У мережі повно інформації, курсів і заміток про те, як побудувати успішну юридичну фірму. Говорити про це досить просто і, по суті, це переінакшування успішного успіху. Я ж вважаю, що найпродуктивнішим способом навчання є аналіз чужих помилок. Тому сьогодні я розповім про те, яку фірму ви точно не захочете побудувати.


Отже, варіант перший. Хом'якове колесо.


Хом'яковим колесом я називаю маленьку компанію, в якій є один опорний співробітник — це її керівник. Він створює цей бізнес, плекає плани розвитку, довго вибирає логотип, ім'я, стиль, а потім виявляється в рабстві у своїй компанії. Є тільки він, його добре ім'я, торгова марка та персонал. Зусилля, вкладені в розвиток ТМ, ніколи себе не окупають.

Спочатку такому керівнику хочеться створити велику історію. Але потім виявляється, що ми більше цього бренду. Така компанія, ніби іграшка в вольєрі, не виключає керівника. Він біжить, намагається, витрачає гроші на маркетинг, просуває в мережі вигадану ним назву, а знають тільки його. Він отримує в окремі місяці менше, ніж його співробітники, виправдовуючи це тим, що він лідер. Небезпека такої компанії в тому, що в якийсь момент керівник розуміє, що вона нікому не потрібна. А відповідальна, серйозна, цілеспрямована людина тягне лямку до самої смерті або поки не піде на якусь держпосаду.


Варіант номер два. Риба-причепа.

Мрії вбивають. Зазвичай це відбувається, коли юристу пощастило знайти великого клієнта. У цей момент юрист кидає всі сили для того, щоб задовольнити клієнта. І тут трапляється досить цікава річ. Клієнт поглинає юридичний бізнес. Вони дають нормальні гроші, вони всіляко плекають юриста та начебто забезпечують його замовленнями, але в цьому немає ніякого бізнесу.

Якщо ваш валовий дохід більш ніж на половину складається з доходу від пов'язаних груп, то перестаньте себе обманювати. Ви просто юридичний департамент на аутсорс. Тобто ви гірше, ніж звичайний юридичний департамент, тому що зобов'язання перед вами ніяк не закріплені. Ви не є частиною структури. Грубо кажучи, ви будете першим, хто в разі кризи піде під ніж. Такі фірми теж намагаються розвивати свій бренд, але зазвичай він занадто асоційований з тією групою, яку вони обслуговують. І це практично завжди глухий кут. Тут потрібні ребрендинг або втрата клієнта.Третій варіант. Корупційна годівниця.


Ніде правди діти, у юристів дуже багато спокус приклеїтися до якої-небудь так званої теми. Коли ваш однокурсник або брат дружини займає якусь посаду, він абсолютно по-свійськи, без задньої думки говорить: «Слухай, ти ж розбираєшся в цій темі, давай я буду до тебе направляти людей». Фішка в тому, що в цей момент ви робите, по-перше, змова про корупційний злочин, а по-друге, велику помилку.

Зіскочити з голки таких грошей практично нереально. Я навіть залишу в стороні аморальність і протизаконність такої практики. Скажу лише те, що більшість юристів в цій сфері неминуче деградують. І через три роки ви цілком можете виявити себе зі звільненим братом дружини на руках, які звикли до великих доходів (у вас вже є водій, гувернантка для дитини, гувернантка для вас, аліментні зобов'язання). При цьому з різко зменшеним джерелом доходу або, в гіршому випадку, прямо в новинах під кримінальною справою. Така юридична фірма не є бізнесом. Принаймні, усвідомлюйте те, що це чисто «тема». Не витрачайте в цьому випадку сили та гроші на просування бренду. Навпаки, вам краще, щоб цей бренд був більш сірим і скоріше пішов на дно.


Четвертий варіант. Картата ковдра.


Виростає з компаній, які декларують сімейні цінності. Ця сімейність може з часом лягти важким тягарем на вашу професійну діяльність. А все тому, що вам потрібно разом добувати клієнтам перемоги, а не ростити дітей. Особливо це характерно для тих, хто на початку свого шляху всіляко демонструє та проектує успішне глибоке гарне партнерство. Вони стають заручниками ще й свого образу. Як же так, зізнатися потім, що у нас з партнером не все гладко. Єдине, про що може говорити такий бренд, — це про свій затишок. Якщо ви продаєте юридичні послуги, а не картаті пледи, то у вас проблеми.


Лідерство як послуга


У сучасному світі дуже багато говорять про важливість лідера. Купа мемів, картинок, книжок про те, хто такі лідери. Але що цікаво, зараз все можна віддавати на аутсорс, навіть лідерство! Про це ще ніхто начебто не замислювався.

За всі 12 років роботи компанії я не те щоб відчував себе природженим лідером, мене, скоріше, завжди вперед вело цікавість. Я усвідомив, що лідер в сучасному світі — людина, якій не дуже комфортно в спокої. Він повинен і грати на клієнтів, і утримувати компанію. І йому мала б залишатися грошова верхівка бізнесу, але часто при малих ринках, при складних ринках, турбулентних ринках це не так. Лідер вивозить і витримує на собі основні негаразди.

У цей момент у мене народилася думка: якщо лідерство настільки має попит, то, може бути, за нього готові платити? Якщо лідер компанії — людина, яка робить всю дійсно серйозну роботу, то, можливо, якраз ті люди, які реалізуються професійно, готові будуть не отримувати від нього зарплату, а платити йому зі свого бізнесу для того, щоб він займався тим, що він вміє, а саме - прокладав шлях вперед.

Наша нова модель — вона саме про це. Я намагаюся дивитися на закордонні джерела, не поспішаю говорити про те, що ми придумали щось, чого ще ніхто не придумав. Бо зазвичай, якщо цього ніхто ще не придумав, то це якась єресь. Можливо, дійсно те, що ми зараз робимо, — це і є дурниця. Але, принаймні поки, мені здається, що лідерство — це теж функція, яку можна купити. Подивимося, як буде далі. Слідкуйте за оновленнями.Автор: Артем Афян, керуючий партнер адвокатського об'єднання Juscutum


8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини