руйнування правової позиції, що може привести до негативних наслідків для клієнта.

Помилка №4. «Я сам краще знаю, мені юрист не потрібен»

Це одна з моїх улюблених помилок. На жаль, досить часто зустрічаються ситуації, коли клієнти, виконавши кілька стандартних дій, починають відчувати повну впевненість в своїх силах.

Позитивний настрій — це, безумовно, важливо, але якщо людина оцінює свій рівень експертизи вище знань свого адвоката або юриста, то тут можуть початися проблеми.

Ця помилка може стосуватися як відсутність узгодження тексту договорів і при написанні рекламних текстів, так і при виборі юрисдикції при відкритті компанії за кордоном в рамках структурування.

Відразу згадався випадок, коли відділ маркетингу нашого клієнта розмістив рекламу без узгодження тексту з юристами. «Навіщо з юристами погоджувати текст, що вони можуть знати про маркетинг?» — мені здається, приблизно так приймалося це рішення всередині компанії. І немає, результат такого вчинку не опинився фатальним. Але фінансово витратним.

Антимонопольний комітет України визнав, що цей текст реклами потрапляє під статтю 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» — поширення інформації, яка вводить в оману. Результат — штраф у розмірі 5% доходу від реалізації продукції за останній звітний період. Сума, скажу я вам, вийшла чималенька.

Звичайно, тільки клієнту вирішувати, залучати юристів в свої внутрішні процеси чи ні. Але я б радила все ж виділити сегменти роботи або завдання, де консультація юриста обов'язкова.

Зверніть увагу на написання політики на сайті або в мобільному додатку (якщо ваша діяльність поширюється на країни ЄС), структурування компанії, КІК та ін.

Помилка №5. Недомовленість і брехня

Моя улюблена категорія помилок. Як сказав Доктор Хаус, всі брешуть. І клієнти адвокатів теж. Зокрема, адвокатам клієнти теж брешуть, на цьому більш детально і зупинимося.

Брехня може проявлятися в різних варіантах: від надання неповного пакета документів до пояснення не всіх обставин справи. В історії нашої компанії був випадок, коли на питання адвоката, що забороненого може бути в автомобілі, який обшукували правоохоронці, клієнт бив себе в груди і запевняв, що нічого. Адвокат був дуже здивований, коли в процесі слідчих дій в багажнику автомобіля клієнта знайшли дві бойові гранати.

Клієнту важливо пам'ятати, що в разі приховування їм інформації від адвоката йому доведеться при самостійному ознайомленні з матеріалами постійно уточнювати деталі. А це забирає більшу кількість часу, який важливо не упустити.

Якщо даний текст допоможе вам не робити помилок і згодом не нести фінансових і тимчасових втрат, я буду несказанно рада. І нехай звернення до юристів будуть тільки з хороших приводів!

Автор: Ірина Біляєва, партнер, CEO Juscutum

Джерело: MC.today

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини