Днями співзасновника збанкрутілої криптобіржі FTX Сема Бенкмана-Фріда регулятори США звинуватили в реалізації багаторічної схеми з обману інвесторів на $1,8 млрд. Проте, шахрайства на криптовалютному ринку, хоч і в менших обсягах, трапляються майже щодня. Як захистити такі активи, про крипторозслідування і не тільки читайте в цій статті.

На перший погляд, криптовалюта та її обіг наповнені суперечностями. З одного боку це актив, цінність. З іншого – це не валюта, не гроші, навіть не електронні гроші. Криптовалюту називають анонімною, однак кожна транзакція може бути переглянута будь-ким і будь-коли.

Діяльність криптовалютних майданчиків в багатьох країнах практично не регулюється законодавством та не контролюється держорганами, або й навіть заборонена. Однак справами про її викрадення займаються держоргани і згадані криптомайданчики часто сприяють таким розслідуванням.

Більше про новини про крупту, технології та інновації на нашому Телеграм каналі Сrypto Juscutum

Болючі випадки викрадення криптовалюти

Один із критеріїв ефективної боротьби з ворогом – добре його знати, тому перегляньмо гучні, цинічні та досить болючі випадки викрадення криптовалюти. 2016 рік – в гонконгської обмінної платформи Bitfnex кіберзлочинці викрали біля 120 000 одиниць криптовалюти, що на той час еквівалентно $72 млн. Збій дала система захисту активів Bitgo.Відомий відеоблогер Ян Балін у 2018 році втратив близько $2 млн, які у вигляді різної крипти вивели з гаманця останнього під час стріму. І таких випадків сотні, а ще тисячі навіть не вийшли в публічну площину. Як бачимо, методи у злодіїв різні – від відкритого розбійного нападу до серйозних хакерських атак.У нашій практиці також є чимало схожих історій.

Лише за останній місяць ми отримали звернень про викрадення крипти на загальну суму понад $5 млн.

Як година зволікань може дорівнювати $100 000?

Розберемо на прикладі одного із наших кейсів.У проміжок 01:30 та 02:00 години ранку з гаманців клієнта виведено понад 400 ETH. Про викрадення та прогалини в системі безпеки стало відомо більш ніж через 10 годин, втрачено вже чимало часу.

Щасливий же хакер, зламавши систему безпеки та здобувши ефір, почав робити все, щоб приховати сліди вчинення злочину. Різні обмінники, десятки транзакцій – все зроблено зловмисником для безпечного виведення вкраденої крипти та замітання слідів.

Клієнт звернувся до нас із проханням допомогти, коли пройшло вже понад 12 годин після викрадення. Ми сформували алгоритм дій та звернулись до правоохоронців.Через 13 годин після злочину, тобто через годину після звернення до нас, було розпочато кримінальне провадження, частина викрадених активів «піймана» та заморожена, подальше переведення її зловмисником заблоковане.І ось ця година від звернення до нас, реєстрації кримінальної справи і до заморозки частини викраденого ефіру, дозволила повернути клієнтові еквівалент в розмірі $100 000 із викраденої крипти.

Як вдалося так швидко врятувати криптоактив?

У кожного юриста є низка інструментів, за допомогою яких він може допомогти своєму клієнтові. Однак більшість звичайних юридичних алгоритмів не працюють, коли мова йде про криптовалюту.

Навіть більше, в розслідуваннях із криптовалютою фактично неважливо, законодавство якої країни використовувати, – тут діє максимальна децентралізація, що водночас захоплює та лякає.

Ми розробили свій механізм, як «спіймати» викрадену крипту та повернути її власникові. Коли йдеться про крадіжку, чи то автомобіля, чи то гаманця або мобільного телефона, безумовно, слід заручитися допомогою адвоката. Якщо ми говоримо про викрадення криптовалюти, слід звертатися до аналітика, який протрейсить усю схему транзакцій та розповість, куди пішли ваші активи.Поєднання цих двох спеців в одному дає можливість швидко, точно та ефективно відслідкувати шлях викраденої крипти. І надалі перекласти це на зрозумілу світу юриспруденції мову. Пропрацювати юридичну частину, таку як звернення в правоохоронні органи і проведення усіх необхідних слідчих дій, отримати судове рішення, а потім перекласти юриспруденцію у зворотному напрямку – на мову криптовалюти та повернути вкрадене.

Чому не все втрачено і коли минув час?

Часто зловмисників переоцінюють та ідеалізують. Жертви вважають, що викрадене надійно сховане або виведене в фіат і марно навіть намагатися його повернути.

Однак щонайменше в 7 з 10 крипторозслідувань злочинець давав крипті «відстоятися» десь у тихому місці, припускався помилок, чим виказував місцезнаходження вкраденого або навіть своє. Як результат – розставлені нами пастки спрацьовували, і через декілька місяців втрачене вдавалося повертати.

Підсумовуючи, можна сказати, що криптовалюта вже давно зайняла своє місце на світовому ринку. Та вона, як і будь-який актив, потребує захисту.Місцезнаходження клієнта практично не має значення для проведення крипторозслідування саме в Україні.Тому не має вирішального значення, де ви знаходитеся, якщо йдеться про викрадення криптовалюти, головне – це провести швидке та ефективне розслідування.

У кейсах із викраденням крипти час грає проти вас, однак і з плином часу не варто опускати руки, завжди є шанс повернути викрадене.

Автор: Станіслав Борис, радник практики безпеки бізнесу Juscutum.
Джерело: Mind

8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини