Правлінням НБУ 07 березня 2023 року було прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «АЙБОКС БАНК».


На своєму офіційному сайті НБУ вказує, що частка фінустанови становила 0,1% від активів платоспроможних банків, тож виведення його з ринку не вплине на стабільність банківського сектору України. Чому ж тоді ця новина стала такою розповсюдженою? Все просто – через термінали цього банку клієнти фінтех-продукту «Монобанк» поповнювали свої рахунки. Тому, коли «Монобанк» повідомив клієнтів щодо зміни способів поповнення рахунків, про рішення НБУ стало відомо широкому колу осіб.

За текстом рішення, опублікованого на офіційному сайті НБУ, причин дві. І обидві вони пов’язані з вимогами законодавства, що регулює відносини у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення (так званий «Фінансовий моніторинг» або «Фінмон»).

Отже, перша причина – це невиконання належної перевірки клієнтів з високим ступенем ризику, як того вимагають вимоги закону про фінансовий моніторинг. Загальна суть порушення полягає в наступному.

При встановленні ділових стосунків з клієнтом (наприклад, відкриття рахунку) Банк зобов’язаний присвоїти такому клієнту відповідний ступінь ризику. В залежності від встановленого ступеню, банк проводить відповідні заходи перевірки. Це можуть бути посилені, спрощені або звичайні заходи перевірки. Окрім цього, банк зобов’язаний задокументувати проведені заходи та прийняті у зв’язку з цим рішення.

У ПАТ «АЙБОКС БАНК» було виявлено сім юридичних осіб, яким банк самостійно присвоїв високий ступінь ризику. Такі юридичні особи протягом майже всього 2022 року отримали кошти за організацію турнірів з кіберспорту та спортивного покеру на загальну суму більше ніж 3,5 млрд грн. До того ж, ці юридичні особи були новоствореними, їх сайти були створені за кілька днів або в день встановлення ділових відносин з банком, на сайтах жодної інформації про організацію турнірів, а в перші дні вже пішли операції на мільйони гривень.

При цьому, банк не перевірив наявність відповідного персоналу, порядок поповнення рахунку новими учасниками, факт проведення відповідних змагань та сам факт наявності або відсутності провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор. Додатково, банк не надав документів щодо здійснених заходів перевірки, а також підтвердження прийнятих рішень по таких заходах.

Друга причина – це невідповідність внутрішніх документів вимогам законодавства, а також систематичні (два рази протягом двох років) застосування до банку засобів впливу і все це також у сфері фінансового моніторингу.

Далі вже регулятор самостійно, здійснюючи професійне судження, закріплене законодавством, прийшов до аргументованого висновку про те, що комплекс встановлених порушень, а також відмова від вжиття заходів, до яких НБУ неодноразово спонукав банк, створюють репутаційні ризики для ПАТ «АЙБОКС БАНК» і адекватним заходом подальшого впливу буде відкликання банківської ліцензії та ліквідація.


Короткі висновки, які можна зробити з аналізу рішення НБУ:1. Фінансовий моніторинг – це не жарти. Окрім створення внутрішньої документації по фінмону, її треба тримати в актуальному законодавству стані. Та і наявності документів мало. Необхідно також належним чином перевіряти своїх клієнтів ще до встановлення з ними ділових стосунків.

2. Регулятор – НБУ – не відкликає ліцензію просто так і не робить це за перше ж порушення. Він буде вести з банком або іншим учасником фінансового ринку комунікацію, застосовувати якісь заходи впливу і т.д. Але за систематичне порушення і відсутність аргументованих пояснень ліцензія буде відкликана.

Окрім зазначеного вище, існує ще третя можлива причина – це проведене нещодавно засідання слідчої комісії щодо злочинів в сфері грального бізнесу. Результат проведеного засідання висвітлили в соціальних мережах. Там приведено також суми: 180 млрд грн на рік – це сукупний оборот від ігорного бізнесу, з яких фактично було сплачено податків близько 1,2%. Додатково, було описано декілька «схем» по відмиванню коштів, в яких приймали участь також банки.

Тому, поєднавши ці два факти, дехто прийшов висновку, що ПАТ «АЙБОКС БАНК» і є одним з тих банків, який брав участь у відмиванні. Можливо, це викликало певний резонанс та змусило регулятора знайти причини для відкликання ліцензії та очищення ринку. Проте, ця інформація жодним чином не підтвердження та залишається лише на рівні здогадок та коментарів в соцмережах.

Враховуючи описане, розуміємо, що банкам дійсно треба уважно стежити за проведенням фінансового моніторингу до укладення угод з клієнтами. До цього відносяться як розробка внутрішніх документів, так і належні заходи перевірки. В іншому випадку НБУ бачить порушення, проводить перевірку, застосовує заходи впливу (у випадку неусунення порушень) та може відкликати ліцензію та ліквідувати банк.

Автор: Арсен Петросов, старший юрист практики Супроводу бізнесу Juscutum

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини