Ольга Зав'язун

юристка практики Супроводу Бізнесу Juscutum

25 серпня 2023 року в Європейському Союзі набув чинності Акт про цифрові послуги (DSA), який запроваджує нові правила регулювання ІТ-платформ, що надають послуги онлайн. Цей акт є частиною більшого пакету законодавчих ініціатив, спрямованих на створення єдиного цифрового ринку в ЄС, захист прав та інтересів користувачів, а також забезпечення конкурентоспроможності та інноваційності ІТ-сектору. Для України, яка прагне інтегруватися до європейського цифрового простору, нові правила ЄС мають важливе значення, оскільки вони вимагатимуть адаптації національного законодавства, а також створять нові можливості та виклики для українських ІТ-компаній та користувачів.

Основні положення

Акт про цифрові послуги (DSA) є першим комплексним оновленням правил регулювання ІТ-платформ в ЄС з 2000 року, коли була прийнята Директива про електронну торгівлю. DSA має на меті забезпечити більш сучасний, гармонізований та ефективний підхід до регулювання онлайн-послуг, які надаються через ІТ-платформи. Під ІТ-платформами розуміються будь-які онлайн-середовища, які дозволяють користувачам надавати або отримувати інформацію, товари або послуги. Наприклад, соціальні мережи, пошукові системи, електронні майданчики, хмарні сервіси тощо.

На сьогоднішній день DSA стосується лише 19 найбільших онлайн-платформ, які мають понад 45 млн користувачів у ЄС. Однак з лютого 2024 року вимоги DSA поширюватимуться на різноманітні онлайн-платформи, незалежно від їхнього розміру.

DSA застосовуватиметься до всіх ІТ-платформ, які надають свої послуги користувачам у ЄС, незалежно від того, де вони зареєстровані або яку мають юридичну адресу. Однак, залежно від розміру та характеру діяльності ІТ-платформ, на них накладатимуться різні рівні обов’язків та відповідальності.

Архіважливим, крім всього іншого, є той факт, що згідно з новими правилами, ІТ-платформи не можуть використовувати цільову рекламу на основі сексуальної орієнтації, релігії, етнічної приналежності чи політичних переконань людини. Також накладаються обмеження на націлювання реклами на дітей.

DSA передбачає три основні категорії ІТ-платформ, які мають різні регуляторні вимоги:

·       Посередники – це ІТ-платформи, які надають технічну інфраструктуру для передачі або зберігання інформації, яку надають користувачі. Наприклад, хостинг-провайдери, хмарні сервіси, мережеві оператори тощо. Посередники зобов’язані дотримуватися загальних принципів, таких як прозорість, недискримінація, захист даних та співпраця з компетентними органами. Вони також повинні приймати та виконувати ефективну процедуру повідомлення та видалення незаконного або шкідливого контенту, такого як терористична пропаганда, дезінформація, дитяча порнографія, злочини проти людяності тощо.

·       Онлайн-платформи – це ІТ-платформи, які дозволяють користувачам знаходити або отримувати інформацію, товари або послуги від інших користувачів. Наприклад, соціальні мережі, пошукові системи, електронні майданчики, онлайн-реклама тощо. Онлайн-платформи покладаються на багатосторонню взаємодію між різними групами користувачів і впливають на їх поведінку та вибір. Онлайн-платформи зобов’язані дотримуватися всіх вимог, які стосуються посередників, а також додаткових обов’язків, до прикладу, таких як:

o   надання чіткої та зрозумілої інформації про свої правила користування, умови надання послуг та модерації контенту;

o   забезпечення прозорості та обґрунтованості своїх алгоритмічних рекомендацій;

o   надання ефективних механізмів для захисту прав та інтересів третіх осіб, які можуть бути порушені внаслідок діяльності ІТ-платформ, таких як авторські права, права споживачів тощо;

o   встановлення власних систем внутрішнього аудиту та звітності про свою діяльність та дотримання правил DSA;

o   співпраця з національними регуляторами та європейськими органами нагляду за дотриманням DSA.

·     Дуже великі онлайн-платформи (VLOP) та дуже великі онлайн-пошукові системи (VLOS) – це ІТ-платформи, які мають значний соціальний вплив та економічну силу в ЄС. До цієї категорії належать ІТ-платформи, які мають понад 45 млн. користувачів у ЄС. Наразі в ЄС виділили такі: Alibaba AliExpress, Amazon, Apple App Store, Booking, Google Search, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, Tik Tok, Twitter, Вікіпедія, Zalando, YouTube, та Bing. VLOP та VLOS зобов’язані дотримуватися всіх попередньо згаданих вимог, а також додаткових обов’язків, до прикладу, таких як:

o   проведення незалежної оцінки ризиків, пов’язаних з їхньою діяльністю та впливом на фундаментальні права, громадський порядок та безпеку, а також публікація її результатів;

o   розроблення та застосування ефективних заходів щодо запобігання, виявлення та припинення систематичних порушень правил DSA або незаконної діяльності на своїх платформах, а також забезпечення їх незалежного аудиту та звітності;

o   надання більшої прозорості та контролю над своїми алгоритмами, рекламою та комерційною інформацією, яку вони надають або на яку вона впливають, а також дозвіл користувачам вибирати альтернативні параметри рекомендацій;

o   сприяння диверсифікації та інноваціям на цифровому ринку, а також врахування інтересів малих та середніх підприємств, громадських організацій та громадян.

DSA передбачає, що ІТ-платформи, які належать до різних категорій, повинні визначити свою приналежність та повідомити про неї відповідним органам ЄС. Також DSA встановлює систему нагляду та контролю за дотриманням правил DSA, яка включає національні регулятори, європейський наглядовий орган, європейський комітет з цифрових послуг, а також механізми судового захисту та санкцій.

У разі недотримання правил DSA, на ІТ-платформи накладуть штрафи у розмірі до 6% їхнього світового обороту. Платформа, яка постійно відмовляється виконувати вимоги, може отримати тимчасове блокування в ЄС.

Як нові правила ЄС вплинуть на Україну?

Україна є одним з найбільших партнерів ЄС у сфері ІТ-послуг. За даними Нацбанку у 2022 році українська IT-індустрія досягла рекордного експорту ІТ-послуг – $7,34 млрд. Це найбільша сума за часи незалежності, що становить майже половину всього експорту послуг. Україна також є активним користувачем ІТ-платформ, які надають свої послуги в ЄС.

Таким чином, нові правила ЄС щодо ІТ-платформ мають безпосереднє значення для українських ІТ-компаній та користувачів. З одного боку, це означає, що українські ІТ-платформи, які надають свої послуги користувачам у ЄС, повинні адаптуватися до нових вимог DSA та дотримуватися їх. З іншого боку, це означає, що українські користувачі ІТ-платформ, які мають сервери в ЄС, отримують більше прав та гарантій щодо захисту своїх даних, свободи вираження та онлайн-безпеки.

Важливо зазначити, що Україна зацікавлена у приведенні свого законодавства у відповідність до Акту про цифрові послуги (DSA) та в цілому в гармонізації свого законодавства з нормами ЄС, в тому числі, у сфері цифрового регулювання.

Як показовий приклад, згадаємо, що прийняті 10 серпня 2023 року закони України «Про внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України, спрямованих на розширення кола об’єктів цивільних прав» та «Про цифровий контент та цифрові послуги» мають багато спільного з Актом про цифрові послуги (DSA). Дані закони мають на меті гармонізувати національне законодавство з правом ЄС у сфері цифрових послуг та контенту. Вони також націлені на забезпечення прозорого, конкурентного та безпечного цифрового простору для користувачів та бізнесу.

Інші закони України також містять важливі положення, які в певній мірі відповідають Акту про цифрові послуги (DSA). До прикладу закон України «Про хмарні послуги» визначає правові відносини, що виникають при наданні хмарних послуг, та встановлює особливості використання хмарних послуг органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб’єктами. Законом також регулюється порядок обробки та захисту даних при використанні технології хмарних обчислень.

Ми впевнені, що українське законодавство буде в повній мірі відповідати положенням Акту про цифрові послуги (DSA), адже Україна робить все для цього вже зараз.

Джерело: AIN
3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати