Ксенія Шеїн

керівниця практики Вирішення спорів та напрямку Агробізнес Juscutum

Днями Національний банк скасував обмеження на продаж валюти населенню і додав деякі послаблення для бізнесу. Як зазначає регулятор, такі послаблення направлені на збереження макрофінансової стабільності, захисту міжнародних резервів, забезпечення першочергових потреб оборони, економіки та громадян. Які зміни ухвалив НБУ і як вони вплинуть на бізнес, розповіла керівниця практики вирішення спорів та напрямку агробізнес Juscutum Ксенія Шеїн.

Нагадаємо, що 24.02.2022, в умовах загострення безпекової ситуації, Національний банк України ухвалив постанову №18  «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», якою було введено низку обмежень на проведення відповідних банківських операцій. У подальшому, з урахуванням пропозицій суб’єктів фінансового ринку, Нацбанк неодноразово вносив «пом’якшуючі» зміни до цієї постанови.

Чергове послаблення валютних обмежень відбулося 30.11.2023 з ухваленням Національним банком України постанови «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18», яка набрала чинності 01.12.2023.

Запрацювали такі пом’якшення у роботі з банківською системою:

1. Скасовані обмеження на продаж валюти фізособам

Знято будь-які обмеження для купівлі фізичними особами іноземної валюти готівкою. Тобто населення може придбати готівкою валюту в будь-якому розмірі (раніше діяли обмеження, зокрема, під час розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк мав змогу продати, враховувалися залишки коштів готівкової іноземної валюти, що обліковувалася в касі цих установ станом на 13.04.2022).

За очікуваннями НБУ, це сприятиме зниженню курсових коливань – зменшенню різниці між готівковим і безготівковим курсом і, як наслідок, підвищенню стабільності валютного ринку.

Проте, з іншого боку, збільшений попит на іноземну валюту може призвести до ослаблення національної валюти, що може мати вплив на ціни на імпортні товари та послуги, а також на інфляцію. Реальний результат такого послаблення зможемо оцінити лише згодом.

2. ЕКА дозволені перекази за кордон для страхування ризиків у судноплавстві

Дозволено ПрАТ «Експортно-кредитне агентство» здійснювати переказ коштів за межі України з метою оплати сум відшкодування / компенсації страховим (перестраховим) компаніям та компаніям-перестрахувальникам. Йдеться про витрати, які виникли в них у зв’язку з виконанням договорів страхування та договорів перестрахування, укладених відповідно до постанови КМУ від 02.11.2023 №1140 «Про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для гарантування безпеки судноплавства та сприяння стабільності морських перевезень» (зі змінами). Також перекази дозволені з метою оплати інших витрат ПрАТ «ЕКА», пов’язаних з укладенням та/або супроводженням угод, зазначених у постанові. Також передбачено можливість використання ПрАТ «ЕКА» акредитивної форми розрахунків.

Як пояснює НБУ, такий дозвіл ПрАТ «ЕКА» надано для забезпечення можливості страхування ризиків під час збройної агресії рф проти України з метою гарантування безпеки судноплавства, сприяння стабільності морських перевезень, забезпечення сталого експорту української продукції через порти України.

Загалом страхування ризиків в умовах геополітичної нестабільності є важливим інструментом для забезпечення безпеки та стійкості у сфері морського транспорту та експортних операцій. До війни Україна експортувала приблизно 90% власної сільськогосподарської продукції, майже 6 млн тонн на місяць через Чорне море. Проте умови збройної агресії в Україні створюють серйозні ризики для судноплавства та транспортних маршрутів. Судноплавні компанії, посилаючись на непередбачувані операційні наслідки та загрозу безпеці екіпажу й суднам, відмовляються від перевезення в Україну.

Тому таке рішення НБУ дозволить компаніям і власникам суден забезпечити свої активи та вантажі в умовах воєнного стану, що може вплинути на стійкість і безпеку експортних операцій навіть за непевних часів.

3. Розширено можливості переказів за кордон за певні медпослуги

Розширено перелік послуг у медичній сфері, для здійснення оплати яких дозволено здійснювати переказ коштів за кордон.

Зокрема, до послуг, на оплату яких можна переказувати гроші за кордон з 01.12.2023, належать: супутні додаткові витрати, пов’язані з процесом лікування (консультування, забір аналізів, перебування/проживання в палаті стаціонарного лікування, харчування).

Таке послаблення є вкрай необхідним, адже військова агресія ніяк не впливає на кількість захворювань, які потребують лікуванням із використанням технологій, які, на жаль, відсутні в нашій країні.

Ба більше, військова агресія негативно позначилась і на постачанні лікарських засобів, що також змушує хворих шукати допомоги за кордоном, не кажучи вже про поранених військових, для яких лікування за кордоном може бути крайньою необхідністю.

4. Дозволено здійснювати перекази за кордон за навчання

Аналогічного розширення зазнала сфера навчання за кордоном. Так, з 01.12.2023 до послуг, на оплату яких можна здійснювати переказ за кордон, належать «послуги, що супроводжують процес навчання студентів за кордоном:

  • оплата за проживання;
  • отримання візи на період навчання;
  • трансфери від гуртожитку до навчальних офісів;
  • харчування / страхування;
  • медичні послуги в разі необхідності надання невідкладної медичної допомоги.

До 01.12.2023, переказувати кошти за кордон за освіту можна було лише за операцією «з перерахування коштів за навчання», без розширеного переліку послуг, які входили б в це поняття.

Цілком логічно, що в осіб, які навчаються за кордоном, існує необхідність в оплаті й супутніх послуг. З огляду на те, що далеко не всі студенти поєднують процес навчання з роботою, більшість із них потребують підтримки родичів, яким необхідно переказувати грошові кошти за кордон.

5. Не всі зміни спрямовані на зняття обмежень

Зазначеною постановою НБУ від 30.11.2023 було розширено перелік підстав, за наявності яких банкам забороняється завершувати здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків.

Так, з 01.12.2023 факт закриття всіх рахунків клієнта-резидента в банку не є підставою для завершення здійснення валютного нагляду за операціями з експорту / імпорту товарів. У цьому випадку, після закриття в банку всіх рахунків клієнта-резидента, такий банк зобов’язаний продовжувати здійснювати валютний нагляд за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями цього резидента з експорту / імпорту товарів. Крім того, банк зобов'язаний надавати НБУ інформацію, пов’язану з такими операціями, згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку України з питань організації статистичної звітності, що подається до НБУ.

Таке рішення Нацбанку спрямоване на збереження можливості валютного нагляду незалежно від стану рахунків, що дозволяє попередити можливі випадки, коли клієнт намагається ухилятися від валютного контролю, закривши свої рахунки.

Загалом такі зміни свідчать про поступове послаблення фінансових обмежень в Україні, що може впливати на різноманітні аспекти економіки й фінансового ринку країни. Такі заходи спрямовані на створення більш комфортного та привабливого для бізнесу й населення валютного середовища. Однак важливо зберігати баланс між стимулюванням економіки й уникненням негативних наслідків, таких, як інфляція чи фінансова нестабільність.

Джерело: Mind
3.7.2024
Юридичний бізнес
Juscutum увійшов у список NEXT 250 від Forbes Ukraine
Читати
16.6.2024
Технології та інвестиції
Ліцензування діяльності з віртуальними активами у світі
Читати
13.6.2024
Інтелектуальна власність
Як зареєструвати торговельну марку в Україні?
Читати
5.6.2024
Податкове право
Податкові перевірки в 2024 році
Читати
31.5.2024
Військове право
Супровід перевірок військового обліку на підприємстві
Читати
24.5.2024
Технології та інвестиції
«Історичний» законопроєкт FIT21: як регулюватимуть криптовалюти в США?
Читати
12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати