Вероніка Мильцева

старша юристка практики Технологій та Інвестицій Juscutum

Відкритий банкінг є однією з ключових інноваційних тенденцій, яка трансформує глобальну фінансову індустрію. Саме відкритий банкінг є однією з найбільш обговорюваних тем у світі фінансів, яка впливає на споживачів, банки та фінтех-компанії.

Україна не є виключенням. В серпні 2023 року Національний банк України затвердив Концепцію відкритого банкінгу, відповідно до якої визначаються «напрями розвитку, дорожня карту та ключові вимоги до впровадження в Україні відкритого банкінгу». У цій статті ми розглянемо поняття відкритого банкінгу, його переваги, ризики та перспективи в ЄС та Україні.

Поняття відкритого банкінгу

Відкритий банкінг - це концепція, яка передбачає вільний обмін фінансовою інформацією між різними фінансовими установами, такими як банки, фінтех-компанії та іншим провайдерами. Фактично відкритий банкінг надає стороннім провайдерам доступ до фінансових даних споживачів від банків та фінансових установ за допомогою інтерфейсів прикладного програмування (API). При цьому, споживач отримує більший контроль над своїми фінансами та можливість надавати доступ до своєї фінансової інформації, а також одночасно використовувати послуги різних провайдерів у зручному форматі.

Історія відкритого банкінгу в ЄС

Початком відкритого банкінгу в ЄС прийнято вважати експеримент, проведений Федеральною поштою Німеччини (Deutsche Bundespost) в 1980 році, коли керівництво провело тест з запуску пілотної схеми онлайн-банкінгу. Цей експеримент з онлайн-банкінгом дав можливість 300 провайдерам, а також близько 2 000 фізичним особам, випробовувати новий онлайн-банкінговий сервіс. У рамках цього тесту учасники мали змогу виконувати онлайн-перекази, використовуючи номер *300#. У 80-х роках ХХ століття це було дуже інноваційним рішенням, яке відкрило шлях до ідеї банківського самообслуговування у всьому світі. Незважаючи на те, що лише декілька господарств врешті-решт встановили цю систему, інтерфейс використовувався аж до 2005 року.

Директива про платіжні послуги (PSD1), розроблена Європейською Комісією наприкінці 2007 року з метою посилення конкуренції та розширення участі банків і небанківських установ у платіжній індустрії,  зробила акцент на захисті прав споживачів, а також на правах та обов'язках постачальників і користувачів платіжних послуг.

У 2015 році Європейський парламент прийняв пропозицію Європейської Комісії щодо додавання нових правил для захисту онлайн- та мобільних платежів. Ця нова пропозиція, PSD2, набула чинності у 2018 році. PSD2 відкрила банки для сторонніх провайдерів, що означало, що банки повинні були забезпечити інтерфейс і зазвичай робили це шляхом створення API, який дозволив би стороннім провайдерам безпосередньо ініціювати платежі або запитувати інформацію про рахунок. Крім того, PSD2 запровадила надійну автентифікацію клієнтів (SCA). PDS2 значно вплинула на відкритий банкінг, оскільки зробила електронні платежі більш безпечними, сприяла інноваціям і привітала значний ріст у створенні програмних інтерфейсів.

Переваги відкритого банкінгу

Відкритий банкінг має суттєві переваги, що обґрунтовують його впровадження по всьому світу:

-       збільшена конкуренція: відкритий банкінг сприяє зростанню конкуренції в банківському секторі. Це підштовхує банки до покращення своїх послуг та зниження комісійних ставок для клієнтів;

-       зручність для клієнтів: споживачі отримують зручну можливість керувати своїми фінансами через один застосунок, який об'єднує дані з різних банків та фінтех-провайдерів;

-       нові фінансові послуги: відкритий банкінг сприяє розвитку нових фінансових послуг та продуктів, таких як персоналізовані рекомендації, управління боргами та інвестиційний портфель;

-       підвищення безпеки: впровадження посилених стандартів безпеки з метою захисту особистих даних та операцій клієнтів.

Проте відкритий банкінг також має ризики, які повинні враховуватися при його подальшому запровадженні, зокрема:

-       можливість порушення конфіденційності особистих фінансових даних, якщо не будуть дотримані високі стандарти безпеки;

-       кіберзлочинність: зі збільшенням доступу до фінансових даних зростає ймовірність кіберзлочинних атак та шахрайства;

-       складнощі впровадження відкритого банкінгу в залежності від різних регуляторних вимог тощо.

Майбутнє відкритого банкінгу: перехід до відкритих фінансів

Відкритий банкінг це насамперед про більшу інноваційність, розширення фінансової екосистеми, більшу автоматизацію та персоналізацію обслуговування клієнтів в фінансовій сфері. Процес не стоїть на місці та зазнає постійного розвитку. Нещодавнє дослідження прогнозує, що використання відкритого банкінгу в ЄС подвоїться між 2022 та 2027 роками.

Mastercard в своєму звіті від 26 вересня 2023 року наголошує, що останнім часом відкритий банкінг трансформується у відкриті фінанси. На регуляторному рівні запропонований ЄС Регламент про доступ до фінансових даних (FIDA) виходить за рамки даних платіжних рахунків у відкритому банкінгу  і охоплює значно більші фінансові горизонти. При цьому, також наголошується на необхідності того, щоб фінансові установи по всьому ЄС "керувалися однаковими правовою базою і технічними стандартами".

В свою чергу, як зазначає Мейрід МакГінес, Єврокомісарка з фінансових послуг, фінансової стабільності та ринку капіталів, за допомогою відкритих фінансів клієнти мають отримати можливість ефективно контролювати свої дані, знати, якими даними вони діляться, з ким і чому. Одним із варіантів забезпечення такого контролю є створення інформаційних панелей дозволів - інтерфейс, який надає клієнтам простий огляд їхніх власних даних, якими вони, можливо, захочуть поділитися. Ці панелі можуть полегшити клієнтам надання та відкликання дозволів на обмін інформацією. При цьому, компанії, які отримують доступ до даних, повинні регулюватися і контролюватися так само, як і компанії, які зберігають ці дані. І тут також є великий потенціал, включаючи отримання набагато більш персоналізованих пропозицій, які краще відповідають потребам клієнтів.

Українська концепція відкритого банкінгу

Закон України «Про платіжні послуги» передбачає, що відповідно до відкритого банкінгу «надавачі платіжних послуг з обслуговування рахунку зобов’язані у порядку, встановленому Національним банком України, забезпечувати можливість постійного доступу в режимі реального часу до рахунків (крім кореспондентських рахунків банку та розрахункового рахунку надавача платіжних послуг) своїх користувачів банкам та іншим надавачам платіжних послуг, що отримали право на надання нефінансових платіжних послуг».  

Відповідно до Концепції відкритого банку, прийнятої в цьому році, Національний банк планує розробити та затвердити нормативно-правові акти, необхідні для упровадження відкритого банкінгу. Відповідно до запропонованої дорожньої карти в 4-му кварталі 2023 року має бути Розроблена перша версія технічних специфікацій, а сам пілот має бути проведений на продуктивному середовищі обмеженим колом учасників в 3-му кварталі 2025 року.

Таким чином, повноцінно відкритий банкінг має запрацювати в Україні з серпня 2025 року.

Відкритий банкінг продовжує змінювати фінансовий ландшафт, забезпечуючи клієнтам більше можливостей та доступ до інноваційних рішень Мобільні додатки для банкінгу стають все більш популярними серед користувачів. Application Programming Interface (API) стають ключовою складовою відкритого банкінгу і їхня кількість тільки зростає. Особиста фінансова аналітика стає все більш важливою для користувачів. Відкритий банкінг надає можливість збирати та аналізувати дані про витрати, бюджетування та інвестиції, допомагаючи клієнтам краще керувати своїми фінансами.

Джерело: Юридична Газета

12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати