Про нововведення законодавства ЄС у цифровій сфері, нові особливості регулювання та їх вплив.


В останні роки Європейський Союз приймає все більше й більше законів для регулювання електронних послуг, електронної комерції, обробки персональних даних, штучного інтелекту та інших сфер, пов’язаних з інформаційними технологіями.

Європейський Союз почав свій шлях із прийняття General Data Protection Regulation — закону, який перевернув уявлення держави, бізнесу та користувачів про обробку персональних даних.

Європейський Союз не збирається зупинятися на досягнутому та робить наступні кроки на шляху до регуляції. Одним із таких наступних кроків стало прийняття Digital Markets Act та Digital Services Act.

Digital Markets Act регулює відношення значних гравців ринку цифрових послуг та звичайних та бізнес-користувачів, а Digital Services Act встановлює вимоги майже до всіх постачальників цифрових послуг щодо їх правил користування, процедур та застосунків.

Digital Markets Act (Закон про цифрові ринки)


Опис: Digital Markets Act або Закон про цифрові ринки має урівняти великих гравців ринку, яких називає гейткіперами, наприклад Google, Meta (колишній Facebook), Twitter, з простими користувачами, які використовують їх послуги для особистих та бізнес-потреб.

Прийняття: Закон про цифрові ринки був опублікований в Офіційному журналі Європейського Союзу 14 вересня 2022 року, але він набрав чинності через 20 днів після публікації.

Початок дії: Попри вступ у силу закону, старт його застосування відтерміновано до 2 травня 2023, а деяких статей до 25 червня 2023.

Які терміни вводить закон: Для розуміння закону необхідно дізнатися визначення трьох термінів: кінцеві користувачі, бізнес-користувачі та гейткіпери.

Кінцевий користувач означає будь-яку фізичну або юридичну особу, яка використовує ключові послуги гейткіпера для задоволення особистих потреб.

Бізнес-користувач означає будь-яку фізичну або юридичну особу, яка використовує послуги гейткіпера з комерційною метою, у тому числі для надання товарів та послуг для кінцевих користувачів.

Гейткіпери — це компанії, що:

 • Впливають на ринок. Мають значний вплив на внутрішній ринок та займають провідне становище на ньому;
 • Надають ключові послуги. Які необхідні для бізнес-користувачів, щоб досягти кінцевих користувачів, а саме онлайн-посередництва (наприклад, магазини застосунків AppStore та PlayMarket), пошукові системи, соціальні мережі, обмін відео, зв’язок через Інтернет, операційні системи, браузери, віртуальні помічники, хмарні та рекламні послуги;
 • Фінансові показники. Оборот дорівнює або перевищує 7,5 мільярдів євро за кожний з останніх трьох фінансових років. Середня ринкова вартість склала 75 мільярдів євро за останній фінансовий рік, і компанія надає ту саму ключову послугу принаймні в трьох державах-членах ЄС.
 • Кількість користувачів. 45 мільйонів активних кінцевих користувачів щомісяця з ЄС, і щонайменше 10 000 активних бізнес-користувачів щороку з ЄС.


Що потрібно робити: Гейткіпери зобов’язані дотримуватися певної поведінки, яка не дозволяє їм використовувати свої значні фінансові, технологічні та правові можливості для обмеження свободи вибору кінцевих та бізнес-користувачів, зменшення конкурентоздатності бізнес-користувачів тощо.

Обов’язки гейткіперів. Вони зобов’язані:

Обробка персональних даних:

 • Не можна поєднувати персональні дані з двох різних сервісів одного гейткіпера та використовувати персональні дані з одного сервісу в іншому. (Наприклад, дані з акаунту Google у браузері не можна автоматично підтягувати до акаунту у Play Market);
 • Не можна збирати персональні дані кінцевих користувачів для онлайн-реклами, якщо вони отримують ці персональні дані через власні послуги інтегровані в сервіси третіх осіб (Наприклад, Facebook використовує ваші дані для реклами, які отримав через Facebook Pixel на сторонньому сайті);
 • Не можна обробляти персональні дані кінцевих та бізнес-користувачів на всіх своїх сервісах, якщо вони надали згоду на обробку лише на одному.


Надавання послуг:

 • Не можна заборонити кінцевим користувачам отримувати доступ до послуг гейткіпера, якщо вони отримають його через застосунки бізнес-користувачів;
 • Не можна заборонити бізнес-користувачам надавати послуги аналогічні послугам гейткіпера через платформи гейткіпера або третіх осіб;
 • Не можна заборонити бізнес-користувачам просувати власні послуги та пропонувати їх на власних умовах;
 • Не надавати перевагу в органічній видачі в пошуковій системі послугам гейткіпера в порівнянні з аналогічними послугами бізнес-користувачів;
 • Не можна використовувати будь-яку інформацію про бізнес-користувача, якою володіє гейткіпер через використання його послуг, у конкуренції із цим бізнес-користувачам.


Приймання платежів: Не можна змушувати бізнес-користувачів застосовувати тільки сервіси гейткіперів для приймання платежів, у тому числі і при внутрішніх платежах у застосунках;

Висловлювання скарг: Не можна обмежувати кінцевих та бізнес-користувачів будь-яким чином у висловлюванні скарг перед національними органами та судами;

Інформація рекламодавцям: Необхідно надавати повну інформацію рекламодавцям стосовно створеної ними реклами на платформах гейткіперів.

Видалення, встановлення та налаштування застосунків:

 • Необхідно створити всі можливості для видалення пре завантажених застосунків в операційній системі гейткіпера, якщо це не заважає роботі системи або не створює кіберзагроз;
 • Необхідно дозволити змінювати налаштування за замовченням в операційних системах, віртуальних помічниках та браузерах, які вимагають використання послуг гейткіпера;
 • Необхідно дозволити встановлювати в операційну систему будь-які застосунки третіх сторін та через будь-які магазини застосунків, якщо це не заважає роботі системи або не створює кіберзагроз.
 • Крім цього, гейткіпери також мають інші зобов’язання, наприклад по подачі заяви про свій статус, звітності тощо, але вони не мають значення в контексті цієї статті.


Хто буде в плюсі: Кінцеві та бізнес-користувачі будуть у плюсі через посилення захисту прав споживачів та антимонопольного законодавства, підвищення свободи вибору та прозорості під час користування ключовими послугами, підвищення конкурентоздатності бізнес-користувачів.


Хто буде в мінусі: Гейткіпери, а саме такі великі компанії, як Google (Alphabet), Meta, Twitter, Netflix, Amazon, Apple, Samsung та інші, будуть у мінусі через підвищення витрат на відповідність Digital Markets Act за допомогою розроблення нових та оновлення старих застосунків, внесення змін у правила користування сервісами, створення нових процесів, звітування перед контролюючими органами, найму нових працівників відповідальних за комплаєнс тощо.


Позиція юристів: Ми підтримуємо нововведення ЄС, тому що вважаємо необхідним обмежити можливості гейткіперів впливати на ринок та формувати його, а також підвищити прозорість надання ключових послуг та створити нові можливості для розвитку бізнес-користувачів. Також ми думаємо, що Digital Markets Act стане флагманом у світовій боротьбі з великими корпораціями через те, що інші країни та міждержавні об’єднання почнуть створювати на його основі своє національне законодавство.

Digital Services Act (Закон про цифрові послуги)


Опис: Закон про цифрові послуги вимагає від постачальників посередницьких послуг внести зміни до правил користування платформами, створити єдині канали для комунікації з контролюючими органами та споживачами послуг, відкрити представництва у ЄС, публікувати інформацію про систему модерації контенту тощо.

Прийняття: Закон про цифрові ринки був опублікований в Офіційному журналі Європейського Союзу (далі — «ЄС») 19 вересня 2022 року, але він набрав чинності через 20 днів після публікації.

Початок дії: Попри вступ у силу закону, старт його застосування відтерміновано до 17 лютого 2024, а деяких статей до 16 листопада 2022.

На кого розповсюджується: Закон розповсюджується на всіх постачальників посередницьких послуг, що зареєстровані в ЄС або надають послуги на території ЄС. Посередницькі послуги є послугами зі зберігання та передачі будь-якої інформації, а саме соціальні мережі, маркетплейси, відеохостинги, месенджери тощо. До надавачів посередницьких послуг відносяться, наприклад, Google, YouTube, Facebook, Airbnb, Amazon тощо.

Обов’язки надавачів посередницьких послуг: Вони зобов’язані:

Інформація: Не змінювати інформацію, яку надали користувачі та бізнес-користувачі

Правила користування:

 • Інформація про обмеження. Постачальники посередницьких послуг повинні включати інформацію про будь-які обмеження, які вони встановлюють щодо використання їхніх послуг стосовно інформації, наданої користувачами та бізнес-користувачами. Ця інформація повинна включати інформацію про будь-які політики та інструменти, що використовуються з метою модерації, зокрема з описом алгоритмів про прийняття рішень і перевірок персоналом, а також правила процедури внутрішньої системи розгляду скарг;
 • Оцінка обмежень. Постачальники посередницьких послуг повинні діяти пропорційно до прав користувачів та бізнес-користувачів при встановленні вищезазначених обмежень;
 • Чітка та проста мова. Правила користування має бути викладені чіткою, простою, зрозумілою, зручною для користувача та недвозначною мовою та має бути загальнодоступним у легкодоступному та машиночитному форматі. Деякі постачальники зобов’язані надавати свої правила користування кожною мовою ЄС;
 • Повідомлення про зміни. Постачальники посередницьких послуг повинні інформувати отримувачів послуг про будь-які істотні зміни умов.
 • Послуги для неповнолітніх. Якщо посередницька послуга в основному спрямована на неповнолітніх або в основному використовується ними, постачальник такої послуги повинен пояснити умови та будь-які обмеження щодо використання послуги в спосіб, зрозумілий неповнолітнім.


Точка контакту. Постачальники посередницьких послуг мають призначити єдину точку контакту, щоб дати можливість користувачам та бізнес-користувачам безпосередньо та швидко спілкуватися з ними за допомогою електронних засобів, а також дозволяти ним вибирати засоби зв’язку, які не повинні містити виключно автоматизовані відповіді та помічників.

Представництво: Постачальники посередницьких послуг, які не мають юридичної особи чи постійного представництва в країнах ЄС, мають призначити фізичну чи юридичну особу — представника, до якої зможуть звертатися із запитами контролюючі органи.

Модерація контенту:

 • Звіт про модерацію контенту. Постачальники посередницьких послуг мають публікувати не менше 1 разу на рік звіт про модерацію контенту. Звіт має бути написаний легкодоступною формою та мати машиночитний формат;
 • Повідомлення про нелегальний контент. Деякі постачальники посередницьких послуг мають створити механізм для повідомлення їх про те, що їх платформи містять нелегальний контент;
 • Повідомлення про рішення модерації. Постачальники деяких посередницьких послуг повинні надати будь-яким постраждалим користувачам та бізнес-користувачам чітке та конкретне пояснення будь-яких з обмежень на підставі того, що інформація користувача є незаконною або суперечить правилам користування.
 • Пояснення надається, якщо результатом обмеження є:
 • будь-які обмеження видимості певних елементів інформації;
 • призупинення, припинення чи інше обмеження грошових виплат;
 • призупинення або припинення надання послуги повністю або частково;
 • призупинення або припинення дії облікового запису одержувача послуги.


Система розгляду скарг: Постачальники деяких посередницьких послуг мають надати користувачам та бізнес-користувачам можливість подати скаргу через внутрішню систему розгляду скарг на рішення постачальника протягом 6 місяців від дати прийняття рішення. Скарга має подаватися в електронному вигляді та безкоштовно, а сама система має бути зрозумілою та легкодоступною;

Розв’язання спорів: Постачальники посередницьких послуг мають надати користувачам та бізнес-користувачам можливість обрати будь-який орган альтернативного вирішення спорів для врегулювання спору, який не було вирішено за допомогою внутрішньої системи розгляду скарг;

Довіренні представники:

 • Довіреним представником є будь-яка юридична особа, яка довела, що має досвід в аналізі контенту щодо його законності, не залежить від постачальників посередницьких послуг та здійснює свою діяльність ефективно.
 • Постачальники деяких посередницьких послуг мають вжити необхідних технічних та організаційних заходів для надання пріоритету розгляду повідомлення від довірених представників.
 • Крім цього, надавачі посередницьких послуг також мають інші зобов’язання, але вони не мають значення в контексті цієї статті.


Хто буде в плюсі: Користувачі та бізнес-користувачі будуть у плюсі, тому що закон зобов’язує надавачів посередницьких послуг впроваджувати механізми, що мають зробити більш прозорим використання їх послуг. Наприклад, чітке пояснення процесу прийняття рішень щодо модерації контенту, роз’яснення правил модерації контенту, створення представництва та точки контакту до яких можна звернутися за роз’ясненням, створення механізму для вирішення спорів тощо.


Хто буде в мінусі: Надавачі посередницьких послуг будуть у мінусі через підвищення витрат на відповідність Digital Services Act за допомогою розроблення нових та оновлення старих застосунків, внесення змін у правила користування, створення нових процесів, звітування перед контролюючими органами, найму нових працівників відповідальних за комплаєнс, створення системи для розв’язання спорів тощо.


Позиція юристів: Ми підтримуємо нововведення ЄС щодо Digital Services Act, тому що вважаємо, що його механізми треба було запровадити ще давно, тому що вони полегшують використання посередницьких послуг для користувачів та бізнес-користувачів, дозволяють зробити прозорішою систему модерації контенту та створити систему для вирішення спорів щодо порушення правил використання тощо. Також ми думаємо, що по аналогії з Digital Markets Act, Digital Services Act стане флагманом через те, що інші країни та міждержавні об’єднання почнуть створювати на його основі своє національне законодавство.

Висновок: Ми підтримуємо нововведення ЄС щодо регулювання надання цифрових послуг та цифрових ринків, тому що впевнені в правильності цього шляху для посилення антимонопольного законодавства та захисту прав споживачів. На нашу думку, Digital Markets Act та Digital Services Act є одними з перших, але не останніми законами, що будуть регулювати цю галузь у ЄС. Почнемо з того, що для застосування двох вищезазначених актів необхідно прийняти багато правил та порядків. Крім цього, ЄС розглядає можливість прийняти регламенти направлені на регуляцію штучного інтелекту, приватності у сфері комунікацій тощо.

У кінці треба додати, що ми вже побачили, на прикладі GDPR, як європейське законодавство впливає на інші країни, тому можемо зробити висновок, що незабаром інші держави можуть також прийняти закони схожі на Digital Markets Act та Digital Services Act.


Автор: Єгор Огурцов, юрист практики Технології та Інвестиції Juscutum

Джерело: Loyer


12.4.2024
Юридичний бізнес
Juscutum – переможець премії Ukrainian Fintech Awards 2024
Читати
8.4.2024
Технології та інвестиції
Як стартапу відкрити двері до інвестицій? Ключові тези заходу від Juscutum і Toloka.vc
Читати
5.4.2024
Кримінальне право та безпека бізнесу
Реклама азартних ігор в Україні: обмеження, реалії та виклики законодавства
Читати
8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Юридичний бізнес
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Юридичний бізнес
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Юридичний бізнес
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
5.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Блокада кордону: горять терміни валютних розрахунків бізнесу
Читати
12.1.2024
Технології та інвестиції
Благодійність і крипта в реаліях українського права
Читати
4.12.2023
Технології та інвестиції
Сфера IT та Інтелектуальна Власність: правові аспекти договорів з іноземними замовниками
Читати
1.12.2023
Технології та інвестиції
Відкритий банкінг (Open Banking): революційна трансформація міжнародного та українського банківського сектору
Читати
1.12.2023
Супровід бізнесу
Вестінг: інноваційний інструмент інвестування для працівників та власників бізнесу
Читати
28.11.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптовалюта та приватність: як віднайти баланс між анонімністю та регулюванням?
Читати
27.11.2023
Супровід бізнесу
Як нові правила та вимоги до ІТ-платформ у ЄС вплинуть на Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Гарантія походження як ключовий інструмент розвитку «зеленої» енергетики та залучення інвестицій в Україну
Читати
27.11.2023
Технології та інвестиції
Основні тренди зеленої енергетики 2023 року: фокус ЄС та виклики для України
Читати
20.11.2023
Технології та інвестиції
Кваліфікований електронний підпис в ЄС: нові можливості для українського бізнесу
Читати
15.11.2023
Вирішення спорів
Коригування митної вартості. Як бізнесу відстояти свої інтереси
Читати
8.11.2023
Інновації
Технології та інвестиції
Юридичний бізнес
Juscutum відкриває першу в Україні практику АІ
Читати
2.11.2023
Супровід бізнесу
Гуманітарна допомога: правила ввезення зміняться з 1 грудня 2023 року
Читати
27.10.2023
Бухгалтерський супровід
Контрольовані іноземні компанії: чому важливо подати повідомлення у ДПС
Читати
23.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Публічні закупівлі в Україні під час війни: корупція, ризики та шляхи подолання
Читати
18.10.2023
Технології та інвестиції
Juscutum консультує Європейську комісію з цінних паперів (ESMA) щодо нового регулювання діяльності криптоактивів (MiCA) в ЄС
Читати
12.10.2023
Супровід бізнесу
Податкове право
ПОДАТКОВЕ РЕЗИДЕНТСТВО. УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ, АБО ЯК ЗАКОННО ОФОРМИТИ СВОЄ ПРОЖИВАННЯ ЗА КОРДОНОМ
Читати
11.10.2023
Супровід бізнесу
Інтелектуальна власність
Що варто знати кожному митцю про авторське право?
Читати
11.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Вебкам-моделінг: правове регулювання в Україні
Читати
9.10.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Роль фінансового аналізу в роботі правоохоронців та дії захисту
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Series LLC: що це і чому це використовується для криптобізнесу
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Privacy by default
Читати
9.10.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
ОПОДАТКУВАННЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ
Читати
26.4.2023
Податкове право
Податок PIT в Польщі: як декларувати та сплачувати податки українським біженцям
Читати
18.9.2023
Податкове право
Супровід бізнесу
Дія City
Чому ІТ-компанії обирають «Дія.City»: переваги для бізнесу та айтівців
Читати
15.9.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Military-tech в Україні: як розвивається напрям та які юридичні нюанси для стартапів
Читати
5.9.2023
Супровід бізнесу
Що зміниться для інтернет-магазинів на ринку після прийняття нового закону
Читати
1.9.2023
Юридичний бізнес
Реанімація продуктивності: коли варто боротися за відновлення ентузіазму у співробітників
Читати
29.8.2023
Супровід бізнесу
Стандарти GRI та український бізнес
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Масові скорочення IT-працівників: що потрібно врахувати роботодавцю, аби не порушити українське законодавство
Читати
28.8.2023
Супровід бізнесу
Чому бізнесу важливо захищати персональні дані клієнтів
Читати
22.8.2023
Інтелектуальна власність
Супровід бізнесу
Дія City
Угода про неконкуренцію Або чи має NON-COMPETE AGREEMENT (NCA) право на життя в Україні?
Читати
10.8.2023
Технології та інвестиції
Легалізація канабісу в Україні: погляд з міжнародної точки зору
Читати
8.8.2023
Технології та інвестиції
Валютні обмеження НБУ: чи змінилося щось для українського бізнесу?
Читати
7.8.2023
Технології та інвестиції
Податкове право
Бізнес у Польщі: які інвестиційні зони доступні українським компаніям
Читати
2.8.2023
Податкове право
CRS по-європейськи або Що українці мають знати про DAC
Читати
10.7.2023
Супровід бізнесу
Автомобіль для ЗСУ: на що звернути увагу при ввезенні та оформленні
Читати
30.9.2021
Юридичний бізнес
Той, хто вижив у юрcвіті: 4 стадії побудови бізнесу, які витримає не кожен юрист
Читати
3.11.2021
Юридичний бізнес
Шукають «єдинорогів на роликах», які вміють робити все
Читати
9.9.2021
Юридичний бізнес
РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ
Читати
29.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
Якими будуть податки «Дія City» для компаній та стартапів: детальний аналіз у цифрах
Читати
16.12.2021
Дія City
Супровід бізнесу
ДІЯ.СІТІ. ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ
Читати
5.10.2021
Дія City
Супровід бізнесу
«Дія City» в дії
Читати
4.7.2023
Технології та інвестиції
Кібератака: як бізнесу не постраждати двічі
Читати
Технології та інвестиції
Залучення інвестицій для стартапів
Читати
26.6.2023
Агробізнес
Боротьба за переважне право
Читати
23.6.2023
Сімейне право
Технології та інвестиції
Сімейні мелодрами: як розділити біткойни під час розлучення
Читати
Супровід бізнесу
Ліквідувати КРАІЛ: чи збільшить це надходження до бюджету
Читати
19.6.2023
Супровід бізнесу
Айтівці аутсорсери можуть розслабитися?
Читати
16.6.2023
Технології та інвестиції
Легалізація криптовалют в Україні: чого чекати власникам крипто активів вже з осені?
Читати
30.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Закон та практика. Юридичний огляд мобілізації
Читати
17.5.2023
Технології та інвестиції
Як працює Комісія з цінних паперів і бірж США та чи варто її боятися криптоплатформам
Читати
15.5.2023
Агробізнес
Аграріїв нарешті звільнили від податків на окуповані, заміновані чи забруднені землі
Читати
15.5.2023
Вирішення спорів
Як буде відбуватися продаж конфіскованого майна рф
Читати
5.5.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Труханов під вартою. Яка судова перспектива у резонансній справі мера Одеси
Читати
5.5.2023
Технології та інвестиції
Регулювання електронної комерції у Великобританії
Читати
27.4.2023
Юридичний бізнес
Що там у адвокатів: як Juscutum працює під час війни
Читати
27.4.2023
Інновації
Роботи-юристи — вже реальність, але юридичний світ чинить останній опір
Читати
25.4.2023
Технології та інвестиції
Інновації
Метавсесвіт: проблеми правового регулювання процесів
Читати
21.4.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Цифрова марка: правила застосування віртуального активу потребують удосконалення
Читати
19.4.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Маєте справу з бюджетними грошима? Терміново готуйтеся до перевірок
Читати
14.4.2023
Технології та інвестиції
На прикладі Binance. Чи безпечно використовувати криптобіржі в Україні?
Читати
4.4.2023
Вирішення спорів
Чому треба перевіряти лоти перед участю в аукціоні?
Читати
4.4.2023
Технології та інвестиції
Швейцарія стала світовим центром блокчейн проектів
Читати
31.3.2023
Банкрутство
Солідарна відповідальність керівника
Читати
27.3.2023
Супровід бізнесу
Електронний документообіг в умовах війни
Читати
21.3.2023
Супровід бізнесу
Технології та інвестиції
Чи можлива виплата заробітної плати або винагороди у криптовалюті?
Читати
20.3.2023
Технології та інвестиції
Супровід бізнесу
Мінцифра і Juscutum підписали меморандум про співпрацю
Читати
17.3.2023
Супровід бізнесу
Що буде з Parimatch? Розбираємо наслідки санкцій
Читати
16.3.2023
Технології та інвестиції
Криптоіндустрії США загрожує крах?
Читати
15.3.2023
Супровід бізнесу
ВІДКЛИКАННЯ БАНКІВСЬКОЇ ЛІЦЕНЗІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЯ ПАТ «АЙБОКС БАНК»
Читати
10.3.2023
Технології та інвестиції
Чому Біткоїн працює як треба, а український закон – ні? Розбір.
Читати
7.3.2023
Юридичний бізнес
"Юридичний Рамштайн": конференція United for Justice відбулася у Львові
Читати
23.2.2023
Технології та інвестиції
Маніпуляції ринком або як протоколи DeFi втратили майже 386 млн$
Читати
13.2.2023
Інновації
Штучний інтелект в юриспруденції: очікується стрімке зростання
Читати
9.2.2023
Супровід бізнесу
Попереджені – озброєні: правила військового обліку на підприємстві зазнали змін
Читати
7.2.2023
Технології та інвестиції
Плануєте випустити токени? Як не підпасти під законодавство про цінні папери
Читати
20.1.2023
Вирішення спорів
Створення трибуналу щодо вторгнення рф в Україну
Читати
17.1.2023
Технології та інвестиції
EU Digital Markets Act та Digital Services Act — Нові можливості та вимоги
Читати
10.1.2023
Бухгалтерський супровід
Податкове право
Постачання програмного забезпечення з ПДВ в 2023 році
Читати
10.1.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Бухгалтерський супровід
Чому ваші криптоактиви можуть заблокувати та як можна запобігти цьому
Читати
10.1.2023
Сімейне право
Партнерський договір для ЛГБТ-пар – альтернатива шлюбу. Як він працює
Читати
27.12.2022
Технології та інвестиції
Яким був 2022 рік для IT-галузі та які очікування від ІТ у 2023 році?
Читати
15.12.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Криптошахрайство: як одна година може вирішити долю $100 000
Читати
13.12.2022
Технології та інвестиції
Цифрова торгівля: як прискорити диджиталізацію між Україною і Великою Британією
Читати
8.12.2022
Інтелектуальна власність
За українські мурали Бенксі можна отримати до $10 млн. Розбираємось, хто тепер їх власник
Читати
25.11.2022
Технології та інвестиції
Регулювання ринків віртуальних активів (MiCA)
Читати
21.11.2022
Кримінальне право та безпека бізнесу
Ви чесний волонтер чи благодійник? Як займатися доброю справою та не порушувати закон
Читати