Чи законне використання такого інструменту?
Європейський Союз на початку жовтня погодив восьмий пакет санкцій проти рф. Завдяки останнім російська економіка втратить понад 7 млрд євро. Разом із тим країна-терорист продовжує шукати обхідні шляхи тих обмежень, які передбачені тими чи іншими санкціями.

Попри заяви США, що рф це не дуже вдається, деякі успіхи в цьому процесі вже відомі. Зокрема, росія намагається продовжити торгувати вугіллям та іншими корисними копалинами, а також закуповувати технологічне комплектовання та інші товари попри санкції. Де і як росія намагається налагодити шляхи в обхід санкцій, розповіла юристка Juscutum Юлія Ляшко.

Пакети санкцій проти росії, зупинення діяльності та вихід великої кількості міжнародних компаній з її ринку й нездатність великою мірою російського виробника до заміщення імпортних товарів національними призвели до того, що росія не здатна забезпечити підсанкційними товарами всю країну.У зв’язку із цим рф намагається налагодити постачання такої продукції через треті країни та прокласти нові логістичні шляхи. У цьому росії допомагає паралельний імпорт. Світу вже відомі приклади налагодження власного паралельного імпорту країнами, що перебувають під санкціями, на кшталт Ірану. Отже, росія має в кого переймати «передовий» досвід у такого роду діяльності.

Як це працює?

Легально виготовлений товар (тобто не контрафактний) за кордоном ввозиться без дозволу власника прав інтелектуальної власності (знаку для товарів та патенту) на митну територію країни.Є низка держав, які дозволяють такий імпорт, а є ті, що ні. У червні цього року президент країни агресора підписав закон, який на законодавчому рівні надає можливість ввезення на територію росії товарів без дозволу правовласника у 2022 році. Згідно з ним, не є порушенням використання результатів інтелектуальної діяльності, виражених у товарах (групах товарів), перелік яких встановлюється урядом. Також не є порушенням використання засобів індивідуалізації, якими такі товари марковані.Перелік дозволених товарів містить автомобілі та автозапчастини, техніку Apple, Samsung та інших брендів, одяг, взуття, сумки, хутряні вироби, папір і картон, обладнання для видобутку корисних копалин, електроенергетики тощо.

Паралельний імпорт як такий не є нелегальним. Він передбачає оригінальні, ліцензовані товари, отримані тільки через паралельні канали збуту, часто дорожче. Незаконними можуть бути канали збуту, через які ці товари потрапляють у країну імпорту.

Якщо товари підпадають під дію патентів, товарних знаків або авторського права, що діють у цій конкретній країні, продаж або імпорт цими країнами визнаний порушенням закону відповідно до документів Всесвітньої організації інтелектуальної власності, зокрема до Угоди про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності. Варто згадати перелік компаній, які відмовилися співпрацювати з росією, у тому числі продавати свої товари. Це означає, що товари таких компаній ввозяться всупереч рішенням самих компаній.Тож у рф такі операції називають паралельним імпортом, хоча фактично це контрабанда, яка є необхідною для обходу міжнародних санкцій та уникнення дефіциту товарів.

З якими країнами у рф налагоджений паралельний імпорт?

Незважаючи на санкції, покладені на росію і політичну та моральну огиду до цієї країни держав цивілізованого світу, існують країни, які продовжують у якийсь спосіб співпрацювати з нею і допомагати їй обходити санкції.Нещодавно Міністерство фінансів США оприлюднило перелік держав, з якими росія, зокрема, налагоджує паралельний імпорт. До таких країн належать:

 • Вірменія;
 • Грузія;
 • Казахстан;
 • Киргизстан;
 • Таджикистан;
 • Узбекистан;
 • Туреччина;
 • Китай;
 • Бразилія;
 • Індія;
 • Ізраїль;
 • Мексика;
 • Сербія;
 • ОАЕ;
 • ПАР;
 • Нікарагуа;
 • Сінгапур;
 • Тайвань.

Закон про паралельний імпорт покликаний протидіяти подальшому економічному колапсу, спричиненому хвилею західних санкцій після агресії росії в Україні. Країна-агресор переживає найглибшу економічну кризу за останні два десятиліття, що призводить до зростання інфляції та закриття багатьох компаній з іноземним капіталом.

За оцінками експертів, санкції підштовхнуть російську економіку до глибокої рецесії, що, як очікується, створить додаткове навантаження на бізнес.

За даними Міжнародного валютного фонду, очікується, що валовий внутрішній продукт рф цього року впаде на 8,5 відсотка, що є найбільшим падінням з початку 1990-х років.

Автор: Юлія Ляшко, юрист практики супроводу бізнесу JuscutumДжерело:Mind

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини