Катерина Катрага

юристка практики Супроводу Бізнесу Juscutum

У 2022-23 роках світ сколихнули новини, що низка світових IT-компаній (Google, Microsoft, Amazon тощо) масово звільняють своїх працівників. Згодом стало відомо, що IT-компанії в Україні теж піддалися впливу цієї тенденції. До прикладу, компанія EVO звільнила чималу кількість членів своєї команди, а нещодавно компанія Fintech Farm заявила, що майже 20% її працівників скоротили. Тож можемо зробити висновок, що IT-компанії звільняють працівників не лише за кордоном, а й в Україні.

Оскільки тенденція масових звільнень дісталася й України, то роботодавцям потрібно відповідально підходити до самої процедури скорочення з огляду на досить жорсткі вимоги українського трудового законодавства. Інакше існує ризик, що працівники у судовому порядку оскаржать своє звільнення. І як результат: суд поновить працівників на роботі, а роботодавцю доведеться сплатити кожному з таких працівників середній заробіток за час вимушеного прогулу.

У цій статті поговоримо про масові звільнення IT-спеціалістів, які оформлені за трудовими договорами. Інших членів команди (ФОП чи GIG-спеціалістів) такі вимоги не стосуються. Припинення правовідносини з такими особами має відбуватися на підставах, передбачених у договорі з ними.

Крім того, важливо розуміти, що звільнення через скорочення відбувається лише з ініціативи роботодавця. Така процедура значно відрізняється від звільнення за угодою сторін чи за власним бажанням працівника. Тож якщо у роботодавця є оформлені працівники в штаті та він все ж наважиться на такий вимушений крок як скорочення чисельності працівників або посад, то потрібно врахувати низку важливих моментів, про які поговоримо нижче.

Причина скорочення ІТ-фахівців

Оскільки чинне українське законодавство наразі більше захищає інтереси працівників, ніж роботодавців, то потрібно докладно обґрунтувати причину їх звільнення. Лише наказу директора про рішення скоротити кількість працівників без пояснення причини буде недостатньо.

У цьому разі роботодавцю потрібно повідомити працівників, що у компанії відбулися зміни в організації виробництва та праці. При цьому потрібно у належний спосіб пояснити, чому це відбулося. Наприклад, скоротилося фінансування з боку материнської компанії або ж зменшилася кількість замовлень, а отже, зникла необхідність у великій кількості проєктів.

Під час розгляду справ про неправомірне звільнення суди звертають увагу на те, чи дійсно у роботодавця відбулися зміни в організації виробництва і праці та які докази цього. Тож потрібно буде зібрати усі належні докази, перш ніж повідомити працівників про скорочення.

Створення комісії

Ще одним важливим кроком у процедурі скорочення є створення комісії, яка складе перелік працівників компанії, що будуть підлягати звільненню. До уваги перш за все будуть братися показники продуктивності праці та рівня кваліфікації працівників. Чим нижчі такі показники, тим більша ймовірність бути звільненими. При цьому дуже важливо врахувати тих працівників, яких за законом звільняти не можна або які мають переважне право бути залишеними на роботі. Взяти до уваги такі обмеження дуже важливо, оскільки у разі їх недотримання працівник зможе оскаржити звільнення у суді.

У законодавстві України міститься чималий перелік працівників, яких заборонено звільняти при скороченні. Так само можна сказати і про перелік працівників, у яких є переважне право залишатися на роботі. При цьому переважне право буде застосовуватися лише тоді, коли в працівників однаковий рівень продуктивності праці та кваліфікації.

Тож у цьому випадку виключно субʼєктивного рішення роботодавця, кого звільняти, а кого ні, буде недостатньо. Необхідно комплексно підійти до формування списку працівників, що підлягають скороченню. Потрібно буде врахувати як рівень кваліфікації працівників, так і законодавчі гарантії для них. До того ж, важливо розуміти, що працівники, на яких законом поширюються гарантії про незвільнення, зможуть продовжити працювати в компанії навіть, якщо в них буде нижча продуктивність праці та кваліфікація, ніж у інших кандидатів на звільнення.

Повідомлення працівників та служби зайнятості. Згода профспілки

2 місяці — саме за стільки часу потрібно письмово повідомити працівників, що їх планують звільнити у звʼязку зі скороченням.

До того ж, якщо в компанії планується масове скорочення працівників, то також необхідно завчасно повідомити Державну службу зайнятості. Але як визначити, чи підлягає скорочення критерію масовості? Тут потрібно підходити до кожного випадку скорочення індивідуально, беручи до уваги співвідношення загальної чисельності працівників у компанії до кількості працівників, які будуть підлягати скороченню. Конкретні цифри, за якими можна визначити масовість звільнення, встановлені в законодавстві.

Якщо ж працівники були обрані до органів профспілки, то необхідно буде також отримати від цього органу згоду на скорочення. Звільнити працівників можна буде не пізніше як через 1 місяць з дня одержання згоди профспілки.

Наголошуємо, що дуже важливо дотриматися строку повідомлення працівника про звільнення (за 2 місяці), оскільки недотримання тягне за собою порушення процедури скорочення. А як вже зрозуміло з попередніх пунктів цієї статті: порушення процедури тягне за собою ризик поновлення працівника на роботі та виплати йому заробітної плати за увесь час відсутності на роботі.

Пропонування працівникам інших вакантних посад

Якщо роботодавець скорочує кількість посад у компанії, то потрібно обовʼязково запропонувати працівнику іншу посаду, яка є в компанії та не підлягає скороченню. У разі спору суд буде вивчати, чи дійсно працівник відмовився від переведення на таку посаду. Але тоді виникає запитання: а що робити, коли у компанії немає вакантних посад для такого працівника? У такому разі потрібно про це повідомити працівнику. При цьому суд буде перевіряти той факт, чи дійсно роботодавець не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу в тій же компанії.

Оформлення звільнення та виплата платежів

Звільнення працівників відбувається у звʼязку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема через скорочення чисельності та/або штату працівників. У разі звільнення за такою підставою роботодавець має виплатити працівникам вихідну допомогу в розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Висновки

Підсумовуючи вищенаведене, скорочення працівників є досить тривалим та непростим процесом для роботодавців. Щоб все зробити правильно, варто підходити до кожного випадку індивідуально. При цьому обовʼязково потрібно дотримуватися усіх законодавчих вимог. Зокрема, у процедурі скорочення важливо врахувати усі відповідні строки та ретельно підготувати необхідні документи.

Джерело: SPEKA
3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати