Не кожному талановитому юристу під силу створити успішну юридичну організацію. А все тому, що на шляху до побудови бажаного бізнесу на власника чекає маса не дуже приємних завдань. Про них і поговоримо.

Але для початку опустимо індивідуальні подробиці: вашу експертизу, глибину знань, навчання та кількість кейсів, якими ви пишаєтесь.Герой цього матеріалу – збірний образ гордого та амбітного адвоката, який вирішив піти з великої юридичної компанії, щоб збудувати власну. Усі збіги з реальними представниками юридичного ринку є випадковими, а всі персонажі вигадані.

Стадія 1. Яскравий початок

Нарешті ярмо під назвою «найм» скинуто. Тепер не доведеться ділити свій гонорар з неповоротким, таким, що не розуміє, що понтується (тут потрібно вибирати те, що вам ближче) керуючим або старшим партнером.Завдання видається легшим простого: організувати себе, працювати з клієнтами, які подобаються, займатися улюбленою професією.І ось, ти оголосив у своїй соцмережі про початок роботи самостійно або про відкриття адвокатського бюро. До посту, наслідуючи найкращі традиції, не забув додати фото на тлі персональної бібліотеки або ж за столом в обіймах з Фемідою. Або ж у бажанні вигідно відрізнятися у стрічці зробив знімок на тлі дорогої машини чи вертольота. Клієнти платять перші гонорари, дохід у порівнянні попередньою заробітною платою збільшився. Витрат практично немає, адже ти працюєш вдома або в коворкінгу. Твоя стрічка у фб наповнена постами на тлі таблички суду з описом чергової виграної справи. Це успіх. Кількість клієнтів зростає паралельно з твоїми амбіціями, і ти починаєш розуміти, що настав час збільшувати команду, щоб заробляти більше.

Стадія 2. Органічний ріст та перші граблі

Ти наймаєш перших співробітників. Або запросив у партнерство своїх знайомих, орендував офіс, створив сайт, надрукував візитки з логотипом, найняв секретаря. Але ось невдача: тепер твій досвід та знання (а саме – захист клієнтів у суді та написання якісних юридичних документів) відходять на другий план. Власна справа відтепер потребує маркетингу, продажів, процесів та якісного операційного управління. Одним словом, управлінця. Який зможе вибудовувати стратегію розвитку, бізнес-процеси, організовувати роботу персоналу та продавати власні послуги.І тут постає проблема: тебе, нового управлінця, всьому цьому не вчили ні у ВНЗ, ні недбалий бос на минулій роботі. Здається, у твоїй компанії з'явився співробітник, який не відповідає кваліфікаційним вимогам та посаді. Але ж ти про це все одно нікому не скажеш. Натомість – почнеш метушливо навчатися всьому тому, що потрібно бізнесу. А паралельно розширюєш команду та починаєш ще більше працювати. І знову все чудово: у твоїй команді вже працює понад 10 людей.Неприємний факт знайдеться у річному звіті. Виявляється, обороти бізнесу зросли, а ось твій особистий прибуток все ще на колишньому рівні. Інші гроші пішли на оренду офісу, до фонду оплати праці команди та переживання локдауну. Тебе починають «точити» думки: а може, його офіс, команду?.. Може, краще приєднатися до іменитої компанії на зарплату? Чи знову працювати тільки на себе, залишивши одного або двох улюблених клієнтів? В одному з таких внутрішніх монологів ти зізнаєшся собі, що хочеш бути незламним. І продовжуєш будувати велику компанію.

Стадія 3. Масштабування

Ти переїжджаєш до великого красивого офісу в центрі міста, відкриваєш кілька практик, твої найамбітніші та найталановитіші юристи стають партнерами, а штат поповнюється PR-фахівцем та бухгалтером. Вітаю, ти у «Бронзовій лізі» провідних юридичних фірм, а може й у «50 провідних юридичних фірм України».Але ти помічаєш, що кількість скарг від клієнтів збільшилася. І твоя, начебто, бездоганна команда виконує роботу гірше. Як успішний творець фірми, зауважуєш, що практично весь свій час вирішуєш низку безперервних проблем і організовуєш роботу інших. До того ж через неправильне управління фінансами ти вперше дізнаєшся, що таке касовий розрив. Існує ризик, що цього року твоя родина не полетить на заслужений відпочинок. До речі, ти помітив, що практично перестав займатись юридичною роботою, адже наявність великого бізнесу знову вимагає освоїти нові навички? Здається, на даному етапі саме час шукати СЕО чи операційного директора.

Стадія 4. Прийняття

Твої корпоративні засади починають трансформуватися. Спочатку ти набирав «казкарів», з якими весело та приємно працювати. Але помітивши, як ФОП роздмухується, а прибуток зменшується, ти піддасишся спокусі звинуватити у всьому діджитал-маркетолога, який погано зверстав сайт, потім PR-менеджера і SMM-ника за розміщення не тих постів у соцмережах і матеріалів у ЗМІ. Але найбільше від тебе перепаде юристам, що потопають у дедлайнах. Тим часом, клієнти продовжують скаржитися. Одного вечора, з сумом переглядаючи свої доходи, ти здобудеш важливий інсайт: необхідно наймати фахівців у сфері і перестати вказувати, що робити.І тоді твій фінансовий директор навчить тебе розрізняти PL від Cash Flow і розповість, що не можна рахувати залишки на рахунках своїм заробітком. А операційний директор, людина системи, перестане викликати роздратування і обурення, прописуючи стандарти і змушуючи тебе працювати по них. У якийсь момент ти усвідомлюєш цінність роботи та управління людьми, які можуть відрізнятись від тебе, а в деяких сферах навіть перевершувати. Навчишся довіряти та делегувати. А твоя компанія з кожним роком буде дедалі ближче до топових позицій найшанованіших професійних рейтингів.

Замість висновку хотілося б нагадати, що побудова власного бізнесу – шлях постійного навчання та особистісних змін. І якщо ви категорично не готові змінювати себе і навчатися, подумайте, чи не краще бути просто гарним юристом?

Автор: Ірина Біляєва, партнер та комерційний директор Juscutum.Джерело: Loyer

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини