Світлана Сулковська

юристка практики Супроводу Бізнесу Juscutum

Дмитро Палющенко

керівник практики Супроводу Бізнесу Juscutum

У сучасному світі інвестування в компанії, в яких працюєте, стає все популярнішим та цікавішим для багатьох працівників, залучених до стартапів. Один із варіантів цього інвестування – вестінг. Це інноваційний інструмент, який надає засновникам з ідеєю та працівникам можливість інвестувати свої гроші в компанію, яку вони засновують або де вони працюють, шляхом надання позик компанії з альтернативним зобов'язанням. Однією з ключових особливостей вестінгу є можливість конвертації цих позик у частки компанії, що дозволяє працівникам ставати не лише працівниками, а й частковими власниками, а засновникам збільшити розмір своєї участі в компанії.

Вестінг як різновид опціону

Вестінг можна розглядати як різновид опціону. Опціон – це фінансовий інструмент, який надає власнику право, але не зобов'язання, купити або продати певну кількість акцій за фіксованою ціною протягом певного періоду. Вестінг також заснований на подібному принципі, але в даному випадку інвестор (працівник або власник бізнесу) надає позику компанії, не обов'язково маючи попередньо частки в компанії. Важливою особливістю є те, що інвестор може набути або збільшити свою частку в компанії в майбутньому, якщо звернеться із вимогою до компанії (позичальника) про виконання альтернативного зобов'язання замість повернення позики, яке полягає в прийнятті інвестора до складу учасників компанії з розміром частки, еквівалентним розміру позики або збільшення розміру частки власника компанії на розмір позики.

Правовий контекст в Україні

В Україні вестінг реалізується через укладення договору позики з альтернативним зобов'язанням між компанією (роботодавцем) як позичальником та працівником чи власником бізнесу (інвестором) як позикодавцем. Такий механізм, зокрема, передбачений Законом про Дія.City. Основна особливість зазначеного договору позики полягає в тому, що позичальник може на вимогу інвестора виконати альтернативне зобов'язання. Це може включати (а) прийняття позикодавця до складу учасників компанії з розміром частки у статутному капіталі компанії, що дорівнює розміру позики, або (b) збільшення частки учасника, якщо позикодавець вже є учасником (засновником) компанії.

Розробка договору позики з альтернативним зобов’язанням або вестінгу, або конвертована позика

Договір позики з альтернативним зобов'язанням (конвертована позика) має містити такі ключові елементи:

1. Ідентифікація сторін: Угода має чітко вказувати сторони - позичальника (компанію) та позикодавця (працівника або власника бізнесу).

2. Сума позики: Договір повинен визначати суму позики, яку позикодавець надає компанії.

3. Умови конвертації: Договір повинен містити чіткі умови та процедури конвертації позики в частки компанії.

4. Розмір та умови часток: Договір повинен визначати розмір часток учасників після конвертації та умови їх передачі.

5. Строк дії договору: Договір повинен вказувати строк його дії та термін настання можливості виконання позичальником альтернативного зобов’язання.

6. Відповідальність за порушення: Договір повинен визначати відповідальність сторін у разі порушення його умов.

7. Інші умови: Можуть містити інші необхідні умови, зокрема, забезпечення прав позикодавця на інформацію та участь в управлінні компанією.

Вестінг для власників бізнесу

Вестінг несе велику цінність для власників бізнесу:

1. Залучення додаткових фінансових ресурсів: Вестінг надає можливість компаніям залучити додаткові фінансові ресурси від своїх працівників. Це може бути корисним на ранніх стадіях розвитку бізнесу або для реалізації конкретних проектів.

2. Збереження талантів: Вестінг дозволяє компаніям заохочувати та утримувати талановитих працівників, надаючи їм можливість стати частковими власниками. Це підвищує відданість та лояльність співробітників.

3. Підвищення мотивації: Власники бізнесу можуть використовувати вестінг як інструмент для підвищення мотивації працівників. Письмово закріплена можливість стати власниками може бути сильним стимулом для більш високої продуктивності та ефективного і стрімкого досягнення цілей компанії.

4. Зменшення ризику втрати ключових працівників: Коли працівники стають власниками, вони стають більш зацікавленими в тому, щоб залишити компанію. Це може допомогти зменшити ризик втрати ключових співробітників.

5. Створення взаємовигідного партнерства: Вестінг сприяє створенню взаємовигідних відносин між працівниками та власниками бізнесу. Обидві сторони спільно працюють над досягненням спільних цілей та розвитком компанії, що створює сприятливу робочу атмосферу та підвищує колективний добробут.

Висновок

Вестінг – це не просто інвестиція, але і стратегічний підхід до співпраці між працівниками та компанією. Він сприяє підвищенню мотивації та відданості працівників, а також забезпечує компанії додаткові фінансові можливості та талантовитих інвесторів. Для власників бізнесу вестінг відкриває широкий спектр переваг, включаючи залучення коштів, збереження талантів, підвищення відданості та створення взаємовигідного партнерства. Ретельне розроблення та впровадження вестінгу може стати ключовим фактором успіху для багатьох компаній.

Перед впровадженням вестінгу варто консультуватися з фахівцями з юридичних та фінансових питань, щоб забезпечити відповідність законодавству та оптимальну організацію процесу. З правильним підходом вестінг може стати важливим інструментом для створення взаємовигідних умов для працівників та компанії, сприяючи спільному успіху та розвитку.

Джерело: The Page

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини