Дмитро Никитенко

юрист практики Технологій та Інвестицій в Juscutum

У травні Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт «Про фінансові інновації та технології для XXI століття» (FIT21). Багато хто, зокрема й CEO біржі Coinbase Браян Армстронг, назвали це «історичним моментом» і першим кроком до чіткого регулювання галузі в Сполучених Штатах.

Про основні положення документу та його потенційний вплив на криптовалютну індустрію спеціально для редакції Incrypted розповів юрист практики Технологій та інвестицій в Juscutum Дмитро Никитенко.

Нова ера регулювання

Financial Innovation and Technology for the 21st Century Act (або скорочено FIT21) — законопроєкт, який має на меті внести таку необхідну ясність у криптовалютній та блокчейн-індустрії. Законопроєкт був ухвалений Палатою представників за підтримки обох партій у травні 2024 року і отримав широкий резонанс як у криптоспільноті, так і серед регуляторів у США.

Регулятори та класифікація криптоактивів за FIT21

FIT21 націлений на розмежування зон відповідальності між регуляторами, тому пропонує виключно загальну класифікацію компаній для забезпечення цих цілей. Детальна розробка процедур реєстрації, звітування, відповідальності покладена безпосередньо на регуляторів.

Законопроєкт передбачає, що криптокомпанії будуть регулюватись одним з двох відомств: Комісією з торгівлі товарними ф’ючерсами (CFTC) або Комісією з цінних паперів і бірж (SEC) США в залежності від класифікації компанії та послуг, що вона надає. Регулятори зобов’язані самостійно узгодити правила, що виключали б необхідність подвійної реєстрації у випадку, коли компанія підпадає під юрисдикцію як CFTC, так і SEC.

Документ не наводить вичерпного переліку повноважень комісій, але запроваджує загальний критерій розподілу повноважень в залежності від самовизначення фірм як компаній, що оперують криптоактивами як товаром, або як цінним папером.

При цьому криптоорганізації вільні самостійно класифікувати свою діяльність та подавати відповідні заявки на реєстрацію у того чи іншого регулятора. Саме це право на самовизначення і стало приводом до гучних заяв проти законопроєкту з боку голови SEC Гері Генслера.

Відповідно до документу, CFTC та SEC спільно мають розробити та видати правила для подальшого визначення цифрового товару (digital commodity) та цифрового активу (digital asset). Наразі єдина класифікація відсутня.

З огляду на сьогоднішню практику, основними характеристиками для визначення криптоактиву як товару є:

 1. Децентралізований блокчейн: цифровий актив працює на блокчейні, який є явно децентралізованим. Це означає, що немає жодної сутності чи групи з надмірним контролем над мережевими операціями.
 2. Функція: цифровий актив, ймовірно, служить певній меті чи корисності, а не просто як інструмент інвестування. Він може функціонувати як засіб обміну (як біткоїн) або розрахункова одиниця в певній екосистемі.

Основними характеристиками для визначення криптоактиву як цінного паперу є:

 1. Централізований або менш децентралізований блокчейн: цифровий актив працює на блокчейні, який демонструє певний рівень централізації. Це може вказувати на проєкт із центральним авторитетом або значний контроль емітента над мережею.
 2. Характеристики інвестиційного контракту: цифровий актив нагадує традиційний цінний папір, представляючи інвестиційний контракт. Це означає, що інвестори очікують прибутку від підприємницької чи управлінської діяльності інших. Приклади включають токени, забезпечені реальними активами, або ті, що обіцяють майбутні дивіденди чи прибуток.

Правила та винятки для ICO

FIT21 встановлює норми для первинного випуску токенів (ICO). За загальним правилом, ICO проводитимуться відповідно до Закону про цінні папери 1933 року, що передбачає юрисдикцію SEC та високі вимоги до випуску токенів як цінних паперів. Проте FIT21 також запроваджує винятки.

Емітенти можуть бути звільнені від загальних правил, якщо обмежать свої продажі до $75 млн або менше протягом 12-місячного періоду та дотримуватимуться обмежень на участь неакредитованих інвесторів. Звільнені емітенти також повинні виконувати додаткові вимоги з первинного та періодичного звітування у SEC стосовно проведення ICO.

Окремі правила будуть стосуватися децентралізованих систем, але на даний момент відповідні норми ще перебувають на стадії розробки.

Обовʼязкова реєстрація та вимоги до VASP

Законопроєкт встановлює обов’язок реєстрації постачальників послуг віртуальних активів (VASP) у SEC або CFTC залежно від самоідентифікації таких компаній. Проте детальні процедури отримання реєстрації не покриваються FIT21.

SEC та CFTC зобов’язані розробити відповідні правила та процедури самостійно та імплементувати їх відповідно до закону.

До компетенції CFTC підпадають компанії, що оперують криптоактивами, які класифікуються як товар, якщо передбачається виключно спотова торгівля. А саме:

 • цифрова товарна біржа;
 • брокер цифрових товарів;
 • дилер цифрових товарів;
 • асоційована особа.

Під нагляд SEC же підпадають компанії, що оперують криптоактивами, які класифікуються як цінні папери, або деривативами, що пов’язані з криптоактивами як товари:

 • система торгівлі цифровими активами;
 • брокер цифрових активів;
 • дилер цифрових активів.

FIT21 прямо не встановлює нових умов до криптокомпаній, тому на разі відсутня інформація про вимоги стосовно уставного капіталу, вартість подачі заявки на ліцензування, впровадження певних політик або процедур.

Проте криптокомпанії зіштовхнуться з новими правилами щодо зберігання та відокремлення клієнтських коштів, капіталу, ведення записів і звітностей. FIT21 окремо наголошує на важливості та необхідності дотримання законодавства з протидії відмиванню коштів (AML), що передбачає обов’язкове створення відділу комплаєнсу у кожній криптокомпанії, імплементацію та проведення процедур Know Your Customer (KYC) і Know Your Transaction (KYT).

Реєстрація DAO в SEC

Новий законопроєкт впроваджує статус децентралізованих автономних організацій (DAO) та відокремлює їх від класичних централізованих компаній.

Для того, щоб зареєструватися як децентралізована система та скористатися майбутніми нормами, що регулюватимуть діяльність DAO, останні зобов’язані зареєструватись в SEC. Для цього необхідно подати заявку та відповідати наступним критеріям:

 • децентралізація контролю. Жодна сторона протягом попереднього 12-місячного періоду не мала односторонніх повноважень, прямо чи опосередковано, через будь-які контракти, домовленості, відносини або іншим чином впливати, диктувати, контролювати або значним чином змінювати функціональність або роботу блокчейн-системи.
 • децентралізація володіння:
  1. Жоден емітент цифрових активів або афілійована особа протягом попереднього 12-місячного періоду не володів в сукупності більше 20% від загальної кількості нерозподілених одиниць такого цифрового активу, які могли вільно доступні для торгівлі або мати вільний обіг для цілей такої блокчейн-системи.
  2. Жоден емітент цифрових активів або афілійована особа не мав односторонніх повноважень керувати голосуванням, яке становило більше 20% голосів такого цифрового активу або відповідної децентралізованої системи управління.
  3. Цифровий актив не мав права голосу щодо будь-якої децентралізованої системи управління блокчейном.
 • децентралізація розробки. Протягом попереднього тримісячного періоду емітент цифрових активів, будь-яка афілійована або пов’язана особа не впроваджували та не вносили жодної інтелектуальної власності у вихідний код блокчейну, яка має значний вплив на функціональність або роботу системи, якщо така реалізація або внесок у вихідний код:
  1. Не стосувалися усунення вразливостей, помилок, регулярного обслуговування, ризиків кібербезпеки або інших необхідних технічних змін в блокчейні.
  2. Не були прийняті шляхом голосування більшості або згоди більшості учасників децентралізованої системи управління.
 • заборона на маркетинг як інвестиції. Жоден емітент цифрових активів протягом попереднього тримісячного періоду не пропонував цифрові активи як інвестиційний інструмент або не позиціонував цифрові активи як спосіб заробітку громадськості.
 • децентралізований розподіл. Всі випуски одиниць такого цифрового активу протягом попереднього 12-місячного періоду через програмне функціонування системи блокчейн були розподілом серед усіх учасників без привілейованих груп.

Які штрафи за порушення?

FIT21 не встановлює жодних спеціальних правових наслідків за порушення цього закону. Таким чином, санкції будуть встановлюватися відповідно до Закону про цінні папери 1933 року та Закону про товарні біржі.

Перший передбачає відповідальність за порушення у випуску та продажу цінних паперів. Це може включати недостатню реєстрацію, неправильне використання інформації або обман інвесторів.

Порушення Закону про товарні біржі може включати маніпуляцію цінами, недостатню документацію чи інші види шахрайства на ринку.

Отже, в разі недотримання норм FIT21 винуватець підпадатиме під юрисдикцію цих законів і буде підданий правовим наслідкам, включаючи штрафи та інші санкції, які передбачені відповідними законами.

Процедурні етапи прийняття FIT21: поточний стан та наступні кроки

Затвердження в Палаті представників США відзначає важливий крок у законодавчому процесі, проте перед набуттям закону чинності ще залишаються деякі ключові етапи.

Наступним буде голосування у Конгресі, де законопроєкт розглядатимуть у всій повноті. У разі позитивного відгуку, FIT21 перейде до Сенату для подальшого розгляду та голосування. Якщо законопроєкт отримає підтримку й тут, його направлять на розгляд президенту для підпису.

Це буде останнім етапом, який перетворить FIT21 у закон. Після цього він набуде чинності і стане частиною законодавства.

Важливо зазначити, що хоча законопроєкт пройшов перший етап затвердження в Палаті представників, наразі невідомо, коли відбудуться наступні кроки у законодавчому процесі.

Висновки

FIT21 є важливим кроком у гармонізації регулювання криптоіндустріїї в США. Цей інноваційний акт не лише впроваджує основи юридичної чіткості, якої так не вистачає у законодавстві країни, але й відкриває шлях до створення зрозумілих та єдинообразних правил на ринку. Хоча FIT21 не конкретизує вимоги та процедури реєстрації для різних типів криптокомпаній, він надає основу для підвищення стандартів у цій сфері.

Цей законопроєкт відображає не лише прагнення підвищити вимоги до криптокомпаній, але й визнає важливість уведення чітких правових рамок для захисту підприємств від недбалості та допомоги їм у дотриманні закону перед державою та її органами. Це сприятиме розвитку криптобізнесу в США, створюючи сприятливе середовище для інновацій та забезпечуючи довіру учасників ринку.

Джерело: Incrypted
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати