Напередодні свят зазвичай усі компанії, їх власники та співробітники поспішають якнайшвидше завершити повсякденні справи. Разом із тим у цей період значно знижується пильність щодо питань безпеки та подекуди – охайність у фінансовій звітності. Саме такий час почасти обирають контролюючі та силові органи, щоби зненацька заскочити надто легковажних підприємців – і можуть завітати з обшуком. Тетяна Ломага, адвокат Juscutum, розповіла, як себе поводити бізнесу в таких ситуаціях.


Незвані гості в формі можуть завітати в будь-який час, і зазвичай вони не попереджають про свій візит. Ви можете навіть і не знати про наявність кримінального провадження.

Не варто боятися правоохоронців, головне – бути підготовленим до їхнього візиту. Важливо проінформувати особовий склад компанії, потрібно знати свої права і дотримуватися алгоритму дій, що сприятиме найефективнішому дотриманню правоохоронцями ваших прав та інтересів.
Основними причинами появи «незваних гостей» можуть бути:

 • виклик вас чи ваших співробітників на допит або отримання пояснень;
 • вручення ухвали слідчого судді про тимчасового доступ до речей або документів з можливістю вилучення (вилучення) та безпосереднє вилучення речей та документів;
 • обшук.


Правоохоронці можуть належати до однієї з державних структур: Національної поліції, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Департаменту стратегічних розслідувань, Національного антикорупційного бюро. Кожен із працівників вказаних підрозділів уповноваженні та мають право завітати до будь-кого.


Виклик на допит

Правоохоронці можуть вручити вам повістку за місцем роботи або за місцем проживання. Найчастіше оперативників просять дати пояснення в рамках збору інформації про обставини певних подій, що їх цікавлять (в тому числі на етапі, коли кримінальне провадження ще не відкрито).


Свідчення надаються слідчому під час процедури допиту, коли кримінальне провадження вже відкрито і триває його досудове розслідування. Вам можуть запропонувати дати свідчення за місцем спілкування з правоохоронцями (офіс, кафе, автомобіль тощо), або викликати на допит за адресою фактичного місцезнаходження правоохоронного органу.
Вручення повістки про виклик повинно здійснюватися не пізніше ніж за три дні до дня, коли особа зобов’язана прибути за викликом.


Рекоме​ндації


Не давати жодних свідчень на місці, а скористатися правом на отримання повістки. Інформація, зазначена в повістці, дасть можливість бути офіційно поінформованим про те, в якому провадженні, у зв'язку з яким процесуальним статусом вони планують проводити процесуальні дії за вашою участю. Також у вас буде можливість підготуватися до показань і прийти на допит разом з адвокатом.


Тимчасовий доступ до речей і документів

Це процедура, яка надає стороні кримінального провадження (слідчому, підозрюваному, обвинуваченому, їх адвокату) можливість ознайомитись з потрібними речами та документами, зробити їх копії та заволодіти ними (ст. 159 КПК України).

Особливості тимчасового доступу до речей і документів:
 • він має здійснюватися виключно на підставі ухвали слідчого судді (суду), виданої відповідно до вимог, які накладаються на рішення суду (зшита форма, підпис судді, печатка суду);
 • має бути чітко вказано, які речі та документи та в якій формі треба надати: ознайомитися з ними, зробити копії, надати в оригіналі;
 • у рішенні обов'язково повинен бути зазначений строк її дії, інакше таке рішення діє не більше двох місяців з дня його прийняття;
 • тимчасовий доступ можливий тільки в рамках існуючого кримінального провадження;
 • тимчасовий доступ не є обшуком і не дає права безперешкодного проникнення в приміщення;
 • участь свідків у здійсненні тимчасового доступу не є обов'язковою.

Рекомендації


Тільки власник речей і документів повинна отримати рішення слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів.

Необхідно перевірити повноваження особи, яка звернулася за тимчасовим доступом, перевіривши його службове посвідчення і виписавши основну інформацію: номер посвідчення, анкетні дані працівника, звання та в якому підрозділі він служить; перевірити чи вказані дані цієї особи в ухвалі чи дорученні на виконання ухвали.

Уважно вивчити текст рішення слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, особливо правильність зазначення даних юридичної особи, фізичної особи, яка зобов'язана надати тимчасовий доступ до речей і документів; відповідність даних пред'явника рішенню слідчого судді особі, якій таке право надано.

Правильність найменування та деталей тих речей і документів, до яких надається доступ.

Перелік документів, які передаються в правоохоронні органи, повинен бути підготовлений самостійно без допомоги правоохоронців (що виключить можливу втрату оригіналів документів).

Опис переданих речей і документів також повинен бути зроблений особисто (або ретельно перечитувати їх). В описі необхідно вказати, в якій формі передаються речі і документи (оригінали, копії, з пошкодженням або без них).

Копія ухвали про тимчасовий доступ та опис вилучених документів має залишитись у володільця таких речей та документів.

(!) Необґрунтоване невиконання ухвали слідчого судді (суду) про тимчасовий доступ до речей і документів може стати підставою для обшуку (ст. 166 КПК України).


Обшук

Обшук проводиться з метою виявлення та фіксації інформації про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаходження знаряддя кримінального правопорушення або майна, отриманого в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.


Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді і дає право примусово заходити в приміщення і на територію, що використовується компанією (ч.2 ст.234 КПК  України).


Рекомендації


Для працівників рецепції:
 • негайно повідомте про прихід правоохоронців керівників компанії;
 • запропонуйте правоохоронцям зайти в конференц-зал або інше приміщення, де всі вони можуть перебувати на одному місці до приїзду керівника. Намагайтеся не допустити переміщення правоохоронців у приміщення компанії без супроводу;
 • обов’язково повідомте, що компанія обслуговується адвокатським об'єднанням і потрібно звернутися до адвоката, щоб він взяв обов'язкову участь в обшуку;
 • голосно інформуйте всіх співробітників про те, що в приміщенні проводяться обшуки – це буде «сигналом» для того, щоб вони були пильними і уважними до своїх особистих речей та речей компанії;
 • прочитайте уважно ухвалу на обшук та зробіть її ксерокопію, щоб відправити адвокату та керівнику, однак не підписуйте жодних документів до приходу адвокатів
Співробітники зобов'язані негайно виконати наступні дії:
 • вимкніть комп'ютер (якщо ви не встановили пароль, встановіть його відразу, бажано складний);
 • покладіть всі носії, включаючи особисті записи, в особисту сумку / портфель;
 • контролюйте свої особисті речі та цінності. Вони завжди повинні бути з вами;
 • повідомте правоохоронні органи, що ви вже зателефонували /вимагайте зателефонувати адвокату;
 • за погодженням з керівником компанії і з дозволу слідчого, ви можете покинути територію компанії разом з особистими речами.

Керівник (уповноважена особа) повинен звернути увагу на те, чи має ухвала слідчого судді такі реквізити та інформацію:
 • підпис слідчого судді, печатка суду та прошита зовнішність;
 • термін дії рішення, який не може перевищувати одного місяця з дня його видачі;
 • інструкції слідчих і прокурорів, які мають право на проведення ордера на обшук;
 • назва приміщення, в якому допускається пошук (правильна адреса);
 • найменування Компанії (або фізичної особи), яка володіє приміщенням, в якому дозволено проводити обшук;
 • перелік документів, об'єктів або осіб, які повинні бути ідентифіковані.
Обшук проводиться за обов'язкової участі не менше двох понятих (ч.7 ст.223 КПК України). Під час обшуку обов’язкове проведення безперервної відеозйомки. Перед початком обшуку власнику приміщення необхідно пред'явити ухвалу про проведення обшуку та вручити його копію.

Може бути таке, що дозвіл на обшук надано у всьому офісному приміщенні, а компанія тільки орендує в ньому певні кімнати. Поясніть правоохоронцям, що ваші приміщення не пов'язані з кримінальним провадженням, а рішення слідчого судді не індивідуалізує приміщення (це не зупинить обшук, але це істотне порушення допоможе адвокату в майбутньому).


Рішення слідчого судді про обшук будинку або іншого майна особи має виконувати лише слідчий або прокурор.

Слідчий, прокурор не має права забороняти учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката – обов'язково зателефонуйте. Адвокат зможе зафіксувати всі порушення, які будуть відбуватись під час обшуку, а також, в подальшому буде повертати тимчасово вилучене майно.

Слідчий або прокурор зобов'язані допустити адвоката на будь-якому етапі обшуку.
Знання ваших основних прав допоможе вам правильно поводитися в будь-якій ситуації з правоохоронними органами, приймати впевнені і своєчасні рішення. Головне своєчасно звернутися до юриста, аби мінімізувати всілякі негативні наслідки.


Автор: Тетяна Ломага, адвокат практики безпеки бізнесу Juscutum.

Джерело: Mind


8.2.2024
Податкове право
Власникам КІК приготуватися: термін подання звітності наближається.
Читати
26.1.2024
Лідери Juscutum увійшли до ТОП-100 юристів України 2023
Читати
25.1.2024
Артем Афян увійшов до переліку найкращих юристів світу за версією рейтингу Who’s Who Legal: Data 2024
Читати
16.1.2024
Juscutum приєднався до Глобального договору ООН в Україні
Читати
21.12.2023
Технології та інвестиції
Приватна пропозиція токенів: юридичний погляд
Читати
14.12.2023
Технології та інвестиції
Штучний Інтелект та авторське право: що врахувати юристу?
Читати
14.12.2023
Супровід бізнесу
Ризики для бізнесу за недотримання санкційного законодавства в Україні
Читати
13.12.2023
Кримінальне право та безпека бізнесу
Як захиститися від викрадення криптовалют: поради від Juscutum
Читати
6.12.2023
Вирішення спорів
Агробізнес
Пом'якшення валютних обмежень: 5 змін від НБУ
Читати
Всі новини