Загальна сума прямих збитків економіки України від пошкодження та руйнування житлових і нежитлових будівель та інфраструктури, за даними KSE Institute, станом на 25 травня вже перевищує $105,5 млрд, або понад 3,1 трлн грн. Зокрема, загальна сума прямих задокументованих збитків українських підприємств уже сягає $11,3 млрд. За останній тиждень цей показник збільшився на $591 млн. З початку війни росії проти України пошкоджено чи зруйновано щонайменше 227 підприємств, заводів та фабрик. Як Україна може стягнути з рф зазначені збитки і як бізнес може підготувати доказову базу для майбутніх судів, розповів керівник практики вирішення спорів Juscutum Анатолій Рибачок.

З цього приводу маю дві новини: хорошу і погану.

Хороша новина

Ті території, з яких із соромом прогнали загарбників, потроху оговтуються від наслідків та завданих збитків. До багатьох об'єктів є доступ, їх можна оглянути і працювати над відновленням.

Що дуже важливо – є можливість отримати з окупантів якісь кошти, як бізнесу, так і фізичним особам. Зокрема, наразі вже є інформація:

  • про затвердження Верховною Радою Указу Президента України в частині вилучення майна, належного рф та її резидентам (самого переліку майна ще поки не опубліковано);
  • про арешт активів російських підприємств та підприємців (не плутати з вилученням);
  • про арешт активів російської федерації за кордоном, грошових коштів, золотовалютного запасу, її бізнесу, фізичних осіб тощо.

Є імовірність, що із цих коштів можна буде отримати відшкодування за завдані збитки. Як на початку повномасштабного вторгнення, так і зараз влада обіцяє відшкодувати ВСЕ і ВСІМ.

Погана новина

Відсутній чіткий механізм, як це працюватиме. І невідомо, коли він з'явиться. Але деякі напрацювання в цьому напрямку вже є, нова нормативна база дозволить із часом сформувати цей механізм та встановити правове регулювання.Також є розуміння, що кошти за збитки, завдані російською федерацією, можна буде стягнути з активів рф та її резидентів як в Україні, так і за кордоном.

Які існують етапи відшкодування збитків?

Дізнавайтесь в чек-листі

"Етапи відшкодування збитків внаслідок збройної агресії рф"

З кого стягувати?

Очевидно, що із фізичних осіб стягувати безперспективно, а з юридичних – важко. Наразі подекуди лунають тези про імовірність стягнення збитків з активів фізичних осіб, у чиєму управлінні перебували винні в завдаванні збитків компанії. Але найбільш логічним та юридично обґрунтованим видається варіант стягнення коштів напряму із відповідача – російської федерації.Постановою Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду від 14 квітня 2022 року у справі №308/9708/19 сформульовано позицію, що Суд України може ігнорувати судовий імунітет рф у справах про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі в результаті збройної агресії рф.

Обов'язковість врахування судами висновків Верховного Суду встановлена процесуальним законодавством. Очікується напрацювання правозастосовної практики, де абсолютно будь-які спори проти рф зможуть бути розглянуті українськими судами.

Хто буде розглядати спори?

Ось тут питання найцікавіше та найбільш дискусійне. Великий бізнес ще у 2014 році пішов шляхом звернення до інвестиційного арбітражу в рамках угоди про заохочення та взаємний захист інвестицій 1998 року. Це такі компанії, як ПриватБанк, Ощадбанк, НАК «Нафтогаз України», НЕК «Укренерго» тощо.Ці процеси довгі та витратні. Також на цьому етапі вони не зовсім актуальні, адже стосовно інших територій, крім Криму, рф свій суверенітет не визнає.Тому наразі більш реальним видається звернення до національних судів України із позовами проти рф як держави. Це мають бути цивільні або господарські суди – залежно від особи позивача.Згідно з актуальним процесуальним законодавством, повноважними судами будуть або суд за місцем завдавання шкоди майну (рухомому або нерухомому), або суд за місцем проживання/перебування позивача.

У подальшому такі рішення судів необхідно буде або звертати до виконання в Україні (у разі майбутньої розробки необхідної законодавчої бази), або ж визнавати та пред'являти до виконання в країнах, де є арештовані активи рф.

Що робити зараз?

Максимальна концентрація зараз зосереджена на фіксації завданих збитків. Для цього потрібно зібрати наступні документи:

  • підтвердження права власності стосовно абсолютно всього пошкодженого та знищеного майна;
  • докази завдавання шкоди: фото та відео, акти огляду, покази свідків, новини, інші можливі докази;
  • рекомендованим є звернення до поліції із метою фіксації завдавання збитків та відкриття кримінального провадження.

Надалі ці докази будуть вашим підтвердженням дійсності завдавання збитків, а також допоможуть аргументувати їх розмір.

Окрім того, рекомендуємо звертатись до судових експертів із метою встановлення чіткої суми розміру завданої шкоди. Висновок експерта також є доказом у розумінні процесуального законодавства та на його підставі суд може робити для себе висновки про обґрунтованість заявленого до стягнення розміру збитків.

Зараз перед нами багато невідомості, і багато процесів будуть складатися під час роботи над ними. Але механізм запущено, нормативна база розробляється, робочі групи утворюються. Отже, вже дуже скоро будуть реальні кейси зі стягнення коштів за збитки, завдані російською федерацією, за кошти власне самої держави – агресора.

Джерело: Mind

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини